Warszawa

Wielkanoc z dzieckiem. 8 pomysłów na wspólne święta

Wielkanoc z dzieckiem. 8 pomysłów na wspólne święta

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przede wszystkim jest to wyjątkowo radosny czas dla każdego Chrześcijanina – święto upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Bez względu na to, czy jesteście religijni, warto wyjaśnić dzieciom, kim był oraz jak wpłynął na historię. Czy Wasz pięciolatek wie, że liczymy czas właśnie od narodzin Jezusa? A od tego czasu minęło już przecież ponad 2 tysiące lat! Czy to oznacza, że ludzkość świętuje Wielkanoc już ponad dwa tysiące razy?

 

Warto przygotować się na te święta trochę wcześniej. Istnieje wiele tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Inaczej świętują Włosi, inaczej Polacy. Nasze tradycje różnią się także pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Na Mazowszu w lany poniedziałek zwykło się polewać panny wodą perfumowaną, a na Kaszubach znany jest zwyczaj smagania dziewcząt witkami brzozowymi. Natomiast na Pomorzu spotykana jest inna, nietypowa tradycja zwana Topieniem Judasza. W Wielką Środę młodzi chłopcy topią kukłę wykonaną ze słomy, która symbolizuje biblijnego Judasza. Dodatkowo, oprócz różnic geograficznych, pewnie każda rodzina ma swoje własne rytuały świąteczne. Tymczasem przedstawiamy Wam 8 pomysłów na to, jak zaangażować dzieci we wspólne świętowanie. Smacznego jajka i mokrego dyngusa!

 

 

Beata Kaczmarek - absolwentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim,

niania na pół etatu i pasjonatka książek dla dzieci i podróży ze swoim psem.

 

1/8
1/8

Przygotowanie świątecznych ozdób.

 

Obowiązkowy punkt w planie dla każdego miłośnika plastyki i zajęć kreatywnych. Co powiecie na dekorowanie styropianowego jajka? Można pomalować je farbami, obkleić bibułą, albo dodać koronki i inne materiały. Dobrym pomysłem jest też zrobienie wielkanocnych pocztówek. Dzięki temu można wysłać życzenia dla rodziny i znajomych, których nie zobaczycie w święta.

 

Szukacie inspiracji? Sprawdźcie nasze propozycje!

2/8
2/8

Malowanie jaj.

 

O tym zwyczaju chyba nikomu przypominać nie trzeba. Ustawcie sobie budzik w sobotę na trochę wcześniej, będzie dużo do zrobienia. Macie kilka opcji do wyboru. Można farbować jajka barwnikami spożywczymi albo zrobić to zupełnie naturalnie. Do uzyskania koloru jasnoniebieskiego przydadzą się mrożone jagody, czerwony uzyskacie gotując jajka w łupinach czerwonej cebuli, ciemny niebieski otrzymacie z kapusty i kilku łyżek octu winnego. Żółte będą dzięki kurkumie albo skórce z pomarańczy. Brązowe jajka wyjdą Wam jeśli do gotowania użyjecie kawy. Poszukiwania innych domowych barwników mogą stać się dobrą zabawą. Eksperymentujcie.
Rozwiązaniem dla nieco bardziej leniwych będą koszulki na jajka. Można je kupić przed Wielkanocą właściwie w każdym sklepie spożywczym. Termokurczliwy materiał reaguje na wysoką temperaturę natychmiast dopasowując się do kształtu jajka. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, oto domowa lekcja chemii. Każde dziecko będzie chciało w niej uczestniczyć.

3/8
3/8

Śmingus Dyngus.

 

Lany poniedziałek to ulubiona tradycja wszystkich rozrabiaków – tych małych i tych całkiem dużych. Trzeba się do tego nieco przygotować, odnaleźć zakurzone dyngusówki z zeszłego roku i może zakupić nowy pistolet na wodę. Zasada jest prosta – lejemy się tylko na zewnatrz, co by nie przyspożyć rodzicom większego sprzątania. Pamiętajcie odwiedzić w ten dzień swoich bliskich, zwyczaj polewania innych ma korzenie pogańskie, symbolizuje budzenie się przyrody do życia, przypływ sił witalnych, ma zapewnić zdrowie. Życzymy Wam pięknej, słonecznej pogody i wiele radości z małych psikusów.

4/8
4/8

Prima Aprilis.

 

W tym roku zapowiada się jeszcze jeden powód do wesołego świętowania. Wielkanoc wypada bardzo nietypowo, a mianowicie pierwszego kwietnia i nie jest to wcale redakcyjny żart. Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi tradycja robienia sobie nawzajem żartów. Niektórzy początków prima aprilis doszukują się już wczasach rzymskich, kiedy popularna była legenda o Cerialii, która szukała swojej córki, a została wyprowadzona w pole. Nie tylko w Polsce obchodzimy dzień psikusów, szkocki odpowiednik nazywa się Polowaniem na Głupca, na Litwie mają Dzień Kłamcy, a w Rosji Dzień Śmiechu.

5/8
5/8

Szukanie prezentu od zajączka.

 

Wiele dzieci woli święta Bożego Narodzenia od  świąt Wielkiej Nocy, a powód jest zupełnie prozaiczny. Święty Mikołaj przynosi pod choinkę prezenty, a kto przynosi prezenty na Wielkanoc? Okazuje się jednak, że w niektórych częściach Polski, zwłaszcza na wsi, znany jest zwyczaj szukania w świąteczną niedzielę rano prezentów od... zająca. Zazwyczaj są one pochowane na podwórku. W wielkanocnej paczce znajdują się słodycze i drobne upominki. Jeśli chcielibyście nadać świętom jeszcze bardziej wyjątkowy nastrój, czas porozmawiać w cztery oczy z zającem. Może uda mu się przykicać także do Waszego domu...

6/8
6/8

Pieczenie chleba.

 

Nic tak nie zbliża, jak wspólne gotowanie. Przygotowanie i upieczenie chleba wcale nie jest takie trudne, dlatego zachęcamy Was, by zrobić to właśnie na Wielkanoc. Najzdrowszy będzie przygotowany z razowej mąki. Im wyższe oznaczenie, tym mąka jest mniej oczyszczona i posiada więcej wartości odżywczych, dlatego polecamy 1850 albo 2000. Pamiętajcie jednak, by nie robić tego w świąteczną niedzielę. Tradycyjnie nie wolno tego dnia gotować, a w domu nie powinien pojawić się już żaden dym i ogień. To najwyższy moment na świętowanie i radowanie.

7/8
7/8

Przygotowanie palemki wielkanocnej.

 

Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Przypomina ona o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Przed kościołami w całej Polsce znajdziecie wiele gotowych polemek na sprzedaż, ale dużo więcej radości sprawicie dzieciom przygotowując własne palemki w domu. A tutaj opcji jest naprawdę wiele. Rózgi wierzbowe z baziami i gałązki bukszpanu można przyozdobić farbowanymi piórkami, kolorowymi wstążkami, mchem, ziołami i malutkimi kwiatuszkami. Pamętajcie zachować swoje palemki po poświęceniu. Należy włożyć je do wazonu, będą chronić domowników przed nieszczęściem, przyniosą bogactwo i zdrowie.

8/8
8/8

Świąteczny obiad.

 

Święta Wielkanocne dają wiele możliwości kulinarnych. Mazurki pełne bakalii, żurek z jajkiem, barszcz z białą kiełbasą, pasztety, pieczone mięso i tradycyjne sałatki z majonezem – z tym Polakom kojarzy się Wielkanoc. Nie martwcie się jednak gotowaniem, jeśli zabiera Wam zbyt dużo czasu albo zwyczajnie tego nie lubicie – możecie kupić gotowe dania. Najważniejsze to spędzać czas z rodziną. Przygotwując ucztę zaproście dzieci do wspólnego dekorowania. Wycinanie kształtów z warzyw i układanie ich w zajączki i kurczaczki sprawią im dużo radości i być może chętniej zjedzą przygotowane potrawy. Dzieci mogą też zająć się nakrywaniem stołu. Przydadzą się świąteczne serwetki, żółte żonkile w wazonie i trochę zasadzonej wcześniej rzeżuchy. Po skończonym obżarstwie proponujemy świąteczny spacer do lasu. Życzymy Wam słonecznej, ciepłej i bezdeszczowej pogody.

 

Zobacz też:

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć