Porady naszych Ekspertów
Opóźniony rozwój córki
Szanowna Pani,
Jestem matką czterolatki , wesołej spokojnej i nieśmiałej. Od wczesnych miesięcy życia zaobserwowałam u niej opóźniony rozwój ruchowy. Głośnym sprzeciwem sugerowała, że nie lubi leżeć na brzuszku, nie raczkowała do 22 miesiąca i zaczęła pierwsze kroki w 23 miesiącu. Poza tym było wszystko ok. Była trochę bardziej dziecinna niż jej rówieśnicy. Dodam, że od 11 lat mieszkamy w Wielkiej Brytanii i córka chodzi od 2,5 roku do angielskiego przedszkola. Ma co prawda opóźnioną mowę, ale dzień po dniu coraz bardziej się w tym kierunku rozwija. Nasz problem leży w jej zachowaniu. Była bardzo nieśmiała i nie potrafiła często podnieść głowy, aby spojrzeć na rozmówcę. Teraz raczej utrzymuje kontakt wzrokowy i odpowiada na pytania, jednakże raporty z przedszkola wykazują brak samodzielnego myślenia z jej strony, tam gdzie przedszkolanki ją zostawią, tam spędza nawet pół godziny i sama nie zmieni miejsca zabawy (w domu jest inaczej), nie wykazuje najmniejszej formy logicznego myślenia. Zawsze bardzo obserwuje inne dzieci i jest na tym skupiona, że sama nie pokazuje, jaka jest naprawdę. Bardzo mnie to martwi, proszę o pomoc, bo już wszędzie jej szukałam. Czy to oznacza, że jest upośledzona, mało inteligentna, czy po prostu stres i nieśmiałość blokują jej zachowanie?
Kasia
Psycholog, logopeda
Odpowiedź:
Droga Pani Kasiu,
Gorąco polecam badanie testem SON-R w Anglii, w Luton (tel. 07436564107). Wyniki testu pozwolą określić pozajęzykowe możliwości intelektualne córeczki. Z pewnością znacznie opóźniony rozwój ruchowy dziecka wskazywał już wtedy problemy rozwojowe, prawdopodobnie także dotyczące kształtowania się dominacji stronnej. Koniecznie trzeba stymulować dalszy rozwój córeczki, a programy stymulacji są przecież przygotowane. Na temat dwujęzycznego wychowania może Pani poczytać w zakładce "do pobrania" na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl oraz w blogu – dr Elżbiety Ławczys – www.dwujezycznosc.blogspot.com.
Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze