a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mutyzm

Pani Profesor,

wiem, że temat mutyzmu był już poruszany w paru wątkach, ale
chciałabym się dowiedzieć, jak pracować z dzieckiem z mutyzmem wybiórczym.

Chłopiec ma 3,5 roku, w gabinecie nie mówi nic poza słowem "nie" (brak
powtarzania, brak onomatopei) jest bardzo wstydliwy, czasem agresywny,
rozumie polecenia, ćwiczenia na percepcję wzrokową wykonuje dobrze. Mama mówi, że w domu podczas zabawy z siostrą naśladuje odgłosy zwierząt. Czy ćwiczenia lewopółkulowe i nauka czytania to dobra droga?

Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam
Iza
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Izo,

 

nie ma jeszcze pewności, że to mutyzm, a tym bardziej wybiórczy. Jeśli dziecko nie mówi ani w domu ani poza nim, to nie ma przecież wybiórczości. Być może ma alalię (SLI) albo afazję dziecięcą.


Wstydliwość dziecka może być efektem braku komunikacji. Oczywiście, że postępowanie od słowa przeczytanego do wypowiedzianego jest słuszne, ale ja włączyłabym jeszcze program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" (www.arson.pl). Ćwiczenia lewopółkulowe także. Proszę koniecznie sprawdzić lateralizację.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: mutyzm, mutyzm wybiórczy, lateralizacja, alalia, afazja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)