Warszawa

Młody Sherlock Holmes. Zabójcza chmura
PATRONAT CzasDzieci.pl

Młody Sherlock Holmes. Zabójcza chmura

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
od 9 do 14 lat
ISBN: 978-83-7747-523-2

Sherlock Holmes ma czternaście lat. Upłynie jeszcze trochę wody w Tamizie, zanim stanie się owym słynnym detektywem, ale już trafia mu się pierwsze śledztwo. W lesie niedaleko dworu jego stryjostwa zostają znalezione zwłoki pokryte dziwnymi bąblami, a ślad prowadzi do pewnego barona. Jaką ponurą tajemnicę skrywają ponure londyńskie doki? I jak się na tym wszystkim skupić, skoro tuż obok jest piękna rudowłosa Virginia? Zabójcza chmura to pierwszy tom serii o nastoletnim błyskotliwym detektywie. Frapująca fabuła, znakomicie oddany klimat miejsca i czasu oraz barwne postacie składają się na powieść, pod jaką chętnie podpisałby się sam Conan Doyle.

 

przekład: Dominika Cieśla-Szymańska
oprawa: miękka
format: 12,3 x19,5 cm
liczba stron: 304

Kup teraz

Recenzje książki (Młody Sherlock Holmes. Zabójcza chmura)

Recenzja młodego czytelnika
Książka była fajna, bo...

Czytałem już Czapkę Holmesa, ale to było o chłopcu, który dostał czapkę w kratkę i chciał zostać detektywem. A teraz w końcu czytamy o prawdziwym Sherlocku, który był zwykłym chłopcem - fajnym, odważnym i mądrym i pewnie dlatego został potem słynnym detektywem.
Jego brat Mycroft stwierdził, że lepiej w wakacje się nie nudzić i mieć nauczyciela i zatrudnił takiego dla Sherlocka. Amayus, czyli ten nauczyciel, nie kazał Sherlockowi siedzieć w ławce, ani go nie zanudzał, tylko chodził z nim na wycieczki i opowiadał mu ciekawe rzeczy, a na końcu pomógł Sherlockowi wrócić do domu.
Matty, czyli chłopiec, który zaprzyjaźnił się z Sherlockiem i został jego wiernym towarzyszem i ratował go często, gdy wpadł w tarapaty, też jest fajny, chociaż nie ma takich pomysłów jak Sherlock i często się wstydzi.
W książce była jeszcze Virginia, która ubierała się jak chłopak i jeździła na koniu, ale była nieusłuchana jak wszystkie dziewczyny. Nie należało przy niej mówić  „zjadłbym konia z kopytami”, bo bardzo lubiła konie i się wtedy denerwowała.
Książka była fajna, bo w prawie każdym rozdziale były bitki, porwania i pożary. Sherlock musiał mieć wielką wiedzę, aby przechytrzyć barona Maupertuisa i rozszyfrować jego plany.

Recenzja rodzica
Przewodnik dla młodzieży

Nie tylko dorośli lubią Sherlocka Holmesa. Jego postać jest intrygująca także dla dzieci. Dorośli poznają detektywa w wieku dorosłym, gdy ma już ustaloną profesję, zainteresowania i podejście do świata. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa wydana ostatnio dla dorosłych pozwala jednym ciągiem poznać wszystkie jego przygody (ponad 1000 stron formatu A4). Ale gdy się zastanowimy, co było wcześniej, co wiemy o dzieciństwie i młodości Sherlocka – stwierdzamy, że nie wiemy prawie nic.  Andrew Lane postanowił uzupełnić dzieło Sir Artura Conan Doylea i napisał o chłopcu, młodzieńcu i tym, jak jedne wakacje wpłynęły na jego całe późniejsze życie.
To nie tylko książka przygodowa, ale zarazem przewodnik dla młodzieży uczący logiki i ukazujący potrzebę zdobywania różnorodnej wiedzy, do tego pozbawiony moralizatorstwa. Jest tu również poruszony aspekt społeczny - nawet dziecko-odludek, lubiące samotność, może zyskać przyjaciół, którzy pozwolą mu poznać i oswoić dorosły świat.
Książkę dedykowałabym dzieciom w wieku 8-15 lat, gdyż posiada kilka mocno krwistych opisów zbrodni, ale na szczęście kończy się szczęśliwie i chyba nawet możemy się spodziewać kontynuacji przygód młodego Sherlocka i jego przyjaciół.

Recenzja młodego czytelnika
Naturą młogego Sherloka jest wpadanie w kłopoty

Książka została napisana w sposób prosty i jednocześnie z doborem odpowiednich słów tak, że czytelnik ma wrażenie, jakby był głównym bohaterem opowieści. Dodatkowym plusem jest fabuła, która niesamowicie wciąga. Autor świetnie wykreował głównego bohatera i świat, w którym się on znajduje.
Powieść zaczyna się od tego, że nasz główny bohater kończy rok szkolny i jedzie na wakacje do wujostwa, którego nie zna. Z tego powodu jest bardzo niezadowolony, ponieważ nigdy o nich nie słyszał i na dodatek musi spędzić z nimi całe wakacje. Chłopiec poznaje Matta, jego przyjaciela, z którym zaczyna się przygoda. Umiera człowiek w mieście, a Holmes razem z Mattem, zaczynają zbierać informacje na temat zmarłego. Brat Holmesa „załatwił” mu nauczyciela, by przez wakacje podszkolił się. Podczas lekcji z nauczycielem, bohaterowie spostrzegają w lesie umarłego człowieka, który jest cały w bąblach, młody Holmes go rozpoznał - był to pracownik jego wujostwa. Znalazł także przy umarłym żółty proszek, który zaczyna przyczyniać się do zagłębienia bohatera w całą tę sprawę. Jak przystało na przyszłego detektywa wszystko spisuje i stara się z tego wyciągnąć jakieś wnioski. Włamuje się do magazynu i podsłuchuje pewną rozmowę. Razem z Mattem postanawia pojechać do Guildford, do pewnego profesora, by zbadać proszek - jak się okazało to był proszek pszczeli. Bohater zaczyna się coraz bardziej angażować w śledztwo, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego działania. Dostał karę od wujostwa, lecz złamał zakaz po otrzymaniu listu od córki nauczyciela - Virginii. Holmes zostaje wciągnięty na ring, następnie porwany, staje przed właścicielem magazynu, zostaje pobity za to, że nie chciał powiedzieć prawdy. Z opałów ratuje go na szczęście Matt. Chłopcy udają się do nauczyciela Crowe’a, który pomaga im znaleźć rozwiązanie zagadki. Następnie przenosimy się do Anglii, gdzie bohater wraz z nauczycielem, Mattem i Ginną prowadzą poszukiwania właściciela magazynu. Niestety nasz bohater spotyka się z jednym z pracowników poszukiwanego i musi uciekać przed nim. Obmyśla plan w czasie biegu. Gdy udaje mu się dobiec do portu, spotyka się z Ginną, razem zostają porwani do Francji. Uciekają ze statku właścicielowi, uprzednio dowiadując się o jego zamiarach, na miejscu spotykają się z nauczycielem, następnie wymyślają, jak ocalić żołnierzy Brytyjskich.
Książkę czyta się bardzo szybko dzięki fabule i postaci głównego bohatera, który, mimo czternastu lat, świetnie radzi sobie z rozwiązaniem zagadki. Jego naturą jest wpadanie w kłopoty, w których często grozi mu śmierć. Świetnie łączy ze sobą fakty, co także jest przyczyną jego tarapatów.

Recenzja bibliotekarza
Sami niepostrzeżenie wciągamy się w proces dedukcji

Pierwsza część cyklu Młody Sherlock Holmes. Wszystko sprowadza się do obserwacji i gdy mamy wystarczająco dużo faktów – wszystko możemy wydedukować. I to się sprawdza w życiu, choć nie tak prosto i łatwo, jak się o tym mówi.
Do takich wniosków dochodzi młody czternastoletni Sherlock Holmes, który zmuszony jest  spędzić wakacje u nieznanych mu kuzynów, z dala od ukochanej rodziny.  Niedługo po przyjeździe wskutek zbiegu okoliczności staje się świadkiem tajemniczego zgonu człowieka pracującego w gospodarstwie jego wujostwa. Nieznane są przyczyny śmierci, a objawy w postaci dziwnych bąbli, nie pasują do żadnej znanej choroby. Chłopiec rozpoczyna obserwację drogi, którą przebył ów człowiek, analizuje zachowanie i… znajduje tajemniczy proszek. Kojarzy fakty i wyciąga wnioski, które prowadzą go do wplatania się w kolejne niebezpieczne wydarzenia. Idąc torem myślowym prezentowanym przez chłopca sami niepostrzeżenie wciągamy się w proces dedukcji.
Oczywiście oprócz tych wydarzeń mamy okazję poznać inne wątki z życia młodego detektywa. Sherlocka poznajemy jako młodego chłopca, trochę trzymającego się na uboczu, lubianego przez kolegów, ponieważ wszyscy od niego spisywali domowe zadania. Jednocześnie ceniono go za to, ze nie był donosicielem. Tu należy przytoczyć jedno ze zdarzeń, kiedy to uczniowie zostali przyłapani na ściąganiu na egzaminie. Trzech z nich zwolniono ze szkoły, pozostałych wychłostano. To były czasy! 
A wracając do postaci – jak sam mówi: - „Tak właśnie wyglądało szkolne życie – nieustanne balansowanie między nauczycielami a innymi uczniami. Nienawidził tego.” Był osamotniony, ale miał wielką wyobraźnię, notował w swoim zeszycie wszystkie obserwacje, pomysły i spostrzeżenia. Gdy znalazł się w majątku wujostwa, wiedziony wrodzoną ciekawością postanowił zwiedzić okolicę. Poznał wkrótce Matthewa Arnatta, biednego zbuntowanego chłopca mieszkającego na barce. To właśnie on opowiedział mu historię o dziwnej śmiercionośnej chmurze. Zawiązują się między nimi nici przyjaźni. Kolejną osobą jest Virginia, rudowłosa dziewczyna, córka guwernera. Tu chłopiec liczy na coś więcej niż przyjaźń. Warto zwrócić uwagę na takie wartości, jak miłość i troska w rodzinnie. Otóż, kiedy Holmes zostaje sam z nieznaną i niezbyt mu przyjazną rodziną wspiera go brat Mycroft.
Książka należy do powieści, które czyta się w całości i bez zbędnych przerw „na herbatkę”. Nie odbiega bardzo stylem i duchem od powieści Arthura Conan Doyle'a. 
Sam autor – Andrew Lane pisze, że chciał wypełnić lukę w dziejach znanego detektywa opisując młodzieńcze lata tej słynnej postaci. Moim zadaniem udało mu się to niezwykle atrakcyjnie, a zatem czekam z niecierpliwością na kolejne tomy z  tej serii.
A współczesną młodzież, która czasami ma bardzo przewrotne i wysublimowane potrzeby czytelnicze może przyciągnie bardzo współczesna i „matrixowa” okładka wydawnictwa W.A.B.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć