Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jak nauczyć 7-miesięczne dziecko gryźć

Witam,
Mój synek ma 7 miesięcy i chcę go powoli uczyć gryźć. Daje mu flipsy i biszkopty z tym radzi sobie super, ale jak już próbuję z obiadkami z małymi kawałkami warzyw ma odruch wymiotny, krztusi się i kilka razy zwymiotował. Próbowałam robić małe kanapeczki, dawałam również kawałki banana, ale wszystko wypluwa i od razu ma ten odruch wymiotny. Nie wiem co robić to moje pierwsze dziecko i nie chce go zrazić. I też nie wiem czy może poczekać, bo nie jest gotowy na te umiejętność.

Patrycja
Justyna Marszałkowska - Dietetyk medyczny

Justyna Marszałkowska

Dietetyk medyczny

Odpowiedź:

 

Pani Patrycjo,

Szalenie istotne jest, aby malec jak najszybciej zaczął się uczyć jeść pokarmy stałe, ponieważ te same mięśnie, co do gryzienia, będą mu lada moment potrzebne do mówienia.

Dopóki dziecko nie ma ząbków, nie potrafi gryźć, dlatego pierwszą zupkę, owoce i warzywa można podać dokładnie zmiksowane, bez grudek, nie za gęste ani nie za rzadkie (bo inaczej jest ryzyko zakrztuszenia się)!

Warto zaufać instynktowi malucha, który nie zawsze jest zachwycony nowościami, jak będzie głodne to na pewno samo poprosi o większą porcję posiłku. Przyzwyczajanie do pokarmów stałych powinno się odbywać stopniowo, ale konsekwentnie. Pomiędzy 5. a 7. miesiącem wszystkie dania (zupy, owoce, gotowane warzywa) warto dokładnie zmiksować lub rozgniatać widelcem (inaczej dziecko może się zadławić). Jeśli dziecko jedząc łyżeczką, krztusi się, należy podać posiłek nieco bardziej rozrzedzony, ale nie wodnisty, bo takim to już na pewno się zakrztusi. Półrocznemu dziecku od czasu do czasu można podać do rączki chrupki kukurydziane (bez żadnych dodatków, cukru czy soli). Malec na pewno się nimi nie zakrztusi, bo same „rozpływają się” w buzi. Po 8.miesiącu posiłki dla dziecka nie powinny być zmiksowane na gładko. W zupach mogą się pojawić większe, ale miękkie cząstki warzyw. Jednak mięso czy rybę należy bardzo dokładnie siekać. Pomiędzy posiłkami lub na spacerze proszę podawać dziecku chrupki kukurydziane, ciasteczka przeznaczone dla jego wieku, miękkie ugotowane warzywa (np. marchewkę lub ziemniaka) lub cząstki obranego ze skórki jabłka czy kawałek banana. Jeszcze przed ukończeniem roku (około 11.miesiąca) proszę zaprzestać miksowania posiłków. Idealny obiad powinien się składać z zupy z kawałkami pokrojonych jarzyn oraz drugiego dania (pulpet mięsny z jarzynką). Roczniak powinien już jeść większe cząstki owoców obranych ze skórki, takich jak jabłko, gruszka, banan, a także chleb lub bułkę. 

Cały czas należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju i nabywania nowych umiejętności. Dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.


Pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Zobacz inne porady w tematyce: gryzienie, jedzenie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

A mój ponad roczniak nadal odmawia gryzienia... Bardzo pilnowałam wprowadzania w porę coraz większych kawałków, a on nauczył się wypluwać - gdy wyczuje w buzi coś większego wypluwa albo wszystko, albo tę niechcianą grudkę :(

dodany: 2013-12-07 11:02:31, przez: Malina


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć