Warszawa

Książki na Czasie - styczeń 2020

Książki na Czasie - styczeń 2020

Styczeń przyniósł nam wyjątkowo ciepłą pogodę i był czasem ferii w większości części kraju, ale czy zabrakło nam tym samym sił na czytanie? To nie stanie się nigdy! Nieustannie śledzimy dla Was nowości książkowe, zatem przed Wami zestawienie książek stycznia! Miłego czytania!

 

Zapraszamy za zestawienie ostatniego miesiąca!
Wszystkie nowości książkowe znajdziecie w:
DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki

 

nowości stycznia 2020

 

Inżynieria lotnicza! Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę
Ruth Spiro
Irene Chan
Wydawnictwo: Egmont

 

Kwarki. Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę
Ruth Spiro
Irene Chan
Wydawnictwo: Egmont

 

Słuch! Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę
Ruth Spiro
Irene Chan
Wydawnictwo: Egmont

 

Wzrok. Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę
Ruth Spiro
Irene Chan
Wydawnictwo: Egmont

 

Czy słyszeliście już o STEM? Jeśli nie, to zachęcamy do zapoznania się z tym terminem. Bo to jedno z ciekawych zjawisk z literaturze dla dzieci w ostanim czasie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości będzie się rozwijać jeszcze bardziej.
Co oznacza skrót STEM? Pochodzi od angielskich określeń: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria) i Math (matematyka), czyli generalnie rzecz ujmując oznacza on nauki przyrodnicze (ścisłe). Książki o tematyce STEM coraz częściej pojawiają się na księgarskich półkach i to dla coraz mniejszych czytelników. Jednym z pionierów jest tu wydawnictwo Egmont i jego seria: „Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę”. Tym razem na rynek trafiły twarde i małe książeczki poświęcone krwarkom, inżynierii lotniczej oraz wzrokowi i słuchowi. W przystępny sposób tłumaczą one zawiłości tytułowych tematów i w niezwykły sposób poszerzają świat małych odbiorców.

 

Wiek odbiorców: 2-3 lata

 

Babcia
Barbara Supeł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa


Dziadek
Barbara Supeł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa

 

Babcia i dziadek to wyjątkowe osoby w życiu wnucząt. Ich wsparcie, kochające i wybaczające serce, cierpliwość oraz czas, jaki poświęcają dzieciom swoich dzieci to nieocenione dary, jakimi wnuki są obdarzane na całe życie. Książki Barbary Supeł w niezwykły, wierszowany sposób mówią o tym wyjątkowym czasie, jaki dany jest dziadkom i wnuczkom już od czasu, kiedy ci pierwsi dowiadują się, że drudzy szykują się do przyjścia na świat. Książki „Babcia” i „Dziadek” są wzruszające (czytając, uroniliśmy łezkę), piękne w swej prostocie i tak po prostu warte przeczytania.

 

Wiek odbiorców: 3-6 lat

 

Misia i jej mali pacjenci. Leśne Przytulisko
Aniela Cholewińska-Szkolik
Wydawnictwo Zielona Sowa


Seria o przygodach Misi nieustannie zaszczepia w małych czytelnikach miłość i szacunek do zwierząt, a także cierpliwość w niesieniu pomocy. Przygody dziewczynki rozumiejącej mowę naszych braci mniejszych są niezwykłym przykładem na naturalną więź łączącą dzieci i otaczający je świat przyrody. Dzięki serii wydawanej przez Zieloną Sowę możemy podtrzymać i rozwinąć tę miłość oraz związane z nią dobroczynne skutki. W tej części przygód Misia jedzie na ferie. Jest to kolejna dobra cecha tych książek - odbiorcy odnajdą w nich swoją codzienność, a przecież wiemy, że wszyscy najbardziej kochamy to, co znamy.

 

Wiek odbiorców: 4-6 lat

 

Hej, Przedziadku!
Paul McCartney
Kathryn Durst (Ilustr.)
Wyd.: Tekturka


W styczniu nie mogło zabraknąć książek o babciach i dziadkach - a ta jest zupełnie wyjątkowa, bo dziadek to sam Paul McCartney, który ma ośmioro wnucząt. Książka wyrosła zatem z jego osobistych doświadczeń, czyli szalonych zabaw z najmłodszymi członkami rodziny. Autor dodał do nich odrobinę magii w postaci magicznej busoli i wciągająca przygoda gotowa.

 

Wiek odbiorców: 4-7 lat

 

NORO-1 Przygody nieziemskiego przyjaciela
Joanna Pstrągowska
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

 

Każdy dzień, każda godzina, (ba!) każda chwila wiążą się z emocjami: cieszymy się, jesteśmy znużeni, zmęczeni, boimy się…. Okazywanie jak i odczytywanie emocji wcale nie jest takie proste. A staje się jeszcze trudniejsze dla osób z zespołem Aspergera. Dotknięci tymi zaburzaniami (ze spektrum autyzmu) mają problemy z nawiązywaniem i podtrzymywaniem więzi międzyludzkich. Autorka książki (psycholog, pedagog specjalny, coach) stworzyła zatem postać robota, który odkrywając ludzkie emocje ma pomóc młodym czytelnikom, nie tylko tym z zespołem Aspergera odkryć i zrozumieć trudny świat emocji. Warta przeczytania i mądra książka.

 

 

Wiek odbiorców: 7-13 lat

 

Podręcznik dla superbohaterów. Część 3: W pojedynkę
Elias Vahlund
Agnieszka Vahlund (Ilustr.)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit

 

Bycie superbohaterem nie gwarantuje, że będzie się otoczonym wianuszkiem oddanych przyjaciół. Z wieloma problemami trzeba poradzić sobie samemu. Bo komu można zaufać i powiedzieć, że co noc lata się nad miastem i walczy z przeciwnikami? Z resztą z dużymi sukcesami, bo na większość złoczyńców padł blady strach. Mimo to Lisa na szkolnych korytarzach ciągle jest sama. A do tego Wolfgang - jeden z terroryzujących miasto przestępców - wcale się jej nie boi. Czy dojdzie do starca?
Czytajcie sami, czerpie z tych mądrych książek, a jeśli ich nie znacie, to szybko sięgnijcie po część 1 i 2.

 

Wiek odbiorców: 7-11 lat

 

Nienauczalni
Gordon Korman
Wydawnictwo Literackie

 

Kiedy jest się nastolatką świat potrafi być okrutny: mama wyjeżdża na plan zdjęciowy, trzeba przenieść się ze słonecznej Kalifornii do wschodniego Londynu (który postrzega się jako zaściankowy), a do tego Macoszysko, które nie pomaga, a wręcz utrudnia życie i porzuca pod szkołą na pastwę okrutnego losu. Co jeszcze strasznego może się wydarzyć? Wiele… można trafić do tajemniczej sali 117 i klasy „nienauczalnych” - czyli uczniów z największymi problemami dydaktycznymi, którą zajmuje się wypalony zawodowo nauczyciel marzący o przejściu na wcześniejszą emeryturę. Co z tego wyniknie? Proste przesłanie, że nie wszystko jest takie jak się wydaje na początku, a rozwiązanie nie będzie jasne prawie do ostatniej strony. Książka warta czytania.

 

Wiek odbiorców: 13-14 lat

 


Sprawdźcie nasze zestawienia nowości z ostatnich miesięcy - może coś przypadnie Wam do gustu ;)

 

Zapraszamy do subsktybcji naszego kanału na YouTube!
Znajdziecie tam m.in. wideorecenzje książek, inspiracje oraz nasze programy o książce dziecięcej!
ZOBACZ >>

 

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć