Konkurs „Świat przyjazny dziecku” to wyjątkowe i jedno z najstarszych działań podejmowanych przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Konkurs powstał po to, aby wyróżniać i nagradzać produkty (książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne), miejsca, inicjatywy oraz portale dla dzieci, które w znaczący sposób mają wpływ na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz wrażliwość estetyczną dziecka. Komitet chce w ten sposób promować najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty oraz inicjatywy przygotowywane dla dzieci.
Konkurs „Świat przyjazny dziecku” istnieje od 18 lat, jest niezwykle ważnym projektem dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Dzięki Konkursowi, wskazujemy rodzicom i opiekunom dobre, ciekawe książki, zabawki, miejsca, spektakle. W tym roku mamy XVIII edycję- firmy i wydawnictwa zgłaszają się chętnie, wiedząc, że nasza Kapituła rzetelnie oceni nadesłane produkty. Laureaci konkursu mają prawo do używania logo KOPD i logo Świata przyjaznego dziecku oraz do szerokiej promocji, możliwej dzięki naszym Partnerom i Patronom medialnym- w tym oczywiście dzięki portalowi czasdzieci.pl.
- Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz
Członek Zarządu Krajowego KOPD
Konkurs to nie tylko wybór laureatów. Jego organizacja przekłada się na realną pomoc. Opłaty, jakich dokonują uczestnicy biorący udział w konkursie wspierają pracę KOPD i są przeznaczane na działania statutowe:
Wyjątkowa Kapituła konkursu:
Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, dr Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, prof. Mieczysław Wasilewski, Dorota Zawadzka, psycholog.
Honorowym członkiem Kapituły jest także prof. Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.
Patronat honorowy objęła: Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.
W tym roku obrady były wyjątkowo długie, spotykaliśmy się parę razy, dyskusjom mejlowym i telefonicznym nie było końca. Trudno było wyłonić tych najlepszych z najlepszych, bo zdecydowanie większość zabawek, gier planszowych, inicjatyw dla dzieci, zasługiwała na co najmniej wyróżnienie.
Ocenialiśmy ponad 200 produktów, a hitem była kategoria książki- liczba i jakość zgłoszeń zaskoczyły i uszczęśliwiły nas. A mnie szczególnie, jako osobę współtworzącą i prowadzącą konkursu od 18 lat.
W tym roku książki zgłaszały tradycyjnie wydawnictwa, które są z nami od lat, jak i nowe, duże koncerny i małe rodzinne oficyny. Powiedziałabym, że zgłoszone książki dotyczyły takich obszarów jak: poznawanie świata i innych kultur, poznawanie siebie i radzenie sobie z własnymi emocjami - żałobą, lękiem, ekologii (temat bardzo na czasie) oraz historii- opowiedzianej w sposób niebanalny. I oczywiście, naszych braci mniejszych- psów.
- Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz
Członek Zarządu Krajowego KOPD
To książka dla dzieci od pierwszych miesięcy życia. Uspokaja wycisza, zaprasza do spania. Dzieci kochają koty, a koty w tej opowieści jeden po drugim zasypiają w pewnym pustym domu.
Dzięki tej książce, dzieci dowiedzą się, że nawet najmniejsza rzecz, która odróżnia ich od innych ma specjalną supermoc i czyni ich wyjątkowymi. Nieważne czy to umiejętność odnajdywania zagubionych chipsów czy też świetne odwzorowywanie odgłosów pralki.
To pierwsza taka książka, która w przystępny i łatwy sposób opowiada o tym, co to jest plastik, z czego powstaje i dlaczego nie jest dobry dla naszego środowiska.
Dzieci mają naturalną ciekawość świata - a pierwsze zagadki, z ilustracjami na tę potrzebę odpowiadają.
Poetycka książka o ludzkim losie: o tym, co ważne, co przemija, a co zostaje.
Książka o tym, jak czuje się Albert oskarżony o to, czego nie zrobił. Mądra i piękna, jak wszystkie książki o przygodach Alberta.
Podzielona na 24 rozdziały (jeden na każdy dzień adwentu) opowiada o stracie, przyjaźni, miłości, oczekiwaniu oraz magii Świąt Bożego Narodzenia.
To opowieść, którą powinna przeczytać każda dziewczyna, aby odkryć, co to znaczy być sobą.
Książka pełna magii, legend i tajemnicy. Opowiada o przyjaźni, sile i wytrwałości. Doceniona w wielu krajach, ponieważ już ukazała się w 20 językach świata.
Gucio jest jednorożcem, czyli postacią kochaną przez współczesne dzieci. Gucio ma też tęczową grzywkę, która zmienia swój kolor w zależności od tego, jak Gucio się czuje. W każdej opowieści przedstawione jest jedno uczucie, a na końcu książek znajdziemy proste ćwiczenia, jak się wyciszyć i zapanować nad emocjami.
Kontynuacja kochanych przez czytelników opowieści o skarpetach. Bohaterką jest czarna skarpetka, która postanawia uciec z domu (nie chce zostać wyrzucona do śmieci) i wieść dalsze życie na okręcie, a następnie na łódce, którą zamierza opłynąć świat.
To Alzheimer, który wprowadził się do domu bohaterki i… nie chce opuścić babci. To uniwersalna opowieść o starości, chorobie i odchodzeniu.
Warto zaznaczyć, że książka otrzymała rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Opowieść o relacjach: w rodzinie, w szkole, na podwórku oraz między ludźmi i zwierzętami, a także przyrodą. Ważna, mądra - warta przeczytania.
Seria „Już czytam” to dobra propozycja, dla dzieci wchodzących w świat czytania. Dzięki przygotowaniu publikacji dostosowanych do możliwości czytelników sprawia, że czytanie nie jest trudne, a okazuje się wspaniałą przygodą. W tym wypadku nauka i zbawa została dodatkowo uzupełniona o zagadki matematyczne.
Ta opowieść wciąga w meandry historii. Dosłownie, ponieważ dzięki czarodziejskim drzwiom współczesną rodzinę odwiedzają postaci historyczne. Książka pełna dobrego humoru, a jednocześnie wiedzy.
Nauka języka obcego pozwala inaczej spojrzeć na świat oraz na swój język ojczysty. Czytanie w języku obcym to również doskonały sprawdzian swoich umiejętności i motywacja do dalszej nauki.
Etogadki - to piękna, ilustrowana publikacja, dzięki której zupełnie inaczej spojrzymy na naszą ojczyznę. Odkryjemy wspaniałe zakątki oraz zwyczaje.
Przebywamy ze sobą codziennie, ale czy wiemy jak funkcjonuje nasze ciało? Czy wiemy, że nasze komórki to skomplikowane mechanizmy budujące sprawnie działające organy? To fascynująca
Self-Reg jest metodą samoregulacji, czyli metodą która pozwala poradzić sobie ze stresem, poprzez dotarcie do jego źródeł, nie zaś tłumienie zachowanie, które z niego wynika. To ważna umiejętność, która już od najmłodszych lat pozwoli na radzenie sobie ze stresem.
Ta historia jest zapisem prawdziwej opowieści mamy autorki. Poprzez jej utrwalenie chciała przekazać współczesnym dzieciom, jak bardzo różniło się jej dzieciństwo od tego współczesnego oraz jak ważne są tak oczywiste teraz rzeczy, czyli nauka i rozwijanie dziecięcych pasji.
Otacza nas wszędzie, w na ulicy, w sklepie, w telewizji… co? Manipulacja. Dzięki tej książce będziemy mali odbiorcy będą mogli ją rozpoznać i nie dać się manipulować.
Florian ma swoją tajemnicę - pięcioletnią dziewczynkę, żydówkę, którą ukrywają jego rodzice. To kolejna opowieść o okrutnych czasach II wojny światowej, pokazująca siłę przyjaźni, chęci życia oraz moc wzajemnej pomocy.
Przedstawiliśmy tylko laureatów z jednej kategorii - książki. Każda z nich wnosi do życia dzieci coś wartościowego, uczy, bawi, pokazuje świat, jakiego nie znamy.
Cala lista zwycięzców oraz wyróżnionych wraz z nagrodami specjalnymi znajduje się na stronie KOPD.
Widać, że wydawnictwa, firmy, biorą aktywny udział w tym co się wokół nas dzieje, te tytuły odbieram jako dialog z nami, reagowanie na najważniejsze, wspólne sprawy i problemy. Każdego roku spotykamy się na uroczystej Gali w pięknych miejscach- w tym roku mieliśmy już termin i miejsce (Teatr ROMA), ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Mam nadzieję mimo to na spotkanie w drugiej połowie roku.
To jest piękne w Konkursie, że nasi Laureaci wiedzą, jak tworzyć znakomite, jakościowe tytuły, zabawki, miejsca. I co istotne- w tym wszystkim jest także ogromna wrażliwość społeczna- dlatego że każda z firm, przystępująca do Konkursu, uiszcza opłatę, dzięki której nasze stowarzyszenie może dalej działać jeszcze aktywniej, udzielając bezpłatnej i kompleksowej pomocy potrzebującym.
- Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz
Członek Zarządu Krajowego KOPD