Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Syn ma 29 miesięcy i prawie nie mówi

Witam,

mój syn ma skończone 29 miesięcy i mówi tylko kilka słów: "baba, ciacia, dzia, dziu dziu (miś), bam". Dodatkowo zna wiele znaków migowych, tzw. bobomigi. Potrafi łączyć znaki migowe po 2-3, czasem z mową. Dodatkowo widać, że bardzo chce mówić, bo często "wtrąca" się w rozmowy, mówiąc po swojemu. Byliśmy u logopedy 4 tygodnie temu, stwierdziła opóźnienie mowy spowodowane moją niedoczynnością tarczycy (leczoną w ciąży) i zaleciła tzw. kąpiel słowną oraz ćwiczenia podobne do tych z "Słucham i uczę się mówić". Od znajomych otrzymaliśmy ten zestaw książek z płytami, jednak bez poradnika jak ćwiczyć. Wiem, że płyt słuchać na słuchawkach po 20 minut dziennie, jednak czy ma to być tylko jedna płyta/książka, czy też kilka naprzemiennie?
Zaczęliśmy od książki pierwszej "Samogłoski i wykrzyknienia" i syn ma problemy z "i" oraz "y", nie powtarza też wykrzyknień. Czy mamy słuchać tak długo, aż powtórzy wszystkie, czy przejść dalej i słuchać na zmianę kilka? Następne są "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze" i tych kilka synek zna i powtarza. Synek szybko się uczy i potrafi wiele rzeczy pokazać/rozpoznać - jedynie widać problemy i niechęć do mówienia. Bardzo proszę o poradę, jak wprowadzać książeczki i czy na tym etapie wprowadzenie "Kocham czytać" ma sens. Obawiam się, że syn nie powtarzałby, ale szybko nauczył się rozpoznawania literek i sylab. Tylko, czy to o to chodzi? Czy jednak o to, aby starał się powtarzać?

Pozdrawiam,
Martyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Odpowiedź:

Droga Pani Martyno,

 

proszę wprowadzić "Sylaby i rzeczowniki (wszystkie cztery części - codziennie inną) oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza. Ważne, by Synek słuchał naprzemiennie, aby się nie znudził. Z doświadczenia wiem, że podczas wspólnego czytania książeczek "Kocham czytać" powtarzanie pojawia się spontanicznie. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl).  Trzeba też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania książeczek - "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy" "Sylabami po Krakowie" www.centrummetodykrakowskiej.pl). Proszę także wprowadzić ćwiczenia lewopółkulowe (np. "Układanki lewopółkulowe" - www.centrummetodykrakowskiej.pl). Ważne są ćwiczenia sprawności manualnej, szczególnie dominującej ręki - wspólne, równoległe ryzowanie, łączenie kropek. Można skorzystać z zeszytów A. Bali (www.arson.pl).


Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: nauka mówienia, rozwój mowy, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Pakiet „antystresowy” dla rodziców

Pakiet „antystresowy” dla rodziców

Gdy stajemy się rodzicami, wraz z przyjściem na świat dziecka rodzi się coś jeszcze ? nowe uczucie ciągłej troski tak przejmującej,...  
Zasady bezpiecznego treningu po porodzie

Zasady bezpiecznego treningu po porodzie

Chciałabyś poćwiczyć, ale nie jesteś pewna, ile czasu od porodu odczekać, jakie ćwiczenia należy wykonywać i czy są jakieś przeciwwskazania...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Temat Na Czasie!

Jak wspierać rozwój kompetencji językowych dziecka?

Jak wspierać rozwój kompetencji językowych dziecka?

Dzięki stymulacji mózgu od przysłowiowej kołyski, dziecko w późniejszych latach jest bardziej samodzielne, szczęśliwsze, a także łatwiej osiąga wyznaczone cele.  

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019