Warszawa

Co to "patriotyzm"?

Co to "patriotyzm"?

Pojęcia takie jak: "patriotyzm", "miłość ojczyzny", "bohater narodowy", "naród" mogą być dla małych dzieci trudne do zrozumienia, a święta 11 listopada czy 3 maja kojarzyć się tylko z dniem wolnym od zajęć w szkole.

 

Jak zatem rozmawiać dzieci o polskiej historii, o bohaterach, niepodległej Polsce i świętach narodowych? Niezawodną pomocą są oczywiście książki dobrze napisane, poruszające ważne dla każdego Polaka tematy i dostosowane do wieku odbiorców. 

 

Poniżej przedstawiamy nasz wybór wartych uwagi publikacji (wraz z zaznaczeniem wieku do jakiego jest skierowana). 

 

 

1/6
1/6
Zuzanna Szelińska,Krótka historia Polski, wyd. Zuzu Toys

Wiek odbiorców 3-5 lat.

 

Książka obrazkowa zawierająca 8 map z różnych epok i wybranych dziejów historii Polski: od Piastów po XX-lecie międzywojenne. Dobra do wspólnego oglądania i odkrywania szczegółów.

2/6
2/6
Dariusz Grochal, Klub małego patrioty. Polskie symbole, wyd. Skrzat

Wiek odbiorów: 6-8 lat.

 

Ta książka pomoże w rozmowie na temat tego, czym jest i jak wygląda herb Polski, flaga, a także o hymnie i najważniejszych świętach narodowych. Pełna ciekawostek, dzięki którym nie stanie się nudna.

3/6
3/6
Anna Skowrońska, Alfabet polski, wyd. Muchomor

Wiek odbiorców 7+. 


54 hasła ułożone w porządku alfabetycznym. Nieoczywiste, dotyczące Polski dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, wydarzenia i miejsca. Hasła uzupełniają wesołe i nasycone kolorami ilustracje.

4/6
4/6
Zofia Stanecka, Nasza paczka i niepodległość, wyd. Egmont

Wiek odbiorców: 6-9 lat.


Sześć opowieści związanych z sześcioma datami polskich świąt (3 maja, 11 listopada, 1 maja, 15 sierpnia, 4 czerwca i 2 maja). Każda z opowieści jest pełna humoru, zabawy, ale też w odpowiedni dla młodego odbiorcy sposób przedstawia wiedzę o historii Polski.

5/6
5/6
Joanna Olech, Edward Bąk, Kto ty jesteś, wyd. Wytwórnia

Wiek odbiorców 7-11 lat. 


Nowotarski sposób prezentowania patriotyzmu. W krótkich hasłach pojawiają się odniesienia do idei społeczeństwa obywatelskiego, szacunku, zaufania, tolerancji, dbania o wspólne dobro, troski o środowisko naturalne, zachęta do działalności w ramach wolontariatu .

6/6
6/6
Małgorzata Strękowska-Zaręba, Marszałek Józef Piłsudski, wyd. RM

Wiek odbiorców: 6 -12 lat.

 

Zbeletryzowana opowieść o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiająca go nie tylko jako Naczelnika Państwa, ale też dziecka, taty, dziadka, miłośnika, przyrody i sportu.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć