Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

7-letni syn nie pozwala rodzicom spać razem - co robić?

Witam serdecznie,

mamy z mężem ogromny problem, ponieważ nasz 7-letni syn zabrania nam ze sobą sypiać. Złości się również jak się przytulamy.
Potrafi się nawet rozpłakać w złości. Syn jest dzieckiem wrażliwym i niestety tym się też cały czas zasłania. Od zawsze mieliśmy z nim problem jeśli chodzi o zasypianie, gdyż samodzielnie nie zasypia do teraz. Postęp jest już taki, że zasypia w swoim pokoju, ale pod obecność męża lub moją (oczywiście przy czytaniu bajki). W pokoju śpi ze swoim 3 lata młodszym bratem ale każdy na swoim łóżku. Syn każdej nocy wybudza się i woła któreś z nas bo nie chce spać sam w łóżku, ale jakby było tego mało, krzyczy na nas z płaczem, że nie pozwolił nam spać razem! Tłumaczenia, że w każdym domu rodzice śpią razem a dzieci w swoich łóżeczkach, naprawdę nic nie dają. Dla świętego spokoju każdej nocy mąż wstaje i zamienia się z nim łóżkiem, wiec 7 latek śpi ze mną. Pytam dlaczego nam zabrania, tłumaczę że darzymy się miłością i swoje dzieci kochamy ponad
wszystko. Syn odpowiada, że drażni go to, że śpię z mężem i koniec. Błagam o poradę, bo nie wiem co zrobić. Zaznaczam, że syn nas raczej nie zastał w żadnej intymnej sytuacji. Z góry bardzo dziękuję.

Megi
Renata Trojan - Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Renata Trojan

Odpowiedź:

Witam Panią,


polecam kontynuowanie tego, co Państwo robicie: spokojnie i stanowczo mówić synowi, że Państwo jesteście małżeństwem i jego rodzicami, w związku z tym robicie różne rzeczy wspólnie, także śpicie razem. Starszy syn i jego brat są dziećmi i mają swój osobny pokój i własne łóżka. W tym wieku trzeba podkreślać ważność diady rodzicielskiej. Syn jak widać nadal przeżywa edypalny okres zauroczenia mamą i stąd bierze się jego rywalizacja z ojcem. Aby rozwój emocjonalny i seksualny mógł prawidłowo przebiegać, ta sytuacja też musi zostać odpowiednio rozwiązana. Czyli syn powinien "przegrać rywalizację" z ojcem o matkę. Państwo nie powinniście się tłumaczyć przed chłopcem z tego, że śpicie razem, tylko informować o tym, jako fakcie. Pytania o powód, dla którego syn wam nie pozwala na bliskość, nie dadzą Państwu rozwiązania tej sytuacji. Również nie jest korzystne, aby w nocy tata wędrował do łóżka chłopca, a syn zajmował jego miejsce u boku mamy. Utrwala to bowiem niekorzystne zachowania chłopca.
Jeżeli sytuacja nie będzie ulegać zmianie, mimo tych działań z Państwa strony, zachęcam do kontaktu osobistego z psychologiem/psychoterapeutą dziecięcym, który pomoże rozwiązać ten problem.

 

Pozdrawiam,
Renata Trojan

Zobacz inne porady w tematyce: rodzice, dziecko, rywalizacja

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Kino na Święta

Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  

Nowinki

Kiedy do logopedy?

Kiedy do logopedy?

Przed wizytą u specjalisty towarzyszą nam często różne uczucia. Z jednej strony jesteśmy pełni obaw, jaka będzie diagnoza, natomiast...  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019