Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nauka czytania 4-latka

Synek ma 4 lata. Zna alfabet, potrafi przeliterować wyraz, lecz nie potrafi powiedzieć przeliterowanego słowa, podczas rozmowy sylabizuje całe zdania. Dlatego też postanowiłam nauczyć go czytać. W tym celu zakupiłam 18 zeszytów "Kocham czytać". Syn chętnie powtarza, ale domaga się również literowania każdej sylaby jak również musi przeliczyć ilość sylab i zwierząt. Staram się wykorzystać liczenie lecz literowanie jest niezgodne z zasadami tej metody. Kwestionuje również sylaby przypisane do niektórych obrazków np. jedzie pociąg-lokomotywa i wydaje dźwięki FU FU i tu zaczyna się dyskusja. Co mogłabym zrobić aby wspomóc naukę i nie popełnić błędów? Najbardziej obawiam się literowania.

Z dodatkowych informacji synek ma nadpobudliwość ruchową. Wykonaliśmy również test: noga, ręka, oko - prawe, ucho - lewe. Czy może to wpłynąć na naukę?

Pozdrawiam
Agata
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
nie ukrywam, że opisane przez Panią schematyczne i fiksacyjne zachowania Synka trochę mnie niepokoją. To nie jest prawidłowe zachowanie, kiedy dziecka ma przymus przeliczania.Także literowanie wydaje mi się mieć charakter fiksacyjny.

Oczywiście, literowanie nie może prowadzić do czytania ze zrozumieniem. Problemy z syntezą mnie nie dziwią, ale bardzo niepokoją. Jeśli Syn będzie uparcie odczytywał literki, nie zrozumie istoty czytania znaczeń. Nie wolno na to pozwalać, nie wolno także pozwalać na każdorazowe liczenie.

Sugeruję sprawdzić rozwój Syna u kompetentnego specjalisty. Lewouszność może być przyczyną trudności w skupianiu się na języku, zwłaszcza w grupie albo podczas dłuższych wypowiedzi/tekstów. Może także wpływać na proces uczenia się czytania.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: nauka czytania, sylabizowanie, literowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć