Warszawa

Top 5 aplikacji, które redukują stres i pomagają się zrelaksować

Top 5 aplikacji, które redukują stres i pomagają się zrelaksować

Radzenie sobie ze stresem to umiejętność, którą warto rozwijać i jest ona niezbędna w codziennym życiu. Skutki stresu odbijają się na produktywności i, co ważniejsze, na zdrowiu. Na szczęście, nowe narzędzia mogą ułatwić zarządzanie stresem.

 

Spisywanie i porządkowanie własnych myśli może pomóc w zrozumieniu wzorców myślenia i rozpoznać potencjalne sytuacje, które wyzwalają niepokój, złość, czy stres. Kiedy staniesz się bardziej świadomy tego, co czujesz w danych sytuacjach, możesz zacząć odkrywać powiązania między wydarzeniami a swoimi nastrojami, co z kolei pomoże ci zarządzać emocjami.

 

Wiele technik zarządzania stresem to umiejętności, których się uczy, a nie czynności, które wykonujesz naturalnie. Kiedy jesteś zestresowany, często w sposób automatyczny negatywne myśli pojawiają się jako pierwsze. Zmiana nastawienia i dopuszczenie myśli pozytywnych, wymaga świadomości i pracy. Po wykonaniu szeregu ćwiczeń myślowych, pozytywne treści zaczną pojawiać się w głowie jako pierwsze i bardziej dostępne.

 

Przedstawiamy zbiór najlepszych i najczęściej polecanych aplikacji pomagających porządkować myśli i emocje, a także poprawiających nastrój. Sprawdź, może któraś z nich okaże się dla ciebie pomocna w codziennej walce ze stresem!

1/6
1/6

Sanvello (wcześniej Pacifica) 


Apple Store: 4,8/5 (5 100 ocen) 

Google Play: 4,6/5 (14 048 ocen)

Jedna z najpopularniejszych aplikacji pomagających radzić sobie ze stresem, lękiem i depresją. Korzysta z niej ponad 3 miliony użytkowników. Została stworzona we współpracy z terapeutami, lekarzami i badaczami.

 

Bez względu na to, czy borykasz się z zaburzeniami takimi jak lęk lub depresja, próbujesz poradzić sobie ze stresem, czy chcesz poprawić ogólne samopoczucie psychiczne, Sanvello zapewnia pomoc, wsparcie i zasoby, których potrzebujesz, aby z czasem bardziej kontrolować emocje i czuć się  szczęśliwszym.

 

Aplikacja zawiera:

 • Codzienne śledzenie nastroju (Daily Mood Tracking) - Łagodzenie stresu, lęku lub depresji zaczyna się od zauważenia, jak się czujesz. Codzienne przypomnienia i narzędzia do śledzenia nastroju pomagają monitorować emocje, dostrzegać pozytywne i negatywne zalezności oraz wprowadzać zmiany, które mogą pomóc.
   
 • Podróże z przewodnikiem (Guided Journeys) - Lekcje audio i ćwiczenia krok po kroku oparte na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i innych sprawdzonych technikach, zaprojektowane przez psychologów.
   
 • Narzędzia radzenia sobie (Coping Tools) - Pomagają zmienić perspektywę i sposób postrzegania wydarzeń życiowych. Są to również narzędzia do medytacji i uspokojenia umysłu. Pomagają przekierować negatywne myśli oraz podpowiadają jak ustalić cele i wyznaczyć priorytety.
   
 • Ocena postępów (Progress Assessments) - Kluczową częścią terapii poznawczo-behawioralnej jest zrozumienie, w jaki sposób powiązane są zachowania i emocje. Na podstawie danych dotyczących nastroju, ocena postępów pokazuje związki między doświadczeniami, aktywnościami i emocjami. Możesz więc zobaczyć jak się czułeś w danych sytuacjach i być przygotowanym na kolejne.
   
 • Społeczność (Community Support) - Sercem Sanvello jest społeczność użytkowników. Zobacz, co publikują ludzie na różne tematy, od własnych strategii po słowa inspiracji i zachęty.
2/6
2/6

Stop, Breathe & Think


Apple Store: 4,8/5 (14 500 ocen)

Google Play: 4,7/5 (16 655 ocen)
 

Stop, Breathe & Think narodziło się z organizacji non-profit poświęconej nauczaniu umiejętności uważności (mindfulness) i medytacji.


W aplikacji możesz śledzić swoje emocje, aby otrzymywać codzienne zalecenia dotyczące medytacji i uważności dostosowane do twojego samopoczucia. Aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby pomóc ci odstresować się, lepiej spać oraz zbudować siłę emocjonalną i pewność siebie w radzeniu sobie z wzlotami i upadkami życia.

 

Aplikacja pozwala:

 • Śledzić swoje emocje - Sprawdź, jak się czujesz, i wybierz dopasowanę sesję uważności, aby poprawić swój dzień i lepiej spać. Stop, Breathe & Think zaleca codzienne medytacje dla początkujących i doświadczonych medytujących, filmy z jogą i akupresurą, w zależności od nastroju
   
 • Zmniejszyć stres - Stwórz przestrzeń dla siebie poprzez uważne oddychanie i dbanie o siebie. Ćwicz medytacje z przewodnikiem, głębokie ćwiczenia oddechowe i naucz się radzić sobie ze stresem dzięki codziennej medytacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
   
 • Nauczyć się oddechu - Naucz się praktykować ćwiczenia oddechowe, aby poczuć spokój i skupienie. Policz swoje oddechy, aby uspokoić umysł.
   
 • Poprawić jakości snu - Dźwięki ułatwiające zasypianie, krótkie medytacje i ćwiczenia oddechowe pomagają lepiej spać.
   
 • Ocenić postępy - Śledź swój nastrój przed codziennymi medytacjami i po nich.
3/6
3/6

Calm


Apple Store: 4,8/5 (723 300 ocen)

Google Play: 4,3/5 (197 000 ocen)
 

Przyjemna aplikacja, która wita uspokajającym widokiem gór, szumem wody i świergotem ptaków w tle.


Została pobrana już 50 milionów razy oraz nagrodzona tytułami: Apple BEST OF 2018, Aplikacja Roku Apple 2017, Google Play Editor's Choice 2018. Nazwana przez Center for Humane Technology „najszczęśliwszą aplikacją na świecie”. Polecana przez psychologów, terapeutów i ekspertów ds. zdrowia psychicznego.

 

Calm to aplikacja ucząca uważności (mindfulness) dla początkujących, ale zawiera także setki programów dla użytkowników średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Sesje medytacji z przewodnikiem są dostępne w długościach 3, 5, 10, 15, 20 lub 25 minut, dzięki czemu możesz wybrać długość dopasowaną do twojego harmonogramu dnia.

 

Aplikacja zawiera działy:

 • Medytacja - Daje narzędzia do nauki oraz praktykowania medytacji, w oparciu o wiedzę ekspertów, którzy prowadzą podcasty.
   
 • Sen - Zawiera nagrania i dźwięki, które pomogą ci zasnąć. Zyskaj więcej spokojnego snu i obudź się rześki.
 • Muzyka - Wyjątkowa muzyka, która pomoże ci się skupić, zrelaksować, zasnąć.
   
 • Ciało - Lekcje wideo na temat specjalnych ćwiczeń fizycznych, na przykład rozciągania.
   
 • Masterclass - Programy audio prowadzone przez światowej sławy ekspertów uważności.
   
 • Natura – Widoki i dźwięki natury, którymi można się cieszyć podczas relaksu, snu, pracy lub nauki.
4/6
4/6

Headspace: Meditation & Sleep

 

Apple Store: 4,9/5 (615 600 ocen)

Google Play: 3,6/5 (123 466 ocen)
 

Headspace to codzienny przewodnik po zdrowiu i szczęściu. W aplikacji znajdziesz setki sesji z przewodnikiem na potrzebne tematy: od radzenia sobie ze stresem i lękiem po sen, produktywność, ćwiczenia i zdrowie fizyczne. Nauczysz się także umiejętności medytacji i uważności praktykując ją zaledwie kilka minut dziennie.

 

Aplikacja zawiera działy:

 • Pobudka (The Wake Up) - Inspirujące historie i mini-medytacje dostarczane codziennie, aby pomóc ci zacząć dobrze dzień.
   
 • Ćwiczenia fizyczne (Move Mode) – Filmiki przedstawiające zestawy ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na twoje ogólne samopoczucie.
   
 • Sen (Sleep) - Stwórz warunki do spokojnego snu dzięki specjalnym podcastom, muzyce i innym wyjątkowym doznaniom dźwiękowym.
   
 • Medytacja (Meditation) - Naucz się zarządzać uczuciami i myślami, wykorzystując umiejętność uważności, o dowolnej porze dnia.
5/6

Magic Art

 

Google Play: 4,2/5 (55 680 ocen)

 

Aplikacja, która redukuje stres i relaksuje w inny sposób niż wszystkie powyższe. Za pomocą odpowiedniej muzyki oraz kolorowych kształtów pozwala skupić się na uspokajającej czynności. Działa w podobny sposób jak analogowe kolorowanki antystresowe czy łączenie kropek. Zajmuje umysł i odrywa od codziennych zmartwień. Za pomocą kilku prostych ruchów, można tworzyć niesamowite kształty.

 

Podobną funkcję spełnia aplikacja Colorish - darmowa kolorowanka dla dorosłych. Jak sama nazwa mówi, jest ona kolorowanką antystresową zamkniętą w telefonie. Również dostępna jedynie dla systemu Android.

Google Play: 4,5/5 (79 654 ocen)
 

Użytkownicy Iphone'ów mogą skorzystać na przykład z aplikacji Pigment - Adult Coloring Book (4,6/6; 77 100 ocen) oraz Drawing Desk: Draw & Paint Art (4,3/5; 20 700 ocen).

6/6
6/6

Źródła:

 

 • https://www.sanvello.com/
 • https://apps.apple.com/
 • https://play.google.com/
 • https://www.stopbreathethink.com/
 • https://www.calm.com/
 • https://www.headspace.com/

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć