a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Uporczywe echolalie

Witam serdecznie,
Moja córka ma 4,5 roku i zdiagnozowany autyzm. Pół roku temu nauczyła się czytać i niestety mam wrażenie, że stało się to jakimś rodzajem stymulacji. Czyta wszystko, co ma litery (gazety, ulotki, etykiety na produktach, znaki drogowe, billboardy). Najbardziej lubi wszelkiego rodzaju przekazy informacyjne (zakaz wchodzenia z lodami itp). W sytuacjach dla niej stresujących wyrzuca z siebie potem te zdania/wyrazy w sposób przypadkowy i nie zawsze adekwatny do sytuacji, a jej głos jest bezbarwny i automatyczny. Bardzo proszę o poradę, jak postępować w takich sytuacjach, bo jesteśmy mocno zaniepokojeni.
Pozdrawiam,
Anna
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

Niestety, czytanie stało się dla Pani córki czynnością fiksacyjną, nie spełnia funkcji poznawczej, bowiem nie pozwala na czytanie i rozumienie znaczeń. Trzeba jak najszybciej "ponownie" nauczyć ją czytać, tym razem ze zrozumieniem. Należy tłumaczyć dziecku, co znaczą odczytywane teksty, jeśli poziom rozumienia języka na to pozwala. Fiksacyjne czytanie należy przerywać, odwracać uwagę, kiedy to tylko możliwe. Przede wszystkim jednak trzeba wrócić do czytania ze zrozumieniem, bo to zmniejszy liczbę autostymulacyjnych zachowań. Polecam serię "Moje sylabki" oraz ćwiczenia układania sylab w wyrazy znaczące, a te w zdania. Podczas ćwiczeń trzeba zadawać pytania. Jeśli to tylko możliwe - także córka powinna być motywowana do zadawania pytań. Pozostawienie obecnego stanu jest niebezpieczne dla rozwoju poznawczego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, stymulacja, czytanie, rozumienie, czytanie, echolalie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)