Warszawa

Latawiec doda ci skrzydeł

Latawiec doda ci skrzydeł

Dziecięca seria Latawiec wydawnictwa Poradnia K poszerza się o kolejne tytuły.  Jej twórczynie zapraszają do współpracy nowych artystów. Obok uznanych grafików, jak Daniel de Latour, Paweł Pawlak i Marianna Oklejak, stanęła właśnie debiutantka Karolina Kotowska. W drugiej połowie roku ukaże się książka w opracowaniu graficznym Józefa Wilkonia.


Niedawno w serii ukazały się: „Cholera i inne choroby” Łukasza Kaniewskiego i druga część „Basałyka i Psotki” Małgorzaty Żółtaszek, a w przygotowaniu są dwie książki Justyny Bednarek: „Pięć sprytnych kun”  i „W to mi graj".


Książki z logo latawca zdobyły uznanie krytyków: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek ze wspaniałą szatą graficzną Daniela de Latour zostały nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy, walczyły o tytuł Książki Roku 2015 dzięki nominacji polskiej sekcji IBBY, a do 5. kwietnia można oddać na nie głos w plebiscycie „Przecinek i Kropka” organizowanym przez sieć Empik: http://www.empik.com/kultura/ To konkurs organizowany z myślą o książkach dla dzieci w wieku 5 do 8 lat. Nagradza twórców i wydawców.


Książka zilustrowana przez Pawła Pawlaka zdobyła natomiast tytuł najpiękniejszej w konkursie IBBY. Artysta pracuje już nad trzecią częścią przygód Basałyka i Psotki, którzy tym razem wraz z dziadkami będą gościć na wsi. Niespotykana formuła „activity book”, autorski projekt artysty, sprawia, że książka jest inspiracją dla tworzenia własnych rekwizytów do zabawy w galerię sztuki, telewizję czy wydział śledczy.


Dziecięcy czytelnicy i ich rodzice pokochali serię Latawiec od pierwszego wejrzenia i przeczytania. Książka „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego z wyjątkowymi kolażami Marianny Oklejak stała się bestsellerem i zapowiadała to, co w tej serii najważniejsze: dopracowana w najdrobniejszym szczególe oprawa graficzna i mądre opowieści, które przenoszą małych i dużych w świat wyobraźni.


– Serię Latawiec tworzymy z miłością i zaangażowaniem, z myślą o najważniejszych czytelnikach – naszych własnych dzieciach. To one są często pierwszymi krytykami pracy artystów i pisarzy, z którymi współpracujemy – podkreśla Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa.


Wielkim sukcesem i radością jest nawiązanie współpracy z wybitnym artystą, Józefem Wilkoniem.  Książka „W to mi graj” Justyny Bednarek w opracowaniu graficznym Józefa Wilkonia przybliżające najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i ich kompozytorów ukaże się jesienią tego roku.


– Polska szkoła ilustracji to marka znana na całym świecie. Jesteśmy dumne i szczęśliwe, że dokładamy do niej naszą cegiełkę – mówią twórczynie wydawnictwa. - Stawiamy znak równości między warstwą tekstową i wizualną. Nudzie mówimy nie. Inwestujemy w uznanych i uwielbianych polskich ilustratorów. Rośniemy i rozwijamy skrzydła wraz z nimi.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, obchodzonego 2 kwietnia, w urodziny Hansa Christiana Andersena, wydawnictwo przygotowało w swoim sklepie internetowym specjalny rabat na wszystkie dziecięce tytuły: -35% .


ILUSTRATORZY KSIĄŻEK Z SERII „LATAWIEC”.


Paweł Pawlak - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku, a od tej pory przygotował oprawę graficzną kilkudziesięciu tytułów. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą - autorska historia obrazkowa „Czarostatki i parodzieje” zdobyła wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2012, a ilustracje i opracowanie graficzne „13 bajek z królestwa Lailonii” otrzymały tytuł najlepszego w 2015 roku. 


Daniel de Latour - ilustrator, grafik, muzyk urodzony w 1971 roku. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach. Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Miś” i „Świerszczyk” i dla dorosłych: „Wysokie Obcasy”, „Art & Business” i „Dziecko”. Rysuje komiksy, ilustruje książki dla dzieci. Szczególnie znane są: „Atlas Świata – Ameryka Południowa” oraz „Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego, za którą otrzymał nominację do nagrody IBBY Książka Roku 2009.


Karolina Kotowska  - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła wydział grafiki ze specjalizacją projektowanie książek. Studiowała też na ASP w Łodzi i w Krakowie. Projektantka plakatów, ilustracji i logotypów. „Cholera i inne choroby”, która powstała według jej pomysłu, to jej pierwszy w pełni autorski projekt.


Marianna Oklejak - ilustratorka, fotografka, graficzka i projektantka. Autorka m.in. ilustracji do serii „Basia”, autorstwa Zofii Staneckiej. Wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach, w tym laureatka wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Józef Wilkoń – absolwent ASP w Krakowie i historii sztuki na UJ. Wybitny i wielokrotnie nagradzany grafik, rzeźbiarz, malarz. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce
i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią i rzeźbą. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści.

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć