Warszawa

Najlepsze przygody są z Babcią i Dziadkiem! 10 książek dla dziadków i wnuczków

Babcia i Dziadek - czym bez nich byłoby dzieciństwo? Zamieniają pędzący czas w chwile radosnej beztroski. Wspólne momenty przeobrażają w świetną zabawę, posiłki w kulinarną podróż, a smutek w ciepły uścisk i pogaduszki przy kakao.  I choć każde z nich jest inne, zawsze starają się ofiarować wnukom najlepszą cząstkę siebie. W zamian za to podarujmy im chwile spędzone na wspólnej lekturze książek, ukazujących niezwykłość każdego Dziadka i każdej Babci.

 

 


 

Babcia i dziadek dają radę!

Autor: Agata Widzowska

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wiek: 4+

 

,,Nie leć balonem i nie płyń statkiem,

bo skarb jest blisko… to babcia z dziadkiem!”

 

 

Rymowana opowieść o osobach, które są prawdziwym skarbem - babci i dziadku. Odgrywają oni ważną rolę w życiu każdego dziecka. Dzielą się swoimi umiejętnościami, pasjami i pokazują świat z nieznanej dotąd strony. I choć babcie i dziadkowie różnią się od siebie, każde z nich potrafi być inspiracją dla swoich wnuków. Jedni zabiorą je na wyjątkową wędrówkę, pokażą jak rozróżniać rodzaje grzybów i ptaków, inni nauczą majsterkowania, dawnych piosenek i sprawdzonych metod na nudę w czasie choroby. Przy dziadkach dziecko zyskuje swobodę i spokój, bo mają oni najczęściej więcej czasu i wyrozumiałości od zapracowanych i zabieganych rodziców. Są nieocenionym towarzystwem w czasie szkolnego balu lub weekendowych nocowanek. Dzielą się z wnukami historiami i zabawami, które towarzyszyły im w młodzieńczych latach, pielęgnując tradycję i ocalając ją od zapomnienia. 

 

Wzruszająca opowieść o wadze międzypokoleniowych relacji i o korzyściach, jakie one ze sobą niosą. Dziadkowie dzielą się z wnukami wiedzą zdobytą podczas całego życia, zaś wnukowie zarażają ich radością i młodością, pozwalając wrócić do chwil dziecięcej beztroski. Również dziadkowie przyszywani, bowiem nie każdy ma szansę poznać tych rodzonych. Wtedy warto rozejrzeć się wokół, być może za ścianą mieszka starsza pani lub pan, którzy znają niejedną, piękną opowieść i mają wystarczająco czasu, by się nią podzielić. 

 

Basia i Dziadkowie

Autor: Zofia Stanecka

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Wiek: 3+

 

 

To miało być wyjątkowe zakończenie wakacji. Ostatnie dni słodkiej beztroski Basia zamierzała spędzić z osobami, które na przeżywaniu beztroskich chwil znają się najlepiej - z Babcią Krystyną i Dziadkiem Henrykiem. Czyż może być coś wspanialszego niż szalone zabawy z dziadkiem i smaczna kuchnia babci? Jednak marzenia dziewczynki  legły w gruzach wraz z nadejściem paskudnej choroby i koniecznością zażywania jeszcze paskudniejszego antybiotyku. Uwięziona w łóżku Basia właśnie miała stoczyć się na samo dno czarnej rozpaczy, gdy spotkała ją niezwykła niespodzianka. 

 

Opowieść o tym, jak ważni są dziadkowie. Potrafią ofiarować swój czas, a czasem nawet poświęcić zdrowie, by zaopiekować się swoimi potomkami w potrzebie. Basia darzy Dziadka wielką miłością, bo rozumie się z nim bez słów i nikt, tak jak on, nie umie zamienić zwykłego łóżka w niezapomnianą krainę przygód. Relacja z seniorem uczy ją, czym jest wzajemna opieka i troska. Pokazuje również, że każdą chwilę należy doceniać i cieszyć się nią, póki trwa, a nawet mała Basia musi zmierzyć się czasami z wielkim problemem.       

 

Babcia jest postacią magiczną.

W oczach dziecka łączy się z ciepłem, dobrocią, zapachem słodkich wypieków, cierpliwością, wspólnym odkrywaniem świata. Często zyskuje też zdolności nadprzyrodzone, zna się na uzdrawiających ziołach, opiekuje się światem roślin i zwierząt, które komunikują się z nią w tajemniczy sposób. Jest zielarką, szamanką, czarodziejką, która wprowadza wnuki do nieznanego świata natury. Gdy mieszka poza miastem, jej chatka przypomina dom na kurzej nóżce, pachnie ziołami i tajemnicą. Często towarzyszy jej kot, równie zagadkowy, co ona. Babcia ma dla swoich wnuków wielkie znaczenie. Posiada wiedzę, doświadczenie i autorytet, a zarazem jest dobra, cierpliwa i wyrozumiała. To najczęściej ona dysponuje czasem, którego brak innym dorosłym, i może stać się dla dziecka przewodniczką po świecie, przyjaciółką i powierniczką młodzieńczych trosk. Dlatego też książki o babciach są często równie czarodziejskie i przepełnione ciepłem, co one. 

 

Kot kameleon

Autor: Joanna Wachowiak

Wydawnictwo: BIS

Wiek: 6+

 

 

Babcia Natalii zdecydowanie nie jest czarownicą. Jest za to wiedźmą, czyli kobietą mająca wiedzę. Zna się na ziołach, zbiera je, suszy i przygotowuje z nich napary, syropy i uzdrawiające substancje. W dodatku towarzyszy jej czarny kot Blekot. Natalia niezbyt chętnie wybiera się w odwiedziny do babci, w której domu nie ma zabawek ani telewizora, nie mówiąc już o innych, znanych jej atrakcjach. Tym razem jednak nie ma wyboru, bo rodzice muszą załatwić ważną sprawę i zostawiają ją z babcią na cały weekend. Natalia spodziewa się, że to będzie jeden z najgorszych weekendów w jej życiu, zwłaszcza, gdy tata przez pomyłkę zabiera ze sobą w podróż jej torbę z zabawkami. Nie wie, że babcia Aniela i jej dom skrywają wiele tajemnic, które pozwolą dziewczynce inaczej spojrzeć na świat, na babcię, a nawet na nieznośnego Blekota. 

 

Magiczna opowieść o topieniu międzypokoleniowych lodów. Natalia i babcia stopniowo budują swoją relację i otwierają przed sobą swoje światy. Dziewczynka szybko zapomina o zabawkach i odkrywa nowy rodzaj przyjemności, jaką jest obcowanie z naturą i podróż w krainę wspomnień. W dodatku zyskuje możliwość spojrzenia na świat pełen nieznanej jej dotąd magii. Być może jednak babcia jest trochę czarownicą, bo wszystko, co pokazuje Natalii, jest zaczarowane, a wizyta w jej domu sprawia, że niespodziewanie spełniają się marzenia dziewczynki i to te, zdawałoby się, całkiem nierealne.  

 

Lawenda i gadające koty

Autor: Małgorzata Masłowiecka

Wydawnictwo: Lemoniada

Wiek: 6+

 

 

Opowieść pachnąca łąką. A wszystko za sprawą babci Róży, która potrafi zatrzymać zapachy lata. Robi to, zbierając dobroczynne rośliny i wykorzystując ich niezwykłe właściwości. Umiejętnością tą dzieli się ze swoją sześcioletnią wnuczką, która z uwagą chłonie nauki babci. Lawenda uspokaja, dziurawiec leczy smutek i ból brzucha. O przyrodę trzeba dbać, bo ona dba o nas. O babcię też trzeba dbać, bo jest dobra, kochana i opiekuje się dziewczynką oraz jej bratem pod nieobecność rodziców. Pewnego dnia jednak z babcią dzieje się coś złego. Wnuczka znajduje ją leżącą w składziku na drewno. Staruszka ma strach w oczach i trzyma się za serce. Dziewczynka wie, że musi sprowadzić pomoc. Biegnie po nią tak wytrwale, że odmraża sobie koniec noska. Od tamtej pory ma on lawendowy odcień, a bohaterce, zwanej odtąd Lawendą, przypomina, że uratowała swojej babci życie. 

 

Książka ta jest niezwykła z wielu względów. Nie dość, że pięknie wygląda, bo jej strony i zdobiące je ilustracje są niczym kwiecista łąka, to jeszcze naprawdę pachnie lawendą. Przede wszystkim zaś przypomina o tym, co stanowi istotę życia - o relacjach, o przywiązaniu, o bliskości, dotrzymanych obietnicach i chwilach, gdy patrzysz w słońce, a czas się zatrzymuje. Lawenda ma otwarte serce, dlatego potrafi dostrzec niezwykłość ludzi i zwierząt. Ma też mądrych nauczycieli, którzy kierują ją ku temu, co naprawdę wartościowe. Dzięki temu dziewczynka ma siłę i odwagę walczyć o marzenia i pokonywać przeciwności, które stawia przed nią los. To sprawia, że wszystko wokół niej rozkwita, a ludzie znajdują dawno utracone szczęście. 

 

Superbabcie

Autor: Marius Marcinkevičius

Wydawnictwo: Kropka

Wiek: 7+

 

 

A co, jeśli twoja babcia w niczym nie przypomina dobrej czarownicy? Nie mieszka w drewnianej chatce, nie robi naparów z ziół i nie ma nawet kota, który dawałby choć odrobinę nadziei na magiczne zdolności seniorki. Tymczasem mieszka w staromodnym mieszkaniu, pełnym przykurzonych mebli i starodawnych obrazów. W dodatku bez przerwy przesiadują w nim jej koleżanki, jeszcze starsze niż wszystko dookoła. Staruszki mają mętne spojrzenie, pachną kroplami na serce, stęchlizną i wręcz przepadają za śledziem pod pierzynką. Spotkania z nimi to coś, czego główny bohater, młody uczeń Roch, naprawę nie cierpi. Zwłaszcza, gdy zaczynają wspominać dawne czasy i zasypują go mnóstwem bezsensownych pytań o jego życie. I gdyby nie to, że podczas takich posiedzeń może zjeść, najlepsze na świecie, placuszki babci, byłyby one nieustającym koszmarem. Roch postanawia, że nigdy nie będzie stary. W końcu co dobrego może czekać człowieka, gdy młodość przeminie?

 

Niespodzianka! Śledź pod pierzynką z paszczą rekina. Gang Myszek Miki kradnący królewskie korony. Centrum dowodzenia w starym pianinie. Latające samochody, spektakularne pościgi i zabójcze druty to tylko część atrakcji, które czekają na was w tej książce. Nudna starość? To nie tu. Tutaj może zdarzyć się wszystko, bowiem dla babć - agentek nie ma rzeczy niemożliwych. Roch szybko uczy się, że nigdy nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Każdy może mieć do opowiedzenia niezwykłą historię. A więzi rodzinne to najsilniejsze i najtrwalsze spoiwo, które potrafi wytrzymać najbardziej zwariowane chwile. Książka pełna ciepła, humoru i zwariowanych ilustracji spodoba się każdemu, kto ceni dobrą przygodę ze szczęśliwym zakończeniem. 

 

Antek z babcią na dnie morza

Autor: Thomas Brunstrøm

Wydawnictwo: Dwukropek

Wiek: 4+

 

 

Znacie Tatę Oli? Teraz czas poznać babcię Antka. Nowa seria stworzona przez Thomas Brunstrøm, autora prześmiesznych przygód zwariowanego i ciut nieporadnego taty dwojga rezolutnych dzieciaków - Oli i Edka. Tym razem bohaterami są Antek i jego babcia. Oczywiście babcia niezwykła i pomysłowa, z którą nie ma mowy o nudzie. Antek uwielbia spędzać z nią czas, bo starsza pani nie posiada laptopa ani telefonu komórkowego, zawsze ma  czas dla wnuka, głośno śpiewa  piosenki i wesoło się śmieje. W dodatku jest właścicielką psa Psa i kota Kota, którzy wprowadzają do jej domu masę humorystycznego chaosu. 

 

W pierwszym tomie Antek wyrusza z babcią na misję do podwodnego świata. Gdzieś tam, w morskich odmętach, pragną odnaleźć zagubiony pierścionek, który został wciągnięty podczas babcinej kąpieli przez podstępny odpływ w wannie. Teraz pływa nie wiadomo gdzie, może w podwodnym mieście syren Atlantis lub w brzuchu olbrzymiego kaszalota. Są bowiem przygody, których nie ogranicza racjonalne myślenie, a babcie są specjalistkami od ich przeżywania. 

 

Przygoda pełna kolorów i niespodzianek z niepowtarzalnymi ilustracjami Thorbjørna Christoffersena. Kolejny raz autor udowadnia, że chwile przeżyte z rodziną są bezcenne i wyjątkowe, a jej członkowie potrafią być szaleni i lekko stuknięci, niemniej właśnie to czyni ich jedynymi w swoim rodzaju. 

 

Linie na twarzy babuni

Autor: Simona Ciraolo 

Wydawnictwo: CzytaLisek

Wiek: 3+

 

 

Jak wiele treści może zmieścić się w kilku zdaniach? Tyle, co wspomnień w kilku zmarszczkach zdobiących twarz babci. Jest tu radość i smutek, zaskoczenie i ekscytacja, beztroska i wzruszenie. Są chwile dobre i złe, bo każda z nich jest warta przeżycia i upamiętnienia. Można potem opowiadać o nich swoim bliskim, dzieląc się z nimi zdobytym doświadczeniem. Można też nie opowiadać nikomu i przechowywać je w sercu, niczym cenne pamiątki z  dawnych lat. Babcia, ze swoimi liniami wspomnień, to prawdziwy skarb.

 

Książka, która z pewnością wzrusza. Wspomnienia babci pojawiają się w formie obrazów, pełnych ciepła i treści. Niczym chwile zatrzymane na strach fotografiach. Babcia przywołuje je, by podzielić się nimi z małą wnuczką, ciekawą tajemniczych linii na twarzy staruszki. Dziewczynka odkrywa nawet własną bruzdę, wyżłobioną uśmiechem radości z narodzin wnuczki. To właśnie zmarszczki sprawiają, że babci jest tym, kim jest. W ich sieci kryje się historia życia. A w objęciach wnuczki kryje się cała miłość i wdzięczność za możliwość współuczestniczenia w tej przepięknej opowieści. 


 

Dziadek to przewodnik po świecie przygód.

Potrafi zbudować domek dla ptaków, zamek z koca oraz przeobrazić się w złowieszczego smoka. Z nim każda wyprawa to odkrywanie świata. Zawsze znajdzie siłę, by zamienić się w super wyrzutnię i zabrać wnuki w lot pod sam sufit. Chwile z nim są beztroskie i niezapomniane. Nawet, gdy z początku jawi się jako surowy, szybko przekonujemy się, że drzemie w nim złote serce. Dlatego książki o dziadkach pełne są niezwykłości, niebezpiecznych przygód i dojrzewania do samodzielności. Tak, jak babcia chroni, dziadek przygotowuje do zmierzenia się ze światem i własnym przeznaczeniem. Wyruszmy więc z nim w niezapomnianą podróż. 

 

Srebrny smok

Autor: Barbara Sadurska

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Wiek: 8+

 

 

Opowieść, która zaciera granicę między snem, a jawą,  fantastyką i rzeczywistością, między marzeniami i prawdą. Jej bohaterka, Matylda, ma jedno pragnienie - spotkać smoka. Pradawnego smoczego boga Watatsumi, władcę mórz i oceanów, zamieszkującego w podwodnym pałacu. Marzy o wyjeździe do Japonii, kraju smoczej mitologii. Pewnego dnia jej marzenie może stać się rzeczywistością - mama Matyldy ma wyruszyć na delegację do Japonii i obiecuje zabrać córkę ze sobą. Jednak tuż przed wyjazdem dochodzi do wielkiej katastrofy i mama dziewczynki, lekarka i wolontariuszka, spieszy na pomoc poszkodowanym. Dla Matyldy to koniec marzeń o podróży jej życia. Zarazem jednak to początek przygody, która zmieni to życie na zawsze.

 

Historia, w której na pierwszym miejscu nie stoi fabuła, lecz opowieść, snująca się niczym cielsko węża, tajemnicza i niebezpieczna, pradawna i baśniowa, docierająca do początków świata i gotowa, by opowiedzieć świat na nowo. Istnieje bowiem zagrożenie, że obecny świat czeka wielka katastrofa. Dlatego Matylda musi wyruszyć w podróż i odnaleźć pradawnego opowiadacza i wielkiego rysownika, którzy będą w stanie odbudować historię ludzkości. Pomaga jej w tym dziadek, potężny i skrywający wiele tajemnic przywódca pierwszej z wysp na nieznanym archipelagu. Jaki sekret  skrywa garbaty staruszek, mistrz kuchni i poziomkowych kremówek? Czego dotyczą tajemnicze narady w jego domu, przypominającym cielsko przyczajonego smoka? I kim jest dziewczynka o zielonych włosach, rozwianych przez nadmorski wiatr? 

 

Zanurz się w przygodę i zobacz, jak Matylda z dziadkiem powoli stają się częścią jednej historii. Niczym pradawny mistrz dziadek przekazuje wnuczce wiedzę i opowieści, by mogła kontynuować jego dzieło.Ona zaś odkrywa, że spełnienie jej marzeń o spotkaniu z tym, co mityczne i tajemnicze może nastąpić w najmniej spodziewanym miejscu i czasie. W końcu każda legenda ma w sobie ziarnko prawdy, a każdy dziadek stoi na straży pradawnych opowieści. 

 

Ostatnia dzika ostoja

Autor: Cecilia Heikkilä

Wydawnictwo: Zakamarki

Wiek: 4+

 

 

Bogato ilustrowana opowieść o wyprawie w poszukiwaniu wspomnień i smaku dzieciństwa. Jej bohaterami są dwa misie polarne, dziadek i wnuczek, które wyruszają w daleką podróż, by odnaleźć miejsce, znane dziadkowi z młodzieńczych lat. Miejsce piękne i dzikie, nieskalane przez człowieka, gdzie zwierzęta są wolne, a ziemia pachnie słońcem - ostatnią dziką ostoję. Tylko czy w świecie opanowanym przez ludzi możliwe jest jeszcze dotarcie do dziewiczej oazy wolności? Czy nie zamieniła się ona w popiół lub w miasto pełne hałasu i betonu? O tym muszą przekonać się dziadek z wnuczkiem, pokonując kolejne przeszkody na wspólnej drodze ku przeznaczeniu.

 

Książka o ciepłych relacjach, które przynoszą obopólną korzyść. Wnuczek pozwala dziadkowi znów poczuć się młodym, przywraca w nim chęć przeżycia przygody, dotarcia do miejsc zamkniętych już tylko we wspomnieniach. Dziadek otwiera przed młodym misiem świat i dzieli się z nim zgromadzoną wiedzą. Wspólnie bawią się i uczą, śpiewają i obserwują rozgwieżdżone niebo w poszukiwaniu niedźwiedzich konstelacji. Stają się strażnikami tajemnicy, którą będą przekazywać kolejnym pokoleniom wnuków, włączając ich do wielkiej tajemnicy. Tajemnicy, którą dzielić mogą się tylko dziadek z wnukiem. 

 

Wesoły Ryjek i dziadek

Autor: Wojciech Widłak

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wiek: 3+

 

 

Czy będąc wnuczkiem można otrzymać prezent na Dzień Dziadka? I to w dodatku od własnego dziadka? I czy tym prezentem może być słowo, którego ani się nie rozumie, ani nie potrafi wymówić? Okazuje się, że można. Tego dnia bowiem Wesoły Ryjek dowiaduje się, że jego dziadek przeszedł na emeryturę i od tej chwili wszystkie dni będą niczym sobota i niedziela - czasem beztroskich zabaw z dziadkiem. Tak właśnie rozpoczyna się seria przygód małego prosiaczka i jego sympatycznego opiekuna. Wspólnie podróżują po górach i lasach, rozwiązują zagadki, wspominają dawne czasy i tworzą nowe, kolorowe wspomnienia. A Ryjek szuka sposobu, by te chwile na zawsze pozostały w ich pamięci, która potrafi być dziurawa niczym ulubiony ser jego taty.

 

Myślę, że gdyby Wesoły Ryjek i Świnka Peppa spotkali się ze sobą, mieliby wiele wspólnych tematów. Są w podobnym wieku i z takim samym humorem opowiadają o otaczającym ich świecie. Ryjkowi towarzyszy nieodłączny żółw przytulanka, który wspólnie z małym bohaterem poznaje świat. Ich przygody  przedstawione są w postaci krótkich opowiastek, żartobliwych i pełnych ciepła. Chociaż seria liczy już kilka książeczek, ta w szczególny sposób ukazuje relacje łączące wnuczka i dziadka. Dziadka, który dla bohatera jest bezcennym skarbem, a chwile z nim spędzone chciałby się na zawsze zatrzymać w pamięci.  

 


 

Najlepsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków składają autorka oraz cały zespół Czasu Dzieci! 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć