Warszawa

Relaks - dlaczego jest tak ważny w życiu rodzica?

Relaks - dlaczego jest tak ważny w życiu rodzica?

Jesteś młodym rodzicem i trudno znaleźć Ci czas dla siebie? Pamiętaj, że relaks jest równie ważny dla dobrych relacji z Twoim dzieckiem, co opieka nad nim. Dlatego korzystaj z pomocy innych osób i pozwól sobie na odpoczynek. Dlaczego warto odpoczywać i co można zrobić, by znaleźć czas na relaks podczas opieki nad dzieckiem?

 

Rodzicu, czy umiesz odpoczywać?

 

Dzisiejsze czasy, pełne zabiegania i różnorodnych zajęć, niekiedy nie pozwalają na odpoczynek. Nierzadko czas spędzony na kanapie przed telewizorem jest piętnowany i traktowany jako coś nieodpowiedniego. Z różnych stron narzuca się nam nie tylko styl życia związany z codziennymi obowiązkami, ale również sposób odpoczynku. Tak, powinniśmy odpoczywać, ale – jak grzmią niektórzy – trzeba to robić w określony sposób. Zewsząd słyszymy o idei work&life balance, o stylu życia hygge i wielu innych teoriach dotyczących odpoczywania. Tymczasem nadmierne skupianie się na tym, jak odpoczywać sprawia, że w efekcie wykonujemy kolejną pracę polegającą na tym, by znaleźć odpowiedni sposób na odpoczynek. W ten sposób dodajemy sobie następne obowiązki.

 

Pamiętaj jednak, że zwłaszcza, gdy jesteś opiekunem małego, płaczącego dziecka, czasem do pełni szczęścia będzie Ci wystarczać możliwość porządnego wyspania się. Daj sobie przyzwolenie na relaks w takiej formie, która da Ci chwilę wytchnienia. Nie musi to być aktywny wypoczynek na nartach w Aplach (choć jeśli masz taką ochotę, warto rozważyć tę opcję), ale powinien być to odpoczynek związany z realizacją Twoich potrzeb.

 

Zastanów się, czy umiesz odpoczywać? Taką umiejętność warto rozwijać u siebie, gdy mamy do czynienia z pierwszymi życiowymi obowiązkami. Dzięki temu będzie Ci łatwiej odpoczywać, gdy zostaniesz rodzicem.

 

 

Zadowolony rodzic to zadowolone dziecko

 

Odpoczynek jest bardzo istotny, by mieć energię do podejmowania kolejnych wyzwań życiowych, zarówno tych związanych z życiem prywatnym, jak i z pracą. Człowiek, który nie odpoczywa lub nie umie odpoczywać, może po jakimś czasie przeżyć wypalenie, popaść w nerwicę, depresję. Co więcej, nawet maleńkie dziecko jest w stanie wyczuć, że mama czy tata są bardzo zmęczeni, co również dla niemowlęcia może być dodatkową przyczyną stresu.

 

Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Cokolwiek robisz, nawet nieświadomie, dajesz przykład dziecku. Maluch potem może powielać dane mu wzorce. Dlatego, jeżeli Ty rodzicu nie dostrzegasz swoich potrzeb, masz poczucie winy, że chcesz odpocząć, Twoje dziecko może również w taki sposób zacząć postrzegać chęć odpoczynku u siebie. Jeżeli chcesz, by Twoja pociecha w przyszłości była szczęśliwym, spełnionym człowiekiem, zacznij od siebie. Pokaż, że potrzeba odpoczynku to coś naturalnego i trzeba ją zrealizować, by móc dalej funkcjonować.

 

Kto zajmie się dzieckiem, gdy będę odpoczywać?

 

Wielu rodziców obawia się o swoją pociechę w czasie ich odpoczynku. Tymczasem nawet bardzo malutkie dziecko potrzebuje chwili wytchnienia od opiekuna. Jeżeli masz kogoś bliskiego do pomocy, możesz poprosić go, by zajął się dzieckiem przez kilka godzin, w tym czasie Ty możesz oddać się drzemce, wyjść na spacer bez malucha, spotkać ze znajomym czy pójść do kina. Jeżeli nie masz w swoim otoczeniu ani jednej takiej osoby, pomyśl o tym, by wynająć nianię, która zajmie się Twoim maluchem. Jeśli i to rozwiązanie nie wchodzi w grę i jesteś jako rodzic zdany sam na siebie, spróbuj dostosować czas odpoczynku do okresów, w którym Twoje dziecko śpi lub spokojnie się bawi.

 

Masz w domu niemowlaka? Nie musisz przebywać z nim 24 godziny na dobę. Jeżeli śpi w wózku czy łóżeczku, wystarczy, że będziesz mieć go na oku lub będziesz doglądać co jakiś czas – np. dwa razy w ciągu godziny. Reszta czasu należy do Ciebie. Większemu dziecku możesz dać ciekawą zabawkę, którą będzie bawić się w czasie, gdy Ty np. w ramach relaksu będziesz malować paznokcie.

Wyrób sobie również dobre nawyki. Wieczorem, gdy dziecko już śpi, zrób sobie kilkunastominutowy relaks pod prysznicem. Zamknij drzwi do łazienki na klucz i odpocznij.

 

Osoby posiadające dziecko powinny dzielić się obowiązkami w taki sposób, by zanadto nie obciążać drugiej strony wszystkimi wyzwaniami związanymi z wychowywaniem dziecka. Gdy maluch jest na świecie, warto ustalić z drugą stroną, jak będzie wyglądać opieka nad maluszkiem. Tata i mama powinni się wzajemnie wspierać w czynnościach pielęgnacyjnych i zajmować się naprzemiennie dzieckiem, by druga połówka miała szansę odpocząć i nabrać sił do dalszej opieki.

 

Relaks – co daje?

 

Dobry odpoczynek sprawia, że nabieramy sił do działania, świat staje się piękniejszy, a my pełni energii i zapału. Odpoczynek jest przerwą od codziennych obowiązków, nie należy mylić go z lenistwem, bo jest czasem regenerowania organizmu. Można mówić o dwóch rodzajach zmęczenia – fizycznym oraz psychicznym. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego należy Ci się odpoczynek. Możesz odpoczywać razem z dzieckiem, ucząc go, co może wyciszać, np. rysowanie. Razem wybierajcie się na spacery, które pomogą Wam nabrać energii. Zadbaj również o wcześniejsze, spokojne wstawanie, które pozwoli Wam się wybudzić. Dbaj o to, by rano i wieczorem być offline. Po urządzenia elektroniczne sięgnij dopiero po porządnym wybudzeniu.

 

Relaks jest potrzebny, by czerpać radość z życia i rodzicielstwa. Nie zapominaj o nim.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć