Jeśli małe dziecko cierpi na zaparcia, zdecydowanie należy zwiększyć w jego diecie zawartość błonnika i jednocześnie płynów. Szczególnie bogate w błonnik są jarzyny (praktycznie wszystkie), owoce (świeże i suszone oraz przetwory) i produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, pieczywo z pełnego ziarna, płatki kukurydziane).
Produkty powodujące zaparcia, to: czekolada, banany, gotowana marchew, chleb biały, ciasta, kasza manna, kleiki ryżowe, bułki maślane - na czas diety powinno się z nich zrezygnować.
Dziecko powinno także dużo pić, nie tylko wody, ale także soków, np. ze śliwek, moreli lub ananasów, jednak unikać napojów gazowanych, zwłaszcza słodzonych.
Warto też podawać dziecku na czczo wodę przegotowaną z łyżeczką miodu. w ciągu dnia sok z samej marchwi lub kompot z jabłek i suszonych śliwek.
Proszę pamiętać, że zwiększona podaż błonnika przy niedostatecznej podaży wody może spowodować pogłębienie zaparć!!
Przyczyna zaparć często leży też w psychice dziecka. Dlatego też rodzice powinni się starać się stworzyć swojemu mu miłą, przyjazną atmosferę w domu i dbać o komfort psychiczny malca. Jest tak samo ważny element terapii jak płyny i prawidłowa dieta.
*Jeśli po miesiącu stosowania diety wysoko błonnikowej ze zwiększona ilością płynów nie nastąpi poprawa należy udać się do lekarza!***
pozdrawiam
Justyna Marszałkowska
Komentarze
Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy zupy :) zbożowo warzywnej lub ze strączkami dla dziecka. Moje dziecko będzie zostawać dłużej w przedszkolu i muszę je zaopatrzyć w zupę. Zastanawiam się czy lepiej ugotować zupę rano, wlać do szklanego termosu na pięć godzin i podać dziecku bez podgrzania, czy ugotować zupę wieczorem schłodzić w lodówce, rano wlać do termosu, przed podaniem zagotować ? Zawsze wszystkie posiłki gotowałam na bieżąco :) nigdy nic nie odgrzewałam więc nie mam pojęcia jakie traktowanie dla zupy będzie lepsze. Pozdrawiam Odpowiedz
dodany: 2013-10-21 10:26:52, przez: Jolanta