Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Powtarzanie ostatnich liter u 2,5-latka

Witam,

mój synek ma 2,5 roku, jest wesoły, mówi bardzo dużo i całymi zdaniami. Używa różnorodnych i nawet bardzo skomplikowanych słów. Sam kojarzy co jest np. wyżej i potrafi trafnie podać przykład (np. "jak mój zegarek na ścianie").

Czasami też z byle powodu wpada w histerię. Na przykład dzisiaj - od rana bawiliśmy się na dywanie, rzucaliśmy poduchami, po dłuższym czasie zaproponowałam ubranie się, bo nadal biegał w piżamie. Posadziłam go na tapczan, po czym on głośno zaprzeczył i zaczął płakać, a wręcz krzyczeć, że nie chce się ubrać. Nic do niego nie docierało, próby uspokojenia czy przytulenia nie skutkowały. Mówił, że chce biegać na golaska, po czym - gdy ustępując chciałam go rozebrać - na chwilę przestawał płakać i po krótkiej chwili znowu zaczynał arię. Po kilku takich razach był do tego stopnia zdenerwowany, że cały się trząsł.

W końcu udało mi się go namówić na spacer i poszliśmy razem z mężem
pograć w piłkę, co wręcz uwielbia. Na spacerze było spokojnie i wesoło, ale po przyjściu do domu synek zaczął przeciągać ostatnie litery- t, ż, sz, cz. Dzieje się to nie przy każdym wypowiedzianym słowie, ale często. Bardzo to mnie zaniepokoiło, czy to coś poważnego? Czy mam poprawiać go, gdy popełnia błąd? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Basia
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Basiu,

niestety, bardzo krótko opisała Pani niepokojący Panią problem synka, jak również to, czy było to zdarzenie jednorazowe, czy podobne zachowania obserwuje Pani częściej. Nie wiem, jak mogłyby brzmieć wyrazy z przedłużoną wymową np. t, cz. To są głoski chwilowe, których się nie da przedłużać, więc zupełnie nie wiem, na czym problem polega. Intuicyjnie czuję, że niepokoi się Pani, czy przypadkiem nie pojawia się u synka niepłynność mowy. Aby tę kwestię rozstrzygnąć, sugerowałabym spotkanie z logopedą. Podczas wizty niewątpliwie łatwiej będzie wychwycić trudności synka i podjąć decyzję, czy wymagają one działań terapeutycznych. A przy okazji zbadać, czy rozwój językowy nie odbiega od rozwoju kompetencji, np. społecznych.

Pozdrawiam serdecznie
Aicja Kabała


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć