Droga Pani Doroto,
Synek ma alalię, a właściwie jej zejściową formę.
Potrzebuje codziennych ćwiczeń, a nie biegania do neurologów. Alalia jest zaburzeniem funkcjonowania, a nie struktury kory. Nie wiem jakie testy robił psycholog, powinien dokładnie opisać poszczególne sfery (słuchową, wzrokową (na materiale tematycznym i atematycznym) grafopercecję, pozom manualny). W sytuacji niepłynności mowy i powtarzania słów istotne jest badanie dominacji ucha. Proszę rozpocząć w domu codzienne ćwiczenia zgodnie z zaleceniami. Logopeda 2 razy w miesiącu niczego nie zmieni.
Terapia systemowa obejmuje:
- program słuchowy (CODZIENNIE, W SŁUCHAWKACH),
- Program Słucham i uczę się mówić - "Fleksja" i "Przyimki" oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 20 minut dziennie (http://www.arson.pl ).
Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" (www.we.pl) i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania książeczek - "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy" "Sylabami po Krakowie" (www.centrummetodykrakowskiej.pl).,
- ćwiczenia spostrzegania wzrokowego (pomoce z Wydawnictwa WIR),
- ćwiczenia dużej i małej motoryki,
- ćwiczenia pamięci,
- stymulacje lewej półkuli mózgu (szeregi, sekwencje, układanie klocków wg wzorów - bardzo ważne "Układanki lewopółkulowe" (www.konferencje-logopedyczne.pl),
- ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego i przez analogię,
- ćwiczenia kategoryzacji (dobieranie takich samych obrazków, klocków itp)
- ćwiczenia rozumienia sytuacji społecznych (dziennik wydarzeń!),
- ćwiczenia rozumienia mowy (rzeczowniki, czasowniki) i spełniania poleceń,
- wczesna nauka czytania ("Kocham czytać" (www.we.pl) i ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" www.centrummetodykrakowskiej.pl)
Niezwykle ważne jest programowanie gramatyki - polecam M. Korendo Relacje czasowe i przestrzenne (www.wir-wydawnictwo.com)
Jeśli obserwuje Pani niską sprawność manualną warto skorzystać z zeszytów A. Bali (www.arson.pl).
Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska
Komentarze