Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Przywiązanie dziecka do ojca

Witam,

mam pytanie odnośnie dziecka. Nie żyję z matką dziecka. Dziecko obecnie skończyło rok. Mam ustalone wizyty 2 razy w tygodniu i co drugi weekend tylko w domu matki dziecka w jej obecności, mimo że RODK i opinia powoływanych psychologów jest taka, by dziecko przebywało ten czas u mnie, gdyż stosunki między mną a matką dziecka są bardzo trudne ale nie o tym chciałem. Od czasu badania w RODK zachowanie dziecka zmieniło się diametralnie, zawsze chciała ze mną zostawać i bawić się, nie pamiętając o matce, a teraz ciągle płacze i to jest paniczny płacz wzywający matkę. Wystarczy, że matka dziecka przewinie się przez chwilę po pokoju, dziecko dostaje spazmów. Nie wiem co robić, pozwalać jej biec do matki i zostać z nią a sam mam opuszczać mieszkanie? Czy zrobiłem coś złego? Skąd takie silne przywiązanie do matki, jak wcześniej niczego takiego nie było?
Martwię się też tym, że dziecko zadaje sobie ból, ma coś jakby nerwicę. Niosąc ja na rękach do kąpieli, potrafi się śmiać i bardzo mocno i nerwowo się drapać po ciele, aż zostają bardzo widoczne mocne czerwone ślady.
Proszę o pomoc.

Krzysztof
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

 

rozwód rodziców to niezwykle stresujące wydarzenia dla każdego dziecka, nawet tak małego jak Pańskie. Już niemowlaki potrafią wyczuwać zdenerwowanie rodziców czy napięcie między nimi. Zachowania autoagresywne i "histerie" Pana dziecka mogą wynikać z braku możliwości innego radzenia sobie emocjami, a nie Pana błędów wychowawczych. To są jednak jedynie przypuszczenia, dlatego myślę, że powinien się Pan skonsultować z psychoterapeutą (np. pracującym w podejściu systemowym).

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: rozwód, opieka nad dzieckiem, związek emocjonalny

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć