Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Co mogę mówić 10-latce i czego od niej wymagać?

Witam,

mam na imię Emilia i mam 10-letnią córkę, przy której z mężem mówimy o
wszystkim. To znaczy, nawet jak mamy jakieś problemy w domu, to ona też wie. Zastanawiam się jednak czy nie przekroczyliśmy tej granicy, bo to jest jednak dziecko. Ostatnio opuściła się w nauce, przestała też mi mówić, że dostała gorszą ocenę itp., na przykład, że ma sprawdzian. Jak ja jej mówię, że przed nią nic nie ukrywam i nie mam tajemnic to ona mówi, że tego nie wie, i że ja też o wszystkim nie muszę wiedzieć. Czasami mam wrażenie, że ona czuje jakby była dorosła i za siebie odpowiadała. Nie wiem czy nie przesadzam i od niej za dużo wymagam ale wiem,że moją córkę na to stać. Bardzo też przeżywa jak coś zrobi - zaraz wpada w panikę że będę jej gadać. Daję jej kary ale też nie tak często. Proszę o radę jak rozmawiać z 10-latką, bo ostatnio zamyka się w sobie.

Emilia
Renata Trojan - Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Renata Trojan

Odpowiedź:

Witam Panią,


zawsze trzeba zwracać uwagę na to, co i w jaki sposób omawia się z dzieckiem,
bądź przy dziecku. Trafnie Pani zauważyła, że mogliście Państwo przekroczyć
pewną granicę. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby dziecko oszukiwać. Ale są sprawy dorosłych i sprawy dzieci. Zawsze trzeba wyważyć, czy córka na pewno powinna być Pani/Państwa powierniczką, otrzymującą informacje o wszystkim z najdrobniejszymi detalami.  To Państwo jesteście dorośli i powinniście radzić sobie ze swoimi problemami, bez obarczania nimi dziecka. Jeżeli rozmawiać z dziesięciolatką, to na jej poziomie, a nie traktując ją jak osobę dorosłą, którą przecież jeszcze nie jest.Przykładowo, jeśli w domu są kłopoty finansowe, można o tym poinformować dziecko, mówiąc, że z tego powodu w tym miesiącu trzeba oszczędniej gospodarować pieniędzmi. Ale nie powinno się przekazywać dziecku ze szczegółami opowieści o całej swojej sytuacji finansowej, potencjalnych długach i konsekwencjach z tego wynikających.
Dziecko nie pomoże Państwu tego naprawić - to rola dorosłych. Zostanie natomiast nadmiernie obciążone emocjonalnie, będzie przeżywało lęk, nadmiernie martwiło się, próbowało na swój sposób ratować Państwa z opresji. Wpłynie to negatywnie na rozwój emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa, spowoduje wzrost nadodpowiedzialności i potrzebę sprawowania kontroli nad wszystkim.
Polecam osobisty kontakt z psychologiem dziecięcym, który pomoże Państwo
odnaleźć się w rolach rodzicielskich i zasugeruje inne sposoby postępowania z córką.

 

Pozdrawiam,
Renata Trojan

Zobacz inne porady w tematyce: wychowanie, rozwój emocjonalny, odpowiedzialność

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  

Nowinki

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Tydzień z Charakterami - dzień czwarty

Wydanie tabletowe to więcej niż wydanie papierowe  
Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nie czekaj! Zapisz się już dzisiaj na nowego newslettera Domowej Akademii i ODBIERZ PREZENT! Dla pierwszych 100 osób ebook GRATIS! Bądź...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wideorecenzja na Czasie

Szkoła magicznych zwierząt

Zobaczcie koniecznie naszą recenzję książki "Szkoła magicznych zwierząt"! Ta szkoła skrywa tajemnicę!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019