Warszawa

Najcieplejsze książki na jesień

Najcieplejsze książki na jesień

Gdy aura na zewnątrz nie sprzyja spacerom i zabawom, zostajemy w domu i chowamy się pod ciepłym kocem. Oprócz kubka ciepłej herbaty warto mieć przy sobie ciekawą lekturę, która rozbudzi wyobraźnię naszego dziecka.

 

 

Podobno książki wymyślili ludzie dla rozrywki, by nie nudziło się im w jesienne wieczory – tak przynajmniej czasem przekonuje się dzieci w szkole po to, by zachęcić ich do czytelniczych odkryć, gdy jesień nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz.

 

Co zatem można czytać w jesiennym sezonie czytelniczym? Oto kilka propozycji wydawnictwa Zielona Sowa.

 

„Zmiataj” autorstwa Louise'a Greiga i Julii Sardy to historia o tym, jak zły humor może przysłonić to, co w życiu ważne i piękne. Negatywny nastrój rozpoczyna się zwykle od drobnostek, a ich kulminacja może doprowadzić do tego, że zamykamy się na świat. Opowieść podnosi na duchu i pokazuje, że trudne emocje są częścią nas samych, sztuką jest umiejętność ich akceptacji i nieskupiania się na ich gromadzeniu w sobie. Edzio pozbywa się złego humoru i odkrywa, że często to, jak się czujemy może być efektem naszych indywidualnych wyborów, związanych np. z nawarstwianiem się nierozwiązanych spraw.

 

 

„Złodziej liści”  to książka napisana przez Alice Hemming i Nicolę  Slater, która jest opowieścią o tym, że zmiany pór roku są nieuchronne. Wiewiórka, która zamieszkuje drzewo zauważa, że jeszcze wczoraj na drzewie było dużo liści. Dziś jednak nie jest ich tak wiele. Rozpoczyna indywidualne śledztwo, które ma na celu wyjaśnienie, kto ukradł liście z drzewa. Czy wiewiórce uda się zdemaskować leśnego złodzieja? Czy odkryje, dlaczego niektórych liści na drzewie brakuje? Barwne ilustracje pozwolą dzieciom wczuć się lepiej w historię.

 

 

Autorka Aniela Cholewińska-Szkolik stworzyła całą serię książek o Misi i jej małych pacjentach. Jesienią warto przeczytać książkę „Misia i jej mali pacjenci. Deszczowy pacjent”, która opowiada o odwiedzinach Misi i jej rodziców w górskiej bacówce. Spotkają tam stadko owieczek oraz tajemniczego deszczowego pacjenta. Kim jest i czy uda się Misi udzielić pomocy samotnemu małemu łabędziowi? Tego dowiecie się, sięgając po tę opowieść.

 

 

Następna książka tej samej autorki „Misia i jej mali pacjenci. Szkolna wycieczka” pozwoli dzieciom odkryć, gdzie mieszka borsuk. Tym razem sympatyczna bohaterka staje do rywalizacji o zebranie jak największej liczby grzybów. Śpieszy także na ratunek rannemu kretowi. Czy Misia z pomocą przybędzie na czas? Czytelnicy także dowiedzą się, dlaczego papuga, którą dzielna dziewczynka poznała będąc na wycieczce szkolnej, nie mówi.

 

 

„Misia i jej mali pacjenci. Niesforne zwierzaki” to kolejna wartościowa pozycja książkowa autorstwa Anieli Cholewińskiej-Szkolik, która uwrażliwia najmłodszych na zwierzęta. Główna bohaterka, tytułowa Misia ma niezwykłą umiejętność – umie rozmawiać ze zwierzętami. Pozwala jej to na diagnozowanie zwierząt, którym udziela pomocy w ramach prowadzonej kliniki weterynaryjnej. Czy dziewczynce uda się pomóc klaczy wujka Henia albo zagubionemu małemu perkozowi? Razem z dzieckiem lepiej poznajcie zwierzęcych pacjentów dziewięcioletniej Misi.

 

 

„Jak rozpoznać misia. Poradnik dla początkujących” to książka Michelle Robinson i Davida Robertsa, którzy zapraszają dzieci do tropienia ciekawostek na temat niedźwiedzi. Autorzy wskazują, czym wyróżniają się te zwierzęta, a także podpowiadają co zrobić, gdy spotkamy przedstawiciela tego gatunku. Przekazują także złotą zasadę tropienia niedźwiedzi i przekonują, że lepiej bawić się tylko z pluszowymi egzemplarzami. Czy ZDECYDOWANIE głodne misie pokuszą się na to, by zjeść odrobinę owsianki albo gumę do żucia? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące niedźwiedzi znajdziecie w tej interesująco ilustrowanej książce.

 

 

„Tappi i Kocyk Mocyk” to opowieść, którą stworzyli autor Marcin Mortka oraz ilustratorka Marta Kurczewska. Historia dzieje się w wyjątkowym miejscu – Szepczącym Lesie, gdzie żyją niesamowite postaci: wiking Tappi, niedźwiedź brzuchacz, renifer Chichotek, jesienny wicher oraz Mała Myszka. Wicher przynosi do lasu tajemniczy kocyk. Mieszkańcy rywalizują o niego, a jedynie Tappi chce odkryć, do kogo należy ten drogocenny przedmiot. Czy mu się to uda? I kto jest prawdziwym bohaterem? Tego dowiecie się z opowieści. Bogato ilustrowana książeczka pozwoli przenieść dziecku w świat wyobraźni i zrozumieć, jak ważna jest pomoc drugiemu.

 

 

Książka „Jesień Toli” Anny Włodarkiewicz wprowadzi czuły klimat do Waszego domu i będzie bardzo pomocnym narzędziem do wyjaśnienia najmłodszym, z czym wiąże się jesień. Piękne różnokolorowe liście, ale i gorsza aura to główne zmiany w przyrodzie, które składają się na portret tej pory roku. Opowieść zachęci dzieci do cieplejszego ubierania się, skoro nawet główna bohaterka, czteroletnia Tola zakłada ciepły sweterek i berecik.

 

 

„Tola w przedszkolu” to książeczka idealna na jesień, kiedy to niektóre maluchy po raz pierwszy ruszają do przedszkola. Opowiadania zawarte w tej pozycji pokazują najmłodszym, na czym polega przedszkolne życie. Będzie więc o przyjaciołach, zabawach z rówieśnikami, leżakowaniu czy wspólnych posiłkach, czyli wszystkich ważnych sprawach i wyzwaniach, które czekają na wszystkich przedszkolaków. Czy Tola poradzi sobie w przedszkolu? Tego dowiecie się, sięgając po tę książkę.

 

„Szara myszka i kolory” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej to zabawna i nieco wzruszająca podróż szarej myszki ku odkrywaniu kolorów. Główna bohaterka zasmucona barwą swojego futerka, rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu idealnego koloru dla siebie. To nie tylko doskonały sposób na naukę kolorów przez malucha, który dowiaduje się, co w przyrodzie jest zielone, niebieskie, czerwone czy żółte, ale także metoda na to, by wyjaśnić dziecku, jak ważna jest akceptacja siebie.

 

 

„Bazanek i tajemnica rodowego medalionu” to książka napisana przez Monikę Krauze, która spodoba się tym dzieciom, które marzą o posiadaniu magicznych przedmiotów. Tu akcja toczy się wokół rodowego medalionu, który potrafił spełniać marzenia właściciela. Babcia Emila i Jonasza opowiada im historię medalionu. Chłopcy – ze względu na trudności, z którymi mierzą się na co dzień – postanawiają go zdobyć. Czy odnajdą drogocenny przedmiot i czy dzięki koleżanka z klasy odwzajemni uczucia Emila, a Jonasz przestanie być nękany przez innego chłopca? Zaskakujące zwroty akcji, interesujący bohaterowie i niesamowite zbiegi okoliczności to coś, czego doświadczą czytelnicy tej książki.

 

 

Poprzez swoją książkę „Królik i Misia. Coś na ząb” autor Julian Gough zabierze nas w świat przygód miłej niedźwiedzicy Misi i zgryźliwego Królika. Tym razem Królik będzie zastanawiać się, dlaczego niektóre drzewa szykują się do odlotów do ciepłych krajów. Misia jednak przekona go, że raczej drzewa nie odlatują. Tego typu rozmowy przerwie im nagły, głośny odgłos chrupania. Czekają na nas niesamowite dialogi i wzruszające historie okraszone ilustracjami Jima Fielda.

 

 

Ciepła opowieść „Zosia i jej zoo. Pomocny jeż” autorstwa Amelii Cobb to historia dziewczynki Zosi, która wraz ze swoją mamą-weterynarzem mieszka w Azylu Zoologicznym, stworzonym przez podróżnika, pana Horacego. W tym tomie dzieci poznają bardzo nieśmiałego jeża Hugo, który chciałby zostać wybrany jako klasowe zwierzę. Brakuje mu jednak pewności siebie. Ostatecznie jednak, śmiałość nie jest niezbędna do tego, by nieść pomoc i nawet najbardziej wstydliwi bohaterowie mogą wesprzeć innych.

 

 

Oto propozycje na jesień, które zmuszają do refleksji i przemyśleń, są pełne fantastycznych przygód, których bohaterami są zwierzęta, dzieci i inne wspaniałe postaci. Sprawdź, jak bardzo te książki spodobają się Twojemu małemu odkrywcy ciekawych historii i wspólnie spędźcie tę jesień z Edziem, Wiewiórką, Misią, Tolą, niedźwiadkami, jeżem Hugo oraz Tappim i przyjaciółmi, a także innymi literackimi postaciami.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć