aNauczycielu! Zgłoś swoją szkołę do BaśnioBOJU!

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zaniepokojenie

Witam,

jakiś czas temu zaobserwowałam u pewnego dwulatka, że chwyta paluszkami jednej roczki paluszki w drugiej od zewnętrznej strony i przeciąga paluszkami w stronę paznokci. To jest takie przekładanie rączki w rączkę. Głównie nasila się to wtedy, gdy dziecko ma jechać do domu. Jedna taka seria trwa około 3-4 minut. A gdy jest głośniej wokół niego lub ktoś mocniej gestykuluje, dziecko wciąga szyję w ramiona i wygląda, jakby było przestraszone, ale mina robi się taka, jakby dziecko bardzo prosiło. Robi wtedy takie, jak się to mówi, kocie oczy. Proszę o odpowiedź, bo nie ukrywam, trochę mnie to martwi. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Tosia
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,


na podstawie dwóch opisanych przez Panią zachowań dwulatka, nie można stwierdzić czy są to objawy głębszych problemów, a tym bardziej zaburzenie rozwoju. Takie zachowanie mogą, ale nie muszą, świadczyć o tym, że chłopiec nie radzi sobie z emocjami. Postawianie diagnozy, a nawet sformułowanie porady jest w tym przypadku niemożliwe.


Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: diagnoza psychologiczna, zaburzenie rozwoju, emocje

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)