Warszawa

Lenka, Fryderyk i podróże
PATRONAT CzasDzieci.pl

Lenka, Fryderyk i podróże

od 8 lat

Nagrody

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie
Rok przyznania: 2012
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży »
II nagroda w kategorii 6-10 lat
Rok przyznania: 2010
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 8-10 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 8-10 lat »
ISBN: 978-83-7672-108-8

Lenka i Fryderyk mieszkają w Dolinie. Ale wolą podróżować, niż siedzieć w miejscu. Lenkę pasjonują pociągi, nieznane krainy i ich mieszkańcy. Fryderyk podróżuje w… fotelu, czytając, czy raczej pochłaniając książki.

Jednak dziś postanowili się zamienić. Fryderyk wsiadł do pociągu, a Lenka zabrała się za czytanie. Nawet bliźniaczki Euzebie zaniepokoiły się, co z tego wyniknie…

 


Jeśli lubicie podróżować (zwłaszcza koleją), czytać (zwłaszcza książki) i przeżywać przygody (zwłaszcza dziwne) - ta książka jest właśnie dla Was!
Michał Rusinek

 

Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

 

 

Oprawa: twarda

Liczba stron: 80

Kup teraz

Recenzje książki (Lenka, Fryderyk i podróże)

Recenzja rodzica

„Lenka, Fryderyk i podróże” jest książką dla dzieci, które wspólnie z mamą czy tatą czytającymi im tę historię, chcą przeżyć ciekawe, czasem zabawne, a czasem nawet smutne podróże dwójki przyjaciół. Opisane tam są wyprawy niezwykłe, pełne stworów i osobników, którzy mieszkają w miejscach o swojsko brzmiących ciekawych nazwach, jak Dolina, Przełęcz czy Nowe Miejsce. Historia biegnie dość wartko do połowy, potem nieco zwalnia, a końcówka nadciąga nieco z zaskoczenia, bo równie dobrze mogłaby opowieść toczyć się dalej. Lenka i Fryderyk pokazują, że każdy ma taką podróż, jaka jest jej czy jemu właśnie potrzebna. Czasem jest ona krótka, jak Lenki, a czasem dłuższa, jak w przypadku Fryderyka. Czasem taka podróż prowadzi do odkrywania książek i czytania, a czasem uzupełnia to, co dawno zostało przeczytane, docenione i zapamiętane. To, co mnie uderzyło, to zdanie którym moje dziecko podsumowało tę książkę – ‘Dobrze, że Fryderyk wrócił do domu’. Jak widać, powroty mogą być równie miłe, jak pobyty i może na tym właśnie polega urok naszych podróży, zarówno tych czytelniczych jak i wyjazdowych.

Recenzja rodzica
Wsiąść do pociągu...

 

Kiedy ma się do czynienia z książką , taką jak „Lenka, Fryderyk i podróże”, nagrodzoną w konkursie - II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (II nagroda w kategorii książki 6-10 lat) to raczej wiadomo, że książkę przeczytać warto. Niezależnie od werdyktu jury, z czystym sumieniem, mogę jednak stwierdzić, że gdybym nawet o tej nagrodzie nie wiedziała – złego słowa o tej książce powiedzieć nie można! A nawet trzeba powiedzieć wiele dobrych słów.
Napisana w sposób lekki, dowcipny, niewymuszony opowieść o stworach, bo tak siebie zwą (może trochę podobnych do myszek) wciąga od pierwszych stron książki. Para stworów – Lenka i Fryderyk - pomimo zasadniczych różnic w swych przyzwyczajeniach i charakterach bardzo się przyjaźni. I chociaż , jak to w życiu, czasem się pokłócą, to bardzo mocno o sobie myślą i tęsknią. Zwłaszcza, gdy się rozdzielają, co zdarza im się, ponieważ są wielkimi podróżnikami!
Podróżują w „nieco” odmienny sposób – Lenka odważnie, z nieodłącznym plecakiem, gna przez świat i jest znana kolejowym kontrolerom, ponieważ ten środek lokomocji upodobała sobie najbardziej. Fryderyk – woli czytać o dalekich stronach świata na stronach książek, „podróżując” na żółtym kocyku, kanapie lub w fotelu.
I nagle okazuje się, że Fryderyk postanawia wyruszyć w podróż – wreszcie taką „empiryczną”. Pozostawia swój dom, zdziwione zmianą jego postawy zaprzyjaźnione bliźniaczki – Euzebie i wsiada do pociągu. I tak rozpoczyna się nie tylko podróż, ale też i jego przemiana. Musi nauczyć się radzić sobie z nowymi wyzwaniami, nowymi miejscami, własną nieśmiałością, zwiedza, przeżywa przygody w towarzystwie poznanego na trasie Eustachego.
Lenka natomiast dojeżdża do Dziwacznej Doliny, której mieszkańców nie potrafi zrozumieć, a absurdalnych ich działań przyjąć. Kiedy następnie trafia w Wodnym Miasteczku do szpitala, odkrywa ... jak ciekawy jest również świat książkowy – przeżywa perypetie piratów, zakochanego w pięknej damie rycerza, króla, astronauty, małego chłopca, który wyruszył do Afryki. Po powrocie do domu – Przełęczy - podczas nieobecności Fryderyka – podróżnika dba o jego dom, przygotowując się jednak do kolejnego wyjazdu...
Ta książka to nie tylko przygody, ale też opowieść o przyjaźni i o tym, że można coś w sobie zmienić, jeśli się tego zapragnie lub jeśli okoliczności są ku temu sprzyjające. Myślę, że każde dziecko chętnie wyruszy w podróż z Lenką i Fryderykiem...
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć