Warszawa

Zabierz bohatera do plecaka!

Zabierz bohatera do plecaka!

Powrót do szkoły: dla jednych powód do radości, szansa na spotkanie koleżanek i kolegów, zdobycie nowej wiedzy, dla innych - smutny obowiązek. W tym artykule odnajdziecie historie związane z codziennością szkolną, a także przedszkolną czy żłobkową. Niech będą wsparciem dla czytelników, którzy początkiem września rozpoczną kolejny rok wyzwań.

 

Jano i Wito. Wito idzie do żłobka

Autorzy: Wiola Wołoszyn, Przemek Liput

Wydawnictwo: Mamania 

Wiek: 1+

 

 

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym młody człowiek odrobinę oddala się od swoich opiekunów by zdobyć nowe doświadczenia pośród innych ludzi. Dla niektórych ta przygoda rozpoczyna się już w żłobku, dla innych - w przedszkolu. Niezależnie od tego, w którym momencie odbywa się to wydarzenie, jest ono ważne dla wszystkich członków rodziny. Przynosi bowiem wiele zmian. Książka Jano i Wito. Wito idzie do żłobka doskonale pokazuje różnorodność emocji, które pojawiają się w dziecku wchodzącym w nową grupę. Wito poznaje reguły miejsca, rytm dnia. Doświadcza radości płynącej ze wspólnej zabawy jak i smutku rozłąki z rodzicami. Obecność wspierającego dorosłego pomaga chłopcu w trudnych momentach, a zapewnienie o tym, że rodzice zawsze przychodzą, pozwala ukoić tęsknotę. Myślę, że w tej książce bardzo ważna jest akceptacja dla wszystkich emocji, które mogą się pojawić: to normalne, że czasem trudno jest pożegnać się z bliskimi lub w ciągu dnia za nimi zatęsknić. Pobyt w żłobku może być ciekawą przygodą, dniem pełnym różnych aktywności, podczas których dziecko poznaje zasady otaczającego je świata. Polecam tę książkę do wspólnego czytania, zwłaszcza jeśli ten wielki dzień jeszcze przed Wami. 

 

Kolorowy potwór idzie do przedszkola

Autorka: Anna Llenas

Wydawnictwo: Mamania

Wiek: 3+

 

 

Bardzo lubię takie książki, w których nieporadność i niewątpliwy urok bohatera służą dzieciom do objaśniania rzeczywistości. Tak też jest w tym przypadku. Kolorowy potwór idzie do przedszkola - nie sam, oczywiście! Towarzyszy mu mała dziewczynka, która co rusz tłumaczy naszemu bohaterowi jakie zasady panują w tym nowym miejscu. Zanim jednak Kolorowy potwór pozna reguły, zastanawia się: co to w ogóle jest przedszkole? Spróbujcie zapytać o to swoje dzieci, ciekawe czy będą miały podobne przemyślenia. Powolutku, krok po kroku, bohater odkrywa co to znaczy być przedszkolakiem, a my robimy to razem z nim. Myślę, że warto wykorzystać tę historię w opowiadaniu dzieciom o rytmie dnia. Mały człowiek nie ma poczucia czasu, nie rozumie kiedy dokładnie przyjdzie mama lub tata. Prześledzenie wszystkich aktywności oraz opowiedzenie co będzie się działo, jak należy się zachować, pomaga dziecku zrozumieć zasady i rytm dnia. Jest czas na jedzenie, zabawę, odpoczynek, a potem zawsze przychodzi rodzic. Pozytywne ilustracje wzbudzają uśmiech na twarzy. Kolorowy potwór, który zdaje się rozumieć emocje młodego człowieka, jest doskonałym towarzyszem w przedszkolnej przygodzie. 

 

Szczerość. Co zrobi Frania?

Autorki: Barbara Supeł, Agata Dobkowska

Wydawnictwo Świetlik

Wiek: 4+

 

 

Myślę, że Frania będzie doskonałą towarzyszką dla niejednego przedszkolaka. Dziewczynka doświadcza całego kajedokopu emocji, uczy się je rozpoznawać i przeżywać. Chodząc do przedszkola, spotykając się z różnymi osobami, będąc w domu czy poza nim, musi radzić sobie z wieloma sytuacjami społecznymi, które tam na nią czekają. Cenne jest to, że podczas czytania jesteśmy w tym wszystkim razem z bohaterką. Bardzo podoba mi się narracja, w której Frania zwraca się do czytelnika z pytaniami zachęcającymi do własnych refleksji. Naszym zadaniem jest wymyślenie w jaki sposób można zachować się w określonej sytuacji. Czytając tę książkę moim dzieciom, często uzyskiwałam odpowiedzi dotyczące ich własnych emocji. Takie wspólne zastanawianie się było pretekstem do rozmów co można było zrobić inaczej, innym razem - co było w porządku. Hasło, które znajduje się na okładce książki - tym razem szczerość - pojawia się w trzech opowiadaniach z różnych perspektyw. Na końcu książki znajduje się szczegółowe omówienie czym jest szczerość wraz z poradami Frani. Polecam tę książką (jak i całą serię) do wspólnego czytania i rozmawiania!

 

Basia i szkoła

Autorki: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak 

Wydawnictwo: HarperKids

Wiek: 4+

 

 

Czasami bywa i tak, że dziecko samo chce iść do szkoły, nawet jeśli jego wiek zupełnie mu na to nie pozwala. Myślę, że rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko zgodzą się ze mną - często młodsze rodzeństwo, obserwując starszego brata lub siostrę, pragnie pójść do szkoły, domaga się kupna plecaka lub z zazdrością ogląda piórnik. Basia, bohaterka książki, doświadcza podobnych emocji. Zastanawia się co dzieje się za drzwiami, za którymi codziennie znika jej brat. Uważa, że jest już wystarczająco duża, by zacząć tę zapewne ciekawą i fascynującą przygodę. Mając tak pozytywną wizję obowiązku szkolnego, dziewczynka nie do końca rozumie swojego kuzyna, który odwiedzając Basię i Janka, dzieli się swoimi problemami. Antek nie chce chodzić do szkoły, próbując uniknąć nieprzyjemnego doświadczenia, postanawia uciec z domu. Solidarne rodzeństwo dołącza do planu chłopca. Na szczęście nie oddalają się zbyt daleko, a nad wszystkim czuwają uważne i troskliwe mamy. Bardzo podoba mi się w tej książce myśl o tym, że nauka jest częścią życia i wcale nie musi odbywać się w szkolnych ławkach. Od jakiegoś czasu trwa dyskusja, w której pojawia się wniosek o konieczności zmian w polskim szkolnictwie. Działania, które podejmują bohaterowie odsłaniają jak w codziennych czynnościach ukryte są szkolne przedmioty takie jak matematyka, biologia czy nauka pisania. Autorka podkreśla jednak różnorodność. Niektórzy odnajdą się w szkolnym rytmie, spotykając na swej drodze nauczycieli pełnych pasji, innym potrzebne będzie więcej swobody w działaniu i poznawaniu świata. Warto poszukiwać swojego miejsca. 

 

Pierwszaki z kosmosu

Autor: Rafał Witek

Wydawnictwo: BIS

Wiek: 7+ 

 

 

Macie ochotę przeżyć rok szkolny z kosmicznymi bohaterami? Jeśli tak, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Titi i Toto rozpoczynając naukę w pierwszej klasie stają przed nie lada wyzwaniem przyswojenia sobie nie tylko niezbędnej wiedzy, ale również całego zbioru zasad i reguł. A wszystko to w jeden rok! Towarzyszy im dziewczynka o imieniu Pola, która cierpliwie pomaga stworzeniom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Titi i Toto popełniając różne śmieszne błędy i gafy uczą się funkcjonować w szkolnej grupie. Bardzo podoba mi się pomysł podzielenia książki na opowiadania odpowiadające poszczególnym porom roku. Dzięki temu można rozłożyć czytanie historii w czasie. Dzieci, które rozpoczynają naukę szkolną, mogą odnaleźć w tej książce wsparcie i zachętę aby nie bać się tego, co nowe, nie obawiać się właśnie tych “gaf” czy trudności. Przecież te wszystkie rzeczy wydarzają się po raz pierwszy! Pierwszaki z kosmosu to dobra pozycja zarówno do wspólnego jak i samodzielnego czytania. Duża, wyraźna czcionka, humor oraz czytelne ilustracje zachęcają do tego, by po publikację sięgnąć samemu ćwicząc przy okazji umiejętność czytania. Ta książka może być również wstępem do rozmowy “a Tobie jak minął dzień…?”

 

Nie dręcz mnie! Jak poradziłam sobie z prześladowaniem

Autorzy: Niels Van Hove, Rosie Butcher

Wydawnictwo: Olesiejuk

Wiek: 6+

 

 

Jaki obraz pojawia się Wam w głowie kiedy słyszycie słowo “dręczyciel”? To słowo nie kojarzy nam się raczej z przyjacielem, z kimś bliskim. A jednak, jak pokazuje przykład bohaterki, czasem naszym prześladowcą okazuje się ktoś, komu jeszcze chwilę temu ufaliśmy. Przechodząc, krok po kroku tę trudną drogę razem z Alą, czytelnik ma możliwość obserwowania emocji jakie pojawiają się w osobie, która doświadcza prześladowania. Od niezrozumienia sytuacji, poprzez strach, aż po ulgę kiedy pojawia się pomoc. To, co ważne to odpowiedni moment dostrzeżenia pierwszych symptomów dręczenia. Chociaż dziewczynka przez jakiś czas doświadcza nieodpowiedniego traktowania przez swoją rówieśniczkę, w końcu postanawia poprosić o pomoc swoją mamę. Od tej chwili sytuacja Ali zaczyna się zmieniać. Po pierwsze dziewczynka nie jest już sama ze swoim problemem, po drugie - otrzymuje od dorosłej osoby narzędzia żeby poradzić sobie z dręczeniem i wreszcie - wychodzi z izolacji, zaczyna ponownie nawiązywać kontakty, a tym samym odzyskuje radość czerpaną z codzienności.Książka poprzedzona jest wstępem psycholożki, analityczki zachowania Aleksandry Madejowskiej, która w przystępny sposób tłumaczy czym jest prześladowanie oraz co można zrobić. To, co cenne to ukazanie perspektywy dziecka, która umożliwia wczucie się w sytuację osoby dręczonej. Polecamy tę książkę do wspólnego czytania, rozmów i refleksji.

 

Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło

Autorzy: Magdalena Szczęsna, Krzysztof Szałek

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wiek: 7+

 

 

Wiemy, że pierwszy rok w szkole może być bardzo trudny. Te wyzwania, nowe wymagania, odnalezienie się w grupie. Z nimi wszystkimi Kostek radzi sobie rewelacyjnie - z pozostałymi… radzi sobie na swój sposób. Ale z nieustającym optymizmem! Bo przecież każdy chłopiec wie, że narzeczoną najlepiej znaleźć od razu w pierwszej klasie. Wtedy nie trzeba już potem szukać. No ale jak to zrobić, skoro dziewczyny wydają się kompletnie niezainteresowane sprawami matrymonialnymi… A jeśli bułka z dżemem rozpadnie się dokładnie w środku podręcznika? Przecież jakoś trzeba go wyczyścić! Na przykład umyć pod bieżącą wodą! Zresztą, z tymi bułkami są same problemy: albo wpadają do kubka z kakao, albo wypadają na podłogę i potem ktoś w nie wdeptuje. I właśnie dlatego Kostek nie rozumie dlaczego mama tak bardzo denerwuje się szkołą i każe mu być grzecznym. Przecież jest! To tylko samo czasem tak wychodzi… O przygodach Kostka mogą czytać zarówno Ci, co właśnie rozpoczęli swoją przygodę z edukacją wczesnoszkolną, jak i Ci, których zżera ciekawość: “Jak to jest w tej… szkole”?

 

Po co nam ta szkoła? 

Autorka: Marta H. Milewska

Wydawnictwo: Tatarak 

Wiek: 7+

 

 

Szkoła…czy da się lubić? Czy jest jedynie smutnym przymusem, obowiązkiem, który trzeba wykonać? A może kryje w sobie niezwykłą przygodę dającą klucz do zrozumienia świata? Przed takim pytaniem stanęli bohaterowie, którzy biorąc udział w szkolnym projekcie starają się odpowiedzieć na to niełatwe pytanie. Odbywają podróż w przeszłość, sięgają do przyszłości oraz zgłębiają teraźniejszość. Nasłuchują głosów z odległych czasów jak i przysłuchują się tym bardziej  współczesnym. Bardzo podoba mi się nieoczywisty pomysł na tę historię! To, co szczególnie mnie urzeka to wskazanie na to, że nic nie jest czarno-białe. Czas szkolny, który zostaje dany, można wykorzystać w różny sposób. Czasem zdarzają się sytuacje na które nie mamy wpływu, innym razem doświadczenia szkolne stają się inspiracją w podejmowaniu życiowych kroków. Bardzo doceniam szczerość i bezpośredniość narracji, zachętę do dostrzegania plusów, ale również naświetlenie słabych stron szkolnego obowiązku. Ciekawe jest również zakończenie, przedstawienie sytuacji, która wydarzyła się naprawdę i która pokazuje, że pomimo tych wszystkich minusów, można czasem za szkołą zatęsknić…

 

Seria Mikołajek

Autorzy: Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Wiek: 7+

 

 

“Jeszcze jedna historia, prosimy!” - wołają moje dzieci gdy siadamy razem i czytamy Mikołajka. Jest coś niesamowitego w tej bestsellerowej serii, która od ponad sześćdziesięciu lat rozśmiesza młodych czytelników, nawet tych na wskroś współczesnych. Myślę, że to ta ponadczasowa skłonność dzieci do różnych wygłupów, które często niejako “dzieją się same”. Bo MIkołajek nigdy się nie nudzi - jemu i jego kolegom zawsze przychodzą do głowy rewelacyjne pomysły! Gorzej, że zazwyczaj wynika z nich jakaś draka… ale to nie przeszkadza chłopcom kolejnego dnia znowu czegoś wymyślić! Dlatego właśnie Mikołajek lubi chodzić do szkoły - bo tam zawsze dzieje się coś ciekawego. A to opiekun Rosół wdepnie w kanapkę upuszczoną przez Alcesta, a to klasę odwiedzi Wizytator, który ubrudzi sobie całe ręce atramentem, a to Gotfryd przyjdzie w przebraniu Marsjanina, żeby dobrze wypaść na klasowym zdjęciu. Salwy śmiechu, którymi wybucha mój prawie-szkolniak podczas wspólnego czytania świadczą o tym, że to książka, która kształtuje poczucie humoru i pokazuje, że w szkole mogą wydarzyć się niesamowicie zabawne przygody - równie zabawne co przygody Mikołajka i jego kolegów. To dobra pozycja tuż przed pierwszym dzwonkiem jako umilenie startu w szkole. Tomy serii z dumą przygotowało dla Was wydawnictwo Znak Emotikon.

 

W serii znajdziecie:

 

Seria: Przystanek Szkoła

Autorka: Karolina Kwaśnik 

Wydawnictwo: Novae Res

Wiek: 9+ 

 

 

Zastanawiając się nad pomysłem na ten artykuł chciałam przede wszystkim podarować czytelnikom bohaterów, którzy będą dla nich wsparciem w niełatwych szkolnych wyzwaniach. Bohaterki serii Przystanek Szkoła wydają mi się bardzo dobrymi towarzyszkami. W ich historiach odnajdziecie cały kalejdoskop emocji. Obie książki są “bliskie życiu”, przez co czytelnik może utożsamić się zarówno z sytuacjami pełnymi radości, jak i tymi, w których pojawia się problem lub konflikt. W pierwszej części towarzyszymy Lenie, która gubiąc teczkę z rysunkami na konkurs plastyczny, musi poradzić sobie z niespodziewaną zmianą sytuacji. W drugim tomie poznajemy Zuzę, przyglądamy się jej konfliktowi ze szkolną koleżanką - Julką. Przeprowadzka, zmiana szkoły, powolna adaptacja dodatkowo komplikują cały wątek. Historie bohaterek czyta się bardzo płynnie, a jednocześnie z towarzyszącym zaciekawieniem: czy uda się rozwiązać trudną sytuację? Autorka przemyca w losach dziewczyn takie wartości jak przyjaźń, pomoc, odwaga czy wiara we własne możliwości.

 

W serii znajdziecie:

  • Przystanek szkoła. Lena, teczka i niezwykła nagroda
  • Przystanek szkoła. Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa

 


To już wszystkie szkolne historie, mam nadzieje, że wśród nich odnaleźliście bohatera, który będzie mógł Wam towarzyszyć w radościach i smutkach kolejnego, nowego roku szkolnego. Powodzenia!




 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć