Szanowna Pani,
opisane przez Panią objawy zaburzenia snu u córki wydają się poważne. Najważniejsza wydaje się dokładna analiza rozwoju córki od okresu płodowego po dzień dzisiejszy, diagnoza relacji w rodzinie i przekonań dotyczących snu w rodzinie oraz wspólne - wraz ze specjalistami - poszukanie metod poradzenia sobie z trudnościami.
Uważam, że mimo jednorazowej porady, udzielonej przez neurologa, należy raz jeszcze udać się do takiego specjalisty. Proszę poszukać w swoim miejscu zamieszkania neurologa, który specjalizuje się szczególnie w zaburzeniach snu. Wydaje się, że dobrze byłoby wykonać rezonans magnetyczny mózgu, który pozwoli wykluczyć padaczkę i inne zaburzenia w rozwoju układu nerwowego dziecka.
Proszę również udać się do psychologa dziecięcego (rozwojowego), specjalizującego się w pracy z małymi dziećmi. Można znaleźć takiego specjalisty w swoim miejscu zamieszkania. Proszę też pamiętać, że z porady takiego specjalisty można skorzystać też internetowo (tzw. webinaria lub porady internetowe prowadzone przez np. Natalię Minge czy Agnieszkę Stein).
Wraz z psychologiem skupiłabym się na analizie wielu różnych czynników, które mogą wpływać na jakość snu córki: dokładna analiza diety córki, w tym zmniejszenie do minimum pokarmu zawierającego cukier, analiza i ewentualna zmiana planu dnia córki - zwiększenie ilości aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zmniejszenie do minimum oglądania telewizji, korzystania z komputera czy telefonu komórkowego.
Mogę też dodatkowo polecić lekturę książek: "Najszczęśliwszy śpioch w okolicy" Harveya Karpa czy "Liczenie baranów" Paul R. Martina.
Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek
Komentarze