aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dieta

Witam,

mój synek choruje na chorobę Hirschprunga. Od ostatnie operacji minęło dwa lata. Synek do tej pory załatwiał się codziennie, teraz walczymy z okropnymi zaparciami.
Jak mam mu pomoc poprzez dietę? Bardzo proszę o poradę.

Dziękuję
Agnieszka
Agnieszka Kuczewska - Specjalista żywienia człowieka

Agnieszka Kuczewska

Specjalista żywienia człowieka

Odpowiedź:

Witam Pani Agnieszko,
dziękuję za przesłanie zapytania.

Zdarza się, że problemy z zaparciami u pacjentów z chorobą Hirschprunga utrzymują się także po zabiegu operacyjnym. Stosuje się wówczas dietę z dużą zawartością błonnika. Bardzo ważne jest także picie dużych ilości wody, gdyż niedostateczna podaż płynów przy zastosowaniu diety wysokobłonnikowej może dodatkowo pogłębiać problem zaparć.

W diecie Synka powinny się znaleźć produkty zbożowe z pełnego przemiału np. chleb razowy, graham, grube kasze tj. gryczana, pęczak, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, płatki owsiane i inne naturalne, duża ilość warzyw i owoców,  w tym również owoce suszone (proszę zwrócić uwagę na to, aby w składzie nie było substancji konserwujących, które są często dodawane w procesie suszenia).
Warto zachęcić Synka do picia napojów fermentowanych tj. kefir, jogurt naturalny, maślanka (można je łączyć z owocami / warzywami i przygotowywać koktajle).
Czasami dobre efekty przynosi  podawanie na czczo letniej wody z dodatkiem miodu lub picie napoju na bazie grubo zmielonego siemienia lnianego.
Oczywiście ww. produkty proszę włączyć do diety jedynie pod warunkiem dobrej tolerancji. Synek powinien spożywać 5 posiłków równo rozłożone w ciągu dnia, o stałych porach.

 

Z jadłospisu należy natomiast wyeliminować produkty, które mogą potęgować zaparcia np. słodycze, szczególnie zawierające czekoladę, kakao, napoje słodzone, dużą ilość tłuszczów zwierzęcych np. żółte i topione sery,  tłuste mięsa w tym parówki, ciężkostrawne produkty smażone. Warto zwrócić też uwagę na to, że poza dietą ważną rolę w leczeniu zaparć odgrywa ruch.

 

Gdyby jednak zmiana diety i zwiększenie ruchu nie przyniosły pożądanego efektu proszę zgłosić się do lekarza.
Mam nadzieję, że moje wskazówki będą pomocne.


Pozdrawiam Panią serdecznie,
Agnieszka Kuczewska

Zobacz inne porady w tematyce: dieta dziecka, zaparcia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)