Warszawa

Szczęśliwa "15", czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku

Szczęśliwa "15", czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku

Szczęśliwa „15”, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek… Te które się w nim znalazły zachwyciły nas jednak najbardziej. Treścią, świeżością pomysłu, ilustracjami.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 

1/15
1/15
Rok w Krainie Czarów, Maciej Szymanowicz, wyd. Nasza Księgarnia, 0-6 lat

"Czy zastanawialiście się kiedyś, jak mogłoby wyglądać życie w Krainie Czarów? Czy mieszkają tam Czerwony Kapturek, czarodziej, wilk, krasnoludki, smok, księżniczki i różne stwory? Co robią przez cały rok? Zapraszamy w fantastyczną podróż, pełną niespodzianek i niezwykłych spotkań z bohaterami z bajek, ale i z Paziem Krotochwilem, istotą o nienagannej elegancji i niewiarygodnym talencie ogrodniczym, Wodnikiem nie z tej ziemi czy Hrabią de von Sal, który przedstawia się jako Największy Mag Świata, ale tak naprawdę nie umie czarować…

"Rok w Krainie Czarów" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę".

2/15
2/15
Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, wyd. Nasza Księgarnia, 0-10 lat

"W tym niezwykłym "ptaszniku" para znanych ilustratorów – w zachwycających akwarelach i obrazkach z kolorowych szmatek – opowiada o skrzydlatych mieszkańcach swojego ogrodu. Czyli o mazurkach, kosach, srokach, raniuszkach, szczygłach, sójkach, dzięciołach, szpakach, dzwońcach, kowalikach… Pełen poezji i humoru świat, który wyczarowują Ewa i Paweł Pawlakowie, zachęca i małych, i dużych czytelników do stworzenia własnej księgi spotykanych codziennie ptaków. Do tego, byśmy je pokochali i opowiadali o nich własnym głosem: rysując, wycinając, wklejając, kolekcjonując ptasie pióra, przygody i anegdoty…"

3/15
3/15
Przejścia nie ma! , Isabel Minhos Martins, wyd. Dwie Siostry, 3-5 lat

"Nieodparcie śmieszna opowieść o władzy i nieposłuszeństwie.

W tej książce rządzi generał Alcazar! Postanowił, że będzie jej bohaterem. Prawa strona ma być zawsze pusta, żeby mógł nim zostać, kiedy zechce. Przejścia nie ma! Kiedy generał ogłasza ten zakaz, na granicy między stronami szybko zbierają się pozostałe postaci z książki. Wszyscy są oburzeni. Co teraz?"

4/15
4/15
Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach, Helene Druvert, wyd. Mamania, 3-103 lata ;)

"Wyróżniona na prestiżowych targach książki dziecięcej w Bolonii!

Wyjątkowy atlas anatomiczny, który dzięki spektakularnym rycinom pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Misternie wycinane układy narządów pomagają wyobrazić sobie, jak człowiek wygląda w środku, a ruchome klapki odsłaniają tajniki działania poszczególnych elementów. Mnóstwo rzetelnej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu".

5/15
5/15
Wilk powrócił, Geoffroy De Pennart, wyd. Muchomor, 3-6 lat

"Kolejna książka Goeffroy de Pennart – autora „Orkiestry Krowy Zosi“ i „Bożego Narodzenia Krowy Zosi“ . Tym razem bohaterem jest wilk, który wraca do lasu. Zwierzęta drżą na samą myśl o spotkaniu z nim. Przerażone kryją sie w domu królika...
A wtedy wilk nadchodzi!"

6/15
6/15
Baśniobór nowe przygody. Smocza straż , Brandon Mull, Wydawnictwo W.A.B., 6-12 lat

„Długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowego "Baśnioboru".
Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków ma dość zamknięcia w azylu, podburza do walki swoich poddanych i chce przejąć władzę nad światem. Najpierw jednak musi zdobyć władzę we własnym więzieniu, w czym konsekwentnie będzie próbować mu przeszkodzić Kendra i Seth.
Czy smokom uda się przejąć władzę nad światem?”

7/15
7/15
Superbohaterki , Małgorzata Frąckiewicz, wyd. Ezop, 6-12 lat

"Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki!

W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Poznasz też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. A na deser czekają na Ciebie zadania i doświadczenia do wykonania.

Eksperymentuj odważnie i odkrywaj świat na własną rękę. Bądź jak Superbohaterki!"

8/15
8/15
Wielcy wynalazcy, Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowski , wyd. Dwukropek, 6-12 lat

"Seria „Wielcy ludzie” to cykl książek dedykowany wybitnym postaciom, których nazwiska zapisały się w dziejach świata.
„Wielcy wynalazcy" to książka dla dzieci, która w lekki  i zabawny sposób przedstawia sylwetki naukowców i wynalazców oraz historie ich największych odkryć. Książka jest drugą częścią z serii „Wielcy Ludzie”, w ramach której ukazali się już „Wielcy odkrywcy”, a przed nami jeszcze „Wielcy przywódcy” i „Wielcy artyści”. Każdy tytuł prezentuje sylwetki postaci związanych z daną tematyką.
Tekst jest napisany w sposób czytelny i przyjazny dla dziecka, a jednocześnie przekazuje bardzo konkretną wiedzę, która będzie doskonałym przygotowaniem do dalszego poznawania świata. Publikacja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o fakty i ciekawostki, których nie obejmuje program szkolny".

9/15
9/15
Wielcy odkrywcy, Marcin Jamkowski , wyd. Dwukropek, 6-12 lat

"Seria „Wielcy ludzie” to cykl książek dedykowany wybitnym postaciom, których nazwiska zapisały się w dziejach świata. Pierwszy tom „Wielcy odkrywcy” w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacquesa Cousteau, Thora Heyerdahla i innych. Dowcipnie i pięknie sportretowani przez byłego redaktora naczelnego polskiej edycji National Geographic  i wybitnie uzdolnionego ilustratora Karola Banacha „Odkrywcy” stanowią początek niezwykłej kolekcji".

10/15
10/15
Wielki powrót detektywa Pozytywki, Grzegorz Kasdepke, wyd. Nasza Księgarnia, 6-10 lat

Drzwi agencji detektywistycznej "Różowe Okulary" są wciąż zamknięte na głucho, jednak mieszkańcy kamienicy starają się nie poddawać złym myślom. Tymczasem Martwiak ostatnio wyraźnie zhardział, ciągle przesiaduje w piwnicy lub na podwórzu i najwyraźniej coś planuje… Czy detektyw Pozytywka wróci na czas, aby udaremnić jego knowania?

11/15
11/15
Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe, Michał Leśniewski, wyd. Egmont ART, 7-13 lat

"O tym, jak ważny jest samochód, wie każdy. Dzieci jeżdżą nim do szkoły, na wakacje albo w odwiedziny do rodziny. Samochód dostarcza towary do sklepów i materiały na budowę… Specjalnymi autami jeżdżą policjanci, lekarze i strażacy.
Kiedyś samochody wyglądały  inaczej niż dzisiaj. Ich twórcy przeżyli wiele przygód, czasem groźnych, czasem zabawnych. Gdyby nie oni i ich przygody, samochód nie wyglądałby tak jak dzisiaj.
„Ale auta!” to pełne humoru opowieści Michała Leśniewskiego, które prowadzą i młodych, i starszych przez świat samochodów. Świat kolorowy i fascynujący – dzięki wspaniałym ilustracjom Macieja Szymanowicza.

Autor w książce przybliża kolejne dekady historii motoryzacji za pomocą tytułowych „odjazdowych historii samochodowych”. Z poszczególnych stron dzieci nie tylko dowiedzą się, jak wyglądał pierwszy samochód, lecz także przeczytają o polskiej motoryzacji, kultowych autach, modzie automobilowej, rekordach prędkości oraz współczesnych supersamochodach. Poszczególne opowiadania bogato zilustrował i dopracował w najmniejszych szczegółach Maciej Szymanowicz. To wszystko sprawi, że książka Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe doskonale sprawdzi się jako pierwsza publikacja o motoryzacji w dziecięcej bibliotece".

12/15
12/15
Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych, Agata Hącia, wyd. PWN, 6-14 lat

"Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać? Czy polski pupil to angielski pupil? Skąd się wzięło słowo kochać? Czym dla mieszkańców wschodniej Polski jest bułka? Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?
Na te i wiele innych pytań odpowiada doktor Agata Hącia – językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka, autorka książek i artykułów poświęconych polszczyźnie, jak również publikacji wspomagających edukację wczesnoszkolną dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także ciekawość tego, w jaki sposób komunikują się ludzie. Autorka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, także dla najmłodszych , rozbudza i pogłębia zainteresowanie językiem polskim".
,

13/15
13/15
Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci, Michael Bird, wyd. Nasza Księgarnia, 10-14 lat

"W swoim przewodniku, bogato ilustrowanym i napisanym obrazowym, żywym językiem, Michael Bird zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Wyruszymy w tę podróż z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a skończymy ją wśród awangardy XXI wieku. Po drodze spotkamy oczywiście Vincenta van Gogha, Fridę Kahlo, Leonarda da Vinci, Jacksona Pollocka, Claude’a Moneta czy Pabla Picassa, lecz także mniej znanych w kulturze zachodniej artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich…
Gotowi do drogi? Przed nami czterdzieści tysięcy lat historii sztuki!".

14/15
14/15
Wszystkie dżinsy M., Rudzka Teresa Monika, wyd. Poławiacze Pereł, 12-14 lat

Ogrodniczki, rurki, rozszerzane, proste – różne fasony i we wszystkich odcieniach niebieskiego …dżinsy były obecne w życiu jedenastoletniej Michaliny nieomal od urodzenia. Zajmowały ważne miejsce nie tylko w szafie, ale przede wszystkim w sercu. Pojawiały się na urodziny, pierwszy dzień szkoły i inne specjalne okazje jako prezent od niesamowitej, pełnej życia i kochanej mamy.
Ale to nie jest książka o modzie.
Raczej o buncie i niezgodzie na nieodwracalne.
Michalina nie może uwierzyć, że świat jest taki niesprawiedliwy.
Z powodu tęsknoty i rozpaczy popełnia wiele błędów…
Dobrze opowiedziana historia.

15/15
15/15
Pasztety do boju, Clementine Beauvais, wyd. Dwie Siostry, 13-15 lat

"Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015.

Odkąd w Facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?
Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę. Kierunek: Paryż. Cel: wizyta u pary prezydenckiej. A żeby było zabawniej, biorą ze sobą przyczepkę, by po drodze sprzedawać... pasztety. A właściwie – pyszne paszteciki. Tak zaczyna się zwariowana podróż pełna przygód, wygłupów i niezapomnianych przeżyć, która przyniesie bohaterkom nie tylko prawdziwą przyjaźń, głęboką radość i straszliwe zakwasy, lecz także… całkowicie niespodziewaną sławę".

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć