Warszawa

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci – przedsmak przygody

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci – przedsmak przygody

Polska ilustracja święci swoje triumfy od blisko dekady. Jest inteligentna, dowcipna i pobudzająca do myślenia. Coraz więcej utalentowanych twórców sięga po tworzywo jakim jest książka dla dzieci, by łamać klisze i niszczyć stereotypy myślenia o sferze graficznej publikacji dla milusińskich w kategoriach różowo - pluszowych.

 

Wszyscy, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w duchu wysokiej kultury i sztuki zacierają ręce. I dobrze. Bo skąd mały czytelnik ma czerpać wzorce literackie i wizualne, jak nie z wartościowej książki? Wiemy już, że obraz ma równie duży wpływ na rozwój dziecka jak tekst, a ilustrator i projektant graficzny książki stoi na równi z jej literackim twórcą. Pozostaje jedynie, i to może stanowić problem, weryfikacja jakościowa proponowanych odbiorcom publikacji, które od pewnego czasu zalewają polski rynek książki dziecięcej.

 

Z pomocą przychodzi Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, organizując wystawę „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”, na której zostaną przedstawione prace czternastu ilustratorów i projektantów graficznych z wysokiej półki. Dla każdego z nich dziecko jest partnerem do prowadzenia wizualnego dialogu. Wszyscy opowiadają swoją własną historię obrazem, aktywując odbiorcę do kontaktu ze sztuką. Stąd bogaty program warsztatów, towarzyszących wystawie, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a wraz z nim okazja do sprawdzenia się w roli ilustratorów i zdobycia dodatkowej wiedzy. Dzieciom pomoże w tym kreatywny zeszyt zadań. Dorośli będą musieli poradzić sobie inaczej.

 

Otwarcie wystawy w sobotę 20 lutego 2016 roku, a u nas już dziś, dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, przedsmak graficznej przygody z ilustracją. Prezentujemy autorskie grafiki przygotowane przez artystów specjalnie na tą okazję.

 

Informacje o wystawie:


czas trwania wystawy: 20.02 - 8.05.2016;

artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski;

współorganizator: Instytut Książki;
kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz;
współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej, Jacek Świdziński;
projekt wystawy: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton;
identyfikacja wizualna: Anna Niemierko;
Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki;
ul. Małachowskiego 3;
00-916 Warszawa.

 

autor: Agata Dudek

 

autor: Agata Królak

 

autor: Anna Niemierko

 

autor: Dawid Ryski

 

autor: Edgar Bąk

 

autor: Emilia Dziubak

 

autor: Gosia Gurowska

 

autor: Iwona Chmielewska

 

autor: Kasia Bogucka

 

autor: Maciek Blaźniak

 

autor: Marta Ignerska

 

autor: Monika Hanulak

 

autor: Ola Płocińska

 

autor: Patryk Mogilnicki

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć