Warszawa

Czy warto wysłać dziecko do żłobka czy przedszkola?

Czy warto wysłać dziecko do żłobka czy przedszkola?

Wielu rodziców, nawet jeżeli byli przeciwnikami wysyłania dziecka do żłobka czy przedszkola, nie ma innego wyjścia i musi zdecydować się na tę formę opieki nad maluchem. W zderzeniu z rzeczywistością, w której, aby zapewnić byt rodzinie, trzeba pójść do pracy, żłobek czy przedszkole to dobre rozwiązanie. Dlaczego warto zdecydować się na posłanie malucha do takiej placówki? Podpowiadamy.

 

Dobra opieka

 

Decydując się na żłobek czy przedszkole, powierzasz swoje dziecko wykwalifikowanym opiekunom, którzy są przygotowani do pracy z maluchami. Zwykle takie osoby robią o wiele więcej niż przewiduje umowa. Angażują się emocjonalnie w opiekę nad twoim dzieckiem i okazują mu wiele serca. Mogą także w pełni poświęcić się maluchowi, bo nie zajmują się innymi obowiązkami, np. gotowaniem, prasowaniem czy praniem.

 

Integracja z innymi dziećmi

 

Uczęszczanie do żłobka czy przedszkola to sposób na socjalizację malucha z innymi osobami. Dziecko uczy się, jak zachowywać się w grupie. Uczy się respektowania ogólnie przyjętych zasad i komunikowania z innymi dziećmi. Pokonuje własną nieśmiałość oraz dowiaduje się, jak walczyć z własną agresją. Pójście do żłobka czy przedszkola to świetna okazja dla dzieci, które nie mają w swoim otoczeniu innych maluchów na zabawę z rówieśnikami.

 

Nauka obowiązkowości

 

W przedszkolu funkcjonuje ściśle określony rytm dnia. Dzieci zwykle lubią przedszkolny harmonogram. Rutyna i uporządkowany plan wprowadzają poczucie bezpieczeństwa i uczą dziecko dobrych nawyków.

 

 

Dzieci podczas zajęć w żłobku mogą się rozwijać. Uczą się nie tylko nowych piosenek czy wierszyków, ale również świetnie się bawią tworząc prace plastyczne czy uczęszczając na zajęcia z języka angielskiego czy tańca. Przedszkole pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, które uczone jest w różnych nurtach, np. Montessori.

 

Możliwość organizacji czasu przez rodziców

 

Decydując się na żłobek lub przedszkole, zyskujecie więcej czasu, który możecie przeznaczyć na pracę zarobkową. Odprowadzenie dziecka do przedszkola daje też rodzicom możliwość odpoczynku bez wyrzutów sumienia oraz obaw o to, co się dzieje z maluchem.

 

Wiele placówek daje możliwość pozostawienia dziecka tylko na kilka godzin. Decydując się na żłobek czy przedszkole, nie musisz więc wysyłać tam dziecka na cały dzień. Możesz np. odprowadzać malucha na 3-4 godziny dziennie, a Ty w tym czasie zajmiesz się pracą czy obowiązkami domowymi.

 

Żłobek oraz przedszkole to dobra alternatywa, gdy oboje partnerzy chcą się realizować zawodowo lub rodzic sam wychowuje dziecko.

 

Przeczytaj też:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć