aa
aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Bunt dwulatka a przytulanie

Mój syn jest właśnie w okresie buntu dwulatka. Z napadami złości, z krzykami daję sobie radę, jednak nie do końca wiem, jak się zachować, kiedy Filip wpada w złość i od razu chce się przytulać. Oczywiście tulę go i próbuję uspokoić, a wtedy on odchodzi kawałek dalej i znów powtarza złe zachowanie. Kiedy w tej sytuacji ja staram się nie reagować lub proszę żeby przestał, on znów od razu wskakuje na ręce. Czy takie tulenie go za każdym razem jest dobre, czy to zły komunikat dla dziecka? Na co dzień bardzo często przytulam mojego synka i chwalę go tak często, jak mogę. Jednak nie do końca wiem, jak się zachować w opisanej wyżej sytuacji.

Mama Filipa
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Mamo Filipa,

 

wbrew potocznym sądom, tzw. "bunt dwulatka" nie polega na napadach złości, a jedynie na próbach samodzielnego wykonywania różnych czynności, które do tej pory wykonywali rodzice (np. ubieranie się, jedzenie itp). Napady złości, które Pani opisuje są próbą manipulowania zachowaniem rodziców i nie należy przekazywać dziecku wzmocnień (przytulanie). Proszę powiedzieć: "nie podoba mi się takie zachowanie, jak się uspokoisz, będziemy się dalej bawić/jeść/jeździć na rowerze". Potem nie należy przytulać dziecka, jedynie powiedzieć: "cieszę się, że wrócił mój grzeczny Filip". Proszę pamiętać, że przedłużające się i eskalujące manipulacyjne zachowania dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach rozwoju i nie można ich lekceważyć.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)