a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dzielenie się zabawkami

Dzień dobry,

jestem mamą 6-letniej i 3-letniej córki. Córeczki są bardzo różne, jeśli
chodzi zachowanie i charakter. Starsza córka jest bardzo \"poukładana\" dba o swoje zabawki, zawsze odkłada na miejsce, segreguje w odpowiednie pojemniki, uważa żeby nie popsuć pobrudzić itd. Młodsza pod tym względem jest przeciwieństwem. Mam wrażenie, że co weźmie w swoje rączki to popsuje, pogniecie, po prostu zniszczy.

Pomimo moich próśb i powtarzania nic się nie zmienia. Zawsze powtarzałam córkom, że należy się dzielić zabawkami, ale moja starsza córka nie chce dzielić się swoimi zabawkami, bo boi się że siostra je zepsuje lub zniszczy coś nad czym starsza długo pracowała. Rozumiem ją, bo nikt nie chciałby, żeby ktoś zniszczył jego ulubione rzeczy, ale z drugiej strony zabawki kupujemy dzieciom z myślą, że będą się razem bawiły. Jak rozwiązać problem, proszę o poradę.

Joanna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Joanno,

 

najpierw powinna Pani rozpocząć od nauczenia młodszej Córeczki, jak powinna się bawić. Skoro wymagała Pani takich zachowań od starszej Córki i teraz należy być konsekwentną. Starsza Córeczka musi zobaczyć, że zasady obowiązują wszystkich, młodszą siostrę także. Oczywiście dzielenie się jest ważne, ale jeśli młodsza zniszczy zabawkę dowie się, że dopóki się nie nauczy starsza nie będzie
się z nią dzielić.


Trudno wymagać, by przy tej różnicy wieku dziewczynki miały takie same zainteresowania, choć oczywiście niektóre zabawy mogą być wspólne.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: rodzeństwo, zabawki, różnica wieku

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)