Warszawa

Muzeum Regionalne Młodej Polski "Rydlówka"

Muzeum Regionalne Młodej Polski "Rydlówka"

Muzeum mieści się w zabytkowym dworku zbudowanym w 1894 roku przez malarza Włodzimierza Tetmajera, który cztery lata wcześniej ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką bronowickiego chłopa.


21 listopada 1900 roku w domu Tetmajerów odbyła się zabawa weselna po ślubie poety i dramaturga Lucjana Rydla z siostrą Anny Tetmajerowej – Jadwigą Mikołajczykówną. Jednym z obecnych na niej gości był przyjaciel pana młodego, świadek na jego ślubie – Stanisław Wyspiański. Nie brał on jednak udziału w zabawie – oparty o odrzwia pomiędzy dwiema izbami – słuchał i obserwował. Tak narodziła się koncepcja "Wesela", które pod piórem pisarza wykroczyło poza swe anegdotyczne ramy, urastając do rangi jednego z największych polskich dramatów.

W roku 1908 Rydel odkupił dom od Tetmajera i po jego przebudowie zamieszkał w nim wraz z rodziną cztery lata później. Od 1969 roku w Rydlówce działa Muzeum Młodej Polski.

Ekspozycja muzeum obejmuje cztery izby – świetlicę, izbę taneczną, izbę-scenę oraz alkierz. W świetlicy – dawnej pracowni i bibliotece Lucjana Rydla – można obecnie oglądać wystawę malarstwa Młodej Polski poświęconego tematyce bronowickiej. W izbie tanecznej, gdzie podczas wesela do tańca przygrywała wiejska kapela, a o północy odbywały się oczepiny, zgromadzone są portrety i pamiątki związane z rodziną Rydla. Ekspozycję uzupełniają zaś autentyczne stroje bronowickie oraz ubranie krakowskie Jadwigi Rydlowej i kaftan jej brata – Jana Mikołajczyka. Izba-scena (dawny pokój Włodzimierza Tetmajera) stanowi dokładne odzwierciedlenie dekoracji teatralnej premiery Wesela, w alkierzu zaś znajdują się m.in. fotografie uczestników owej zabawy – pierwowzorów postaci dramatu Wyspiańskiego, pięknie zachowana krakowska skrzynia wyprawna Jadwigi Rydlowej oraz pierwodruki utworów Lucjana Rydla.

Co roku w listopadzie, na pamiątkę owej słynnej zabawy weselnej, organizowane jest w Rydlówce uroczyste „Osadzanie Chochoła”. Przy muzyce kapeli wiejskiej stawia się chochoła – otula słomą krzak róży, a dzieci w strojach krakowskich tańczą dokoła niego, trzymając się za ręce. Dalszy ciąg uroczystości odbywa się już w muzealnych izbach, gdzie po części artystycznej (koncertach, wykładach) goście raczą się tradycyjnym już poczęstunkiem – gorącą kawą i herbatą oraz bronowickimi kołaczami.

Rydlówka – położona w pięknym, rozległym ogrodzie – jest również przyjazna dzieciom. Wiosną i latem najmłodsi mogą bawić się w ogrodzie, zaś jesienią zbierać rosnące w nim maliny. Warto jednak pamiętać, że oferta Muzeum Młodej Polski skierowana jest nie tylko dla młodzieży i dorosłych, znających "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Prezentowana w nim ekspozycja etnograficzna i historyczna jest również niezwykle atrakcyjna dla dzieci, które mogą m.in. odczytywać przeszło stuletnie napisy na belkach stropowych domu, zobaczyć jak wyglądały i z czego się składały autentyczne odświętne stroje chłopów bronowickich czy poznać sekrety krakowskich skrzyń wyprawnych. Na najmłodszych czekają zaś atrakcje w postaci konkursów i zabaw plastycznych organizowanych przez pracowników Muzeum.

Rydlówka wciąż ŻyWa

Na wiosnę 2013 roku mieszczące się w Rydlówce Muzeum Młodej Polski otworzy swoje podwoje dla młodych twórców. W marcu ruszą w nim prowadzone przez krakowską ŻyWą Pracownię warsztaty artystyczne dla dzieci. Wspólna inicjatywa Muzuem Młodej Polski i ŻyWej Pracowni będzie miała na celu rozwijanie kreatywności i zdolności twórczych dzieci w oparciu o stałą ekspozycję Rydlówki z dziedziny etnografii, historii i sztuki. W  programie warsztatów znajdą się m.in. zajęcia poświęcone malowanym skrzyniom posagowym, ludowym strojom i haftom krakowskim. Ich inaugurację zaś stanowić będzie uroczyste „rozbieranie chochoła” w dniu 16 marca – pierwsze tego typu wydarzenie połączone z powitaniem wiosny i robieniem Marzanny.

Więcej informacji: https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka

Dane adresowe:
ul. W. Tetmajera 28
31-352 Kraków
tel.: tel. 0-12 637 07 50, 601 739 358
godziny.: wtorek, środa, piątek, sobota 10.00-14.00 czwartek 14.00 ? 18.00 Muzeum jest zamknięte w niedziele, poniedziałki i dni świąteczne.
1/11
1/11
2/11
2/11
3/11
3/11
4/11
4/11
5/11
5/11
6/11
6/11
7/11
7/11
8/11
8/11
9/11
9/11
10/11
10/11
11/11
11/11

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć