Warszawa

Urodziny Pana Kleksa

Urodziny Pana Kleksa

Tuż po II Wojnie Światowej ukazała się na polskim rynku wydawniczym książka, której wartość nie maleje do czasów dzisiejszych. Można wręcz powiedzieć, że jej wartość rośnie dzięki wspomnieniom osób, które czytały ją w czasach swojego dzieciństwa i robią to teraz ich dzieci. Mowa tutaj o przygodach niezwykłego czarodzieja Pana Kleksa.

 

Ambroży Kleks  to fikcyny bohater opowieści Jana Brzechwy, który prowadzi bajkową Akademię przy ulicy Czekoladowej. Jest on wyjatkowym nauczycielem, który potrafii lewitować i przyrządząc potrawy z kolorowych szkiełek. Do Akademii uczęszczają tylko chłopcy, których imię zaczyna sie na literę A. Jednak nie tylko dlatego ta Akademia jest wyjątkowa. Pan Kleks zbiera w niej różne sekrety, a także spisuje sny dzieci. Zajęcia także są nietypowe: kleksografia, leczenie chorych sprzętów, przędzenie liter, gra w piłkę-globus. Ciężko wyobrazić sobie bardziej zwariowane miejsce. Bohaterowie są równie niesamowici jak samo miejsce. Dzieci spotykają na swojej drodze postacie z różnych bajek, roboty czy złe wilki, a ich przygody zawsze niosą przesłanie.

 

Jan Brzechwa napisał trzy książki o przygodach "piegowatego" czarodzieja: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Tryumf Pana Kleksa. Wszystkie części zostały zekranizowane. Akademia Pana Kleksa miała swoją premierę 30 stycznia 1984 roku. Właśnie minęła 29 rocznica powstania tego wielkiego hitu, bo tak można powiedzieć o filmie, który zobaczyło ponad 14 mln widzów? Produkcja z niesamowita rolą Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa z pewnością przejdzie do legendy polskiego kina dla dzieci. Jednak legendy same się nie opowiadają, dlatego ważna jest tutaj rola dorosłych. Wspólne przeżywanie tych historii daje nie tylko radość dzieciom, ale także przywołuje miłe wspomnienia u dorosłych.
 

Karol

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć