Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Uporczywe echolalie

Witam serdecznie,
Moja córka ma 4,5 roku i zdiagnozowany autyzm. Pół roku temu nauczyła się czytać i niestety mam wrażenie, że stało się to jakimś rodzajem stymulacji. Czyta wszystko, co ma litery (gazety, ulotki, etykiety na produktach, znaki drogowe, billboardy). Najbardziej lubi wszelkiego rodzaju przekazy informacyjne (zakaz wchodzenia z lodami itp). W sytuacjach dla niej stresujących wyrzuca z siebie potem te zdania/wyrazy w sposób przypadkowy i nie zawsze adekwatny do sytuacji, a jej głos jest bezbarwny i automatyczny. Bardzo proszę o poradę, jak postępować w takich sytuacjach, bo jesteśmy mocno zaniepokojeni.
Pozdrawiam,
Anna
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

Niestety, czytanie stało się dla Pani córki czynnością fiksacyjną, nie spełnia funkcji poznawczej, bowiem nie pozwala na czytanie i rozumienie znaczeń. Trzeba jak najszybciej "ponownie" nauczyć ją czytać, tym razem ze zrozumieniem. Należy tłumaczyć dziecku, co znaczą odczytywane teksty, jeśli poziom rozumienia języka na to pozwala. Fiksacyjne czytanie należy przerywać, odwracać uwagę, kiedy to tylko możliwe. Przede wszystkim jednak trzeba wrócić do czytania ze zrozumieniem, bo to zmniejszy liczbę autostymulacyjnych zachowań. Polecam serię "Moje sylabki" oraz ćwiczenia układania sylab w wyrazy znaczące, a te w zdania. Podczas ćwiczeń trzeba zadawać pytania. Jeśli to tylko możliwe - także córka powinna być motywowana do zadawania pytań. Pozostawienie obecnego stanu jest niebezpieczne dla rozwoju poznawczego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, stymulacja, czytanie, rozumienie, czytanie, echolalie

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Nowinki

Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zobacz, jakie błędy popełniają rodzice i nie rób tego swoim dzieciom. Popracuj nad poprawą samooceny dziecka i jego motywacją.  
Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Czy zdarza się Wam mieć wątpliwości jak strój wybrać na konkretną okazję? A jak często zastanawiacie się nad stosownością ubioru...  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018