Szanowny Panie,
należy podkreślić, że przede wszystkim - nawet po rozwodzie - rodzice dziecka mają obowiązek opieki nad dzieckiem w taki sposób, aby zaspokajać jego potrzeby, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne. Powinni opiekować się nim w najlepszy możliwy sposób, nawet jeżeli relacje między nimi są napięte - najważniejsze zawsze powinno być dobro dziecka. Mówi o tym również prawo polskie, wedle którego naczelną zasadą wszystkich działań powinna być właśnie kierowaniem się dobrem dziecka.
Jeżeli więc zauważa Pan niepokojące zmiany w funkcjonowaniu córki, np. przygnębienie, smutek, apatia, lęk, niechęć do rozmów czy do wykonywania ulubionych czynności, pogorszenie wyników szkolnych, może to być znak, że sytuacja rodzinna jest dla dziecka trudna i wpływa na nie negatywnie. W tym kontekście pojawienie się ciemnych barw w rysunkach córki może być znakiem obniżonego nastroju czy pogorszonego samopoczucia. Należy jednak podkreślić, że tylko pojawienie się ciemnych kolorów nie musi być niepokojącym sygnałem. Niepokojącym sygnałem staje się wówczas, gdy towarzyszą mu wyżej wymienione objawy w zachowaniu dziecka.
W przypadku gdy uważa Pan, że sposób sprawowania władzy rodzicielskiej przez matkę dziecka jest nieodpowiedni (nadużywanie alkoholu jak najbardziej jest przesłanką do takich podejrzeń), może Pan przedsięwziąć odpowiednie kroki. Jeżeli pozostaje Pan w dobrych relacjach z byłą żoną radzę z nią porozmawiać na temat zaistniałej sytuacji i zaproponować wspólne działania, np. udanie się do poradni uzależnień. Można również skonsultować się z psychologiem dziecięcym w celu omówienia funkcjonowania córki oraz uzyskania opinii na temat potrzeby ewentualnego badania córki. Można również powiadomić o sytuacji Sąd Rodzinny, z jednoczesną prośbą o interwencję i zmianę sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. W takim przypadku radzę skonsultować się ze swoim prawnikiem.
Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek
Komentarze