Warszawa

Jakie leki stosować w ciąży?

Jakie leki stosować w ciąży?

Jesteś w ciąży i skarżysz się na różne dolegliwości? Boisz się, że leki, które zażywasz przed ciążą, wyrządzają dziecku krzywdę? A może dopiero podczas ciąży rozwinęły się u Ciebie niektóre choroby? Sprawdź, które preparaty w ciąży są dozwolone i porozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach.

 

Ciąża niesie ze sobą pewne ograniczenia. Przykładem mogą być leki, które można zażywać jedynie po konsultacji z lekarzem.

 

FDA, czyli klasyfikacja bezpieczeństwa leków dla kobiet w ciąży

 

Mimo silnie rozwiniętej medycyny brakuje wiarygodnych badań na temat bezpieczeństwa leków u kobiet w ciąży. Czy to oznacza, że mając infekcję lub doznając pewnych schorzeń w ciąży, kobieta nie będzie w stanie uzyskać stosownej pomocy?

 

Klasyfikacja FDA, czyli Food and Drug Administration grupuje bezpieczeństwo leków stosowanych w ciąży na 5 kategorii:

 

  • A — leki bezpieczne, głównie witaminy i minerały.
  • B — leki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa są bezpieczne wymagające ostrożności, np. leki przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze.
  • C — preparaty dozwolone do stosowania w ciąży w sytuacji, w której korzyści przewyższają działania niepożądane, np. leki stosowane w leczeniu astmy, przeciwwymiotne i przeciwalergiczne.
  • D — leki dopuszczone tylko jeżeli życie matki jest zagrożone, np. leki przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe lub obniżające ciśnienie.
  • X — leki całkowicie zakazane, np. leki na trądzik lub obniżające cholesterol.

 

Przegląd najczęstszych dolegliwości i możliwych leków do stosowania

 

Każdy preparat powinien być konsultowany z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Uporczywy ból i gorączka

 

W tej grupie leków najlepszym wyborem przyszłej mamy będzie paracetamol.

 

Hemoroidy, zaparcia, biegunka

 

Przy zaparciach warto do diety wprowadzić błonnik. Jeżeli po czasie dolegliwości nie ustąpią, bezpiecznym wyborem będą czopki glicerynowe. W przypadku hemoroidów pomocne będą nasiadówki z kory dębu. Z kolei przy biegunce priorytetem jest niedopuszczenie do odwodnienia. Warto sięgnąć po doustne płyny nawadniające, uzupełniające elektrolity lub probiotyki.

 

Wzdęcia i wymioty

 

Leki na wymioty nie są zalecane u kobiet w ciąży. W tym przypadku należy działać doraźnie. Z kolei na wzdęcia pomoże symetykon.

 

Leki rozkurczowe

 

Należy podkreślić, że skurcze macicy w ciąży są naturalne i przygotowują ciało kobiety do porodu. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, a skurcze przepowiadające są uporczywe, kobieta może zażyć preparat na bazie drotaweryny.

 

Zgaga

 

Pierwszorzędnym działaniem jest zmniejszenie objętości posiłków. Jeżeli to nie pomaga, można sięgnąć po preparaty na bazie ranitydyny.

 

Przeziębienie

 

W przypadku kataru zaleca się płukanie zatok solą fizjologiczną. Z kolei ból gardła uśmierzą ziołowe płukanki. Na kaszel poleca się naturalne specyfiki, np. syrop z cebuli lub dostępne bez recepty syropy dedykowane kobietom w ciąży, np. Prenalen.

 

Problemy z pęcherzem

 

Doraźnie pomoże witamina C oraz żurawina, jednak infekcję zwalcza się antybiotykiem przepisanym przez lekarza.

 

Upławy

 

Doraźnie pomogą nasiadówki z saszetkami zawierającymi preparat do higieny intymnej. Można również wypróbować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego. Jeżeli to nie pomoże, lekarz zapisze nystatynę lub globulki antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

Bezsenność

 

Tutaj warto postawić na profilaktykę i zmianę nawyków przed snem. Pomocne są także zioła, np. rumianek i melisa lub wyciągi z głogu i korzenia kozłka lekarskiego.

 

Ciążowe dolegliwości — cukrzyca i nadciśnienie

 

W przypadku nadciśnienia lekarze z reguły zalecają Dopegyt, który jest bezpieczny dla mamy i dziecka. Cukrzycę reguluje się dietą lub insuliną. W niektórych krajach dopuszczona jest metformina, jednak w Polsce jest ona nadal kontrowersyjna.

Podsumowując, kobieta ciężarna może sięgać po niektóre leki, ale tylko w uzasadnionych sytuacjach i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Na szczęście na większość dolegliwości można próbować zaradzić doraźnie, np. zmianami nawyków lub ziołami.

 

Tworząc treść tego artykułu inspirowaliśmy się materiałami ze strony: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jakie-leki-sa-bezpieczne-w-ciazy/

 

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć