Warszawa

Jak włączyć dzieci w przygotowania przedświąteczne?

Jak włączyć dzieci w przygotowania przedświąteczne?

Macie wspomnienia z dzieciństwa, związane z przygotowaniami do Wielkanocy? Aby zachować ciągłość tradycji i obrzędów, warto wciągnąć dzieci w organizację świąt, by także i one zyskały wspaniałe wspomnienia z czasu spędzonego wspólnie z najbliższymi.

 

Ale jak to zrobić w przyjemny i jednocześnie pożyteczny sposób?

 

Sprzątanie nie spotka się zapewne ze zbyt dużym entuzjazmem naszych pociech ale wspólne przygotowywanie potraw już jak najbardziej. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

 

1/8
1/8

Ozdabianie pisanek – podstawa, bez której nie ma Wielkanocy. Oczywiście można do tego wykorzystać gotowe koszulki termokurczliwe, które dają natychmiastowy efekt. Jednakże warto zachęcić dzieci do własnych prac, ozdabiając jajka naturalnymi metodami. Najmniejsze dzieciaki o niewykształconych jeszcze zdolnościach manualnych, mogą odbijać na ugotowanych jajkach swoje odciski palców, za pomocą klasycznych farbek. Starsze maluchy chętnie pomalują jajka, okleją je (np. motywami wytarganymi z serwetek ze świątecznymi wzorami) bądź zabezpieczą gumkami, przed ugotowaniem w łupinach cebuli.

2/8
2/8

Zakupy świąteczne – tutaj szczególnie polecamy wyjście na lokalny targ, gdzie można znaleźć nie tylko świeże owoce, warzywa, jajka czy wyroby wędliniarskie od sprawdzonych dostawców ale także liczne ozdoby świąteczne bądź kwiaty. Podczas wyboru odpowiednich produktów, można kształtować w maluchach nawyki żywieniowe i pozwalać im jednocześnie na podejmowanie częściowych decyzji zakupowych.

3/8
3/8

Dekoracje domowe – wykonywane samodzielnie, będą miały wyjątkowe znacznie. Jajka styropianowe, ozdobione w wymyślony przez dzieci sposób, mogą trafić na stół świąteczny, jako dekoracja, która udowadnia maluchom, że ich starania mają wartość. Wspólne układanie kwiatów w wazonie bądź wieszanie wieńca ozdabiającego drzwi, także przypadnie do gustu małym pomocnikom.

4/8
4/8

Przygotowanie święconki – Podtrzymywanie tradycji święcenia pokarmów to jeden z kluczowych obrządków, w które możemy zaangażować dzieci. Wkładając do koszyczka każdy z produktów, warto tłumaczyć jego symbolikę. Ozdobienie całości zleć maluchom – będą w ten sposób czuły się docenione.

5/8
5/8

Ozdabianie mazurków – dekorowanie świątecznych wypieków to znakomita okazja do zaangażowania dzieci. Układanie wzorków na mazurkach czy polewanie babki czekoladą spotka się z gwarantowaną aprobatą. Jednocześnie stworzy okazję do pochwały i trenowania współpracy.

6/8
6/8

Wizyta na Jarmarku Wielkanocnym – w centrach miast organizowane są jarmarki, na których można spróbować świątecznych specjałów, zaopatrzyć się w niebagatelne ozdoby oraz potrawy od lokalnych wytwórców. Liczne zabawy oraz warsztaty, organizowane w tym czasie dla dzieci, jeszcze lepiej pozwolą im poczuć świąteczny klimat.

7/8
7/8

Uczestnictwo w nabożeństwach- w ramach przygotowań do świąt Wielkiej Nocy, wiele kościołów i klasztorów organizuje msze oraz rekolekcje, przeznaczone także dla najmłodszych. Przypominanie głównego powodu, dla jakiego świętujemy, w sposób przystępny dla małego słuchacza, jest trudnym zadaniem. Wybierając się na poświęcenie pokarmów, warto sprawdzić, które z nabożeństw, jest przeznaczone dla najmłodszych.

8/8
8/8

Pomoc osobom w potrzebie – święta to czas, w którym nikt nie powinien się czuć opuszczony czy głodny. Wciągnięcie dzieci w pomoc samotnej sąsiadce, która ma problemy z samodzielnym zrobieniem zakupów czy ubogim znajomym, uwrażliwi ich na krzywdę innych.Dzielnie się jajkiem może wykraczać poza osoby, z którymi zasiadamy do śniadania w Niedzielę Wielkanocną.

 

Zobacz też:

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć