Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Uporczywe echolalie

Witam serdecznie,
Moja córka ma 4,5 roku i zdiagnozowany autyzm. Pół roku temu nauczyła się czytać i niestety mam wrażenie, że stało się to jakimś rodzajem stymulacji. Czyta wszystko, co ma litery (gazety, ulotki, etykiety na produktach, znaki drogowe, billboardy). Najbardziej lubi wszelkiego rodzaju przekazy informacyjne (zakaz wchodzenia z lodami itp). W sytuacjach dla niej stresujących wyrzuca z siebie potem te zdania/wyrazy w sposób przypadkowy i nie zawsze adekwatny do sytuacji, a jej głos jest bezbarwny i automatyczny. Bardzo proszę o poradę, jak postępować w takich sytuacjach, bo jesteśmy mocno zaniepokojeni.
Pozdrawiam,
Anna
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

Niestety, czytanie stało się dla Pani córki czynnością fiksacyjną, nie spełnia funkcji poznawczej, bowiem nie pozwala na czytanie i rozumienie znaczeń. Trzeba jak najszybciej "ponownie" nauczyć ją czytać, tym razem ze zrozumieniem. Należy tłumaczyć dziecku, co znaczą odczytywane teksty, jeśli poziom rozumienia języka na to pozwala. Fiksacyjne czytanie należy przerywać, odwracać uwagę, kiedy to tylko możliwe. Przede wszystkim jednak trzeba wrócić do czytania ze zrozumieniem, bo to zmniejszy liczbę autostymulacyjnych zachowań. Polecam serię "Moje sylabki" oraz ćwiczenia układania sylab w wyrazy znaczące, a te w zdania. Podczas ćwiczeń trzeba zadawać pytania. Jeśli to tylko możliwe - także córka powinna być motywowana do zadawania pytań. Pozostawienie obecnego stanu jest niebezpieczne dla rozwoju poznawczego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, stymulacja, czytanie, rozumienie, czytanie, echolalie

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Nowinki

O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

Nie masz wyboru. Jesteś modelem do naśladowania i wychowawcą moralnym, czy ci się to podoba czy nie.  
Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

O konieczności doskonałej znajomości języka angielskiego dla potrzeb prywatnych oraz zawodowych nie trzeba dziś nikogo przekonywać, wspólnie...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019