Śląsk

Porady naszych Ekspertów

8 -atek nie mowi

Witam,
Mam ogromną prośbę... Opiekuję się chłopcem z upośledzeniem ruchowym, który ma 8 lat i nie mówi (natomiast wszystko rozumie). Przyjechał z rodzicami do Irlandii niedawno i nadal oczekuje w kolejce do operacji
ścięgien, aby mógł prostować nóżki i rączki. Chciałabym pomóc i w trakcie
zabaw mogłabym ćwiczyć z nim mowę, ale nie znam prawidłowych ćwiczeń. Jestem pedagogiem z 16-letnim stażem, ale z logopedią miałam jak dotąd niewiele do czynienia. Czy mogłaby mi Pani pomóc i podać odpowiednie ćwiczenia? Z góry serdecznie dziękuję.
Adrianna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Adrianno,

Nie znam dziecka, nie wiem jak funkcjonuje, nie wiem jak Pani sprawdzała rozumienie. Zwykle je badamy poprzez podawanie obrazków, wypełnianie poleceń, wskazywanie. Czy Pani to sprawdziła, czy tylko opiera się na przekazie rodziców, którzy nie znają mechanizmu rozumienia z kontekstu i konsytuacji? Radzę więc zapoznać się z moimi artykułami na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl  i rozpocząć budowanie systemu fonetyczno-fonologicznego od samogłosek (ilustracje do samogłosek i gesty artykulacyjne, pomagające dzieciom realizować samogłoski i sylaby znajdzie Pani na stronie Centrum Metody Krakowskiej i programu słuchowego (www.arson.pl).

Zobacz inne porady w tematyce: rozumienie, słuch, mowa, upośledzenie, ruch

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)