Warszawa

Tradycyjne przygotowania do Świąt. Odkryj Wielkanoc na nowo!

Tradycyjne przygotowania do Świąt. Odkryj Wielkanoc na nowo!

Zajrzymy dziś do zapomnianych tradycji, odkryjemy na nowo dawne zwyczaje i przepisy. Wszystko pod kontrolą! W nasze przygotowania zaangażujemy nawet dzieci.

 

Może być to dobra okazja, aby zadzwonić do babci po przepis na mazurka. A może elementem dekoracji Waszego stołu będzie bieżnik po przodkach?

 

Od czego zaczniemy nasze wielkanocne aktywności? Oczywiście od....

 

 

 

1/5
1/5
JAJEK! Malujemy jajka tak jak dawniej

Malowanki, kraszanki, byczki – oto nazwy pomalowanych na jeden kolor jajek. Jak się pewnie domyślacie tradycyjne barwniki były pochodzenia roślinnego.

 

  • Aby otrzymać żółty kolor jajka farbowano łupinami cebuli, w odwarze z kory dzikiej jabłoni lub pączkach kwiatu knieci błotnej.

 

  • Barwnik fioletowy uzyskiwano z listków kwiatu ciemnej malwy, a zielony z jemioły, młodego żyta.

 

Dziś do farbowania jajek na żółto można użyć kurkumy, do barwnika fioletowego używa się czerwonej kapusty, a do zielonego - szpinaku.

 

Czy dodaliśmy dość octu? Czy pokroiłam dość kapusty do farbowania? Wasza kuchnia zamieni się w domowe laboratorium. Wspaniała zabawa!

2/5
2/5
Rysowanki i skrobanki

Jak zamienić naszą kraszankę w rysowankę lub skrobankę? Wystarczy ostrym narzędziem wyskrobać na nim wzorek. Idealny będzie mały nożyk. Z domowych akcesoriów jak najbardziej możecie użyć metalowego pilniczka do paznokci.

 

Jeśli przed gotowaniem naniesiemy na jajko woskowy wzorek, to otrzymamy pisanki.

 

Kiedyś wierzono, że pisanki mają swoją magiczną moc, tak też skorupki po nich nie można było wyrzucić gdzie popadnie!

 

Nawet woda po gotowanych pisankach miała swoje zastosowanie - pomagała zachować urodę (K.Zawisłowicz, Wielkanocne zwyczaje i obrzędy).

3/5
3/5
Dawne gry i zabawy z pisankami

Tak! Pisanki mogą służyć do zabawy. Może w tym roku pobawicie się w taczanie jajek lub wybitkę.

 

  • Taczanie jajek - na trawie, na płasko lub z górki. Wszyskie maluchy wiedzą, że jajo wspaniale się turla. Taczanie to dawne wyścigi pisanek, która dotrze pierwsza do naszej umówionej mety, lub która zatoczy się dalej.

 

  • Wybitka- na wielkanocnym stole uczestnicy toczą pisanki. Toczone jajko powinno zbić pisankę przeciwnika. Zwycięzca zabiera pisankę przegranego. Drugim wariantem zabawy jest stukanie się czubkiem jajek, kiedy te są w ręce. Oczywiście wygrywa mocniejsze!
4/5
4/5
Pieczemy ciasta z dziećmi

Wielkanocne słodkości to babki, mazurki, ale i pascha.

 

Babka może być drożdżowa na samych żółtkach, piaskowa, a nawet cytrynowa. Ważne jest żeby zniknęła ona w brzuchach biesiadników. Istotny jest tu kształt. Nasza baba musi być okrągła, z dziurką w środku, z falbankami na brzegach.

 

Mazurek jest ciastem niskim. Jego spód zazwyczaj to ciasto kruche, a wierzch stanowi masa np. kajmakowa. Liczy się bogata dekoracja. Wasze dzieci mogą pomóc w malowaniu czekoladą bazich kotków, lukrowaniu, jak i w posypywaniu wierzchu orzechami.

 

Mniej popularna jest pascha. Jej głównymi składnikami jest twaróg, mleko i śmietana. Do tej bazy dodajemy sporo cukru i bakalii. Kształtem przypomina ściętą piramidę. Podobno kto ją przyrządzi po raz pierwszy, żałuje, że nie zrobił tego wcześniej. Wygląda i smakuje wspaniale!

5/5
5/5
Najlepsi dekortorzy domu - dzieci

Posprzątane, pisanki gotowe, ciasto upieczone, podwijamy rękawy i zaczynamy robić kolejne dekoracje.


W naszych rodzinnych domach pewnie królują żonkile. Aby tegoroczne Święta nie straciły swojego koloru, to zachęcamy Was do rodzinnych aktywności plastycznych.

 

Pleciony koszyczek, kwiaty z bibuły, zajączek ze skarpety, te i inne propozycje znajdziecie na naszej stronie.

 

Wesołych Świąt!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć