Szanowna Pani,
zazwyczaj pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka jest dla dziecka pierworodnego dużym szokiem. To wydarzenie wiąże się dla pierworodnego ze zmianą praktycznie wszystkich aspektów dotychczasowego życia: odczuwa znacznie zmniejszenie spędzanego z rodzicami czasu, nie jest już w centrum uwagi, czuje się zaniedbanie, odepchnięte na bok, "zdetronizowane", czuje się niekochane i nieważne. Z tego powodu bardzo często starsze dzieci przejawiają różnego rodzaju trudne zachowania: może to być agresja, ignorowanie młodszego rodzeństwa, naśladowanie zachowań małego dziecka (czyli regresja, czyli pewnego rodzaju cofnięcie się w rozwoju, np. poprzez domaganie się zakładania pieluszek czy dawania smoczka) itd. Ta sytuacja jest również bardzo trudna dla rodziców, którzy z jednej strony chcą się nacieszyć i poświęcić dużo czasu nowemu członkowi rodziny, a z drugiej strony nie chcą krzywdzić starszego dziecka.
Pomocne może być wspólne czytanie ze starszym synem książek dla dzieci na temat rodzeństwa. Takich tytułów jest mnóstwo, np. "Królewna Lenka ma zmartwienie" Anety Krelli-Moch, "Kubuś będzie miał braciszka" i "Kubuś ma siostrzyczkę" Vilmy Costetti, "Ja też chcę mieć rodzeństwo" Astrid Lindgren, "Franklin jest starszym bratem" Paulette Bourgeois, "Basia i nowy braciszek" Zofii Staneckiej, "Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo" Elizy Piotrowskiej, "Lena. Witaj, braciszku!" Fanny Joly.
Rodzicom poleciłabym zapoznanie się z książkami na ten temat, np. "Zgodne rodzeństwo" autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge i "Drugie dziecko. Podręcznik przetrwania" autorstwa Nai Edwards.
Polecałabym również konsultacje z psychologiem dziecięcym (w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży lub w poradni prywatnej), który na podstawie dokładniejszej analizy sytuacji zaproponuje dodatkowe metody poradzenia sobie z trudnościami.
Z poważaniem
Wiktoria Jaciubek
Komentarze