Warszawa

Polska bajka muzyczna w Korei Płd.

Polska bajka muzyczna w Korei Płd.

Książki dla dzieci bywają różne – uczą, bawią, rozwijają je intelektualnie i emocjonalnie.

 

Na tym tle „Bajka o Piosence i Nutkach” Lidii Bajkowskiej jest unikatowym tytułem w skali międzynarodowej. Z jednej strony jej wciągająca fabuła książki staje się ulubioną przez dzieci lekturą „do poduszki”, z drugiej strony – zapewnia im rzetelne podstawy edukacji muzycznej. Pomimo trzydziestu lat sukcesów „Bajki…” na rodzimym rynku dopiero teraz trafi ona do szerszego kręgu odbiorców w innych krajach. Dzięki wsparciu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju ukaże się ona w języku koreańskim do końca 2021 r.

 

Czy małe dzieci mogą zrozumieć i szczerze pokochać muzykę? Choć to prawdziwe wyzwanie zarówno dla rodziców i nauczycieli, to dzięki „Bajce o Piosence i Nutkach” jest ono znacznie łatwiejsze. Tytuł otwiera przed czytelnikami królestwo muzyki. Najpierw przybliżaja im cztery proste kontrasty obecne w muzyce (muzyka może być wesoła lub smutna, głośna – cicha, szybka – wolna, wykorzystująca dźwięki wysokie i niskie). W ten sposób najmłodsi zaczynają rozumieć treści muzyczne w utworach, co kształtuje ich gust muzyczny. Następnie książka poprzez wciągające przygody siedmiorga małych bohaterów, Dzieci-Nutek (czyli spersonifikowanych nut) z dziecinną łatwością wyjaśnia trudne zasady notacji muzycznej – w tym położenie nut na pięciolinii i klawiaturze fortepianu. Dzięki temu każde dziecko szybko zaczyna świadomie grać z nut na pianinie, syntezatorze, dzwonkach (tzw. cymbałkach) czy w aplikacji typu pianino w smartfonie rodziców.

 

Najmłodsza Nutka Celinka nie potrafiła wejść na Drabinę-Pięciolinię, dlatego siadała na ławeczce pod pięciolinią. To proste skojarzenie obrazowe sprawia, że każde dziecko szybko zapamięta nutę c, której miejsce jest na krótkiej linii tuż pod pięciolinią. Ponieważ Nutka Danusia bywała niegrzeczna, usiadła na klawiaturze fortepianu pomiędzy dwoma czarnymi klawiszami, które uważały, aby Danusia była grzeczna. Dzięki temu nawet trzylatki szybko odnajdują na klawiaturze „głos” nuty d. Dalsza fabuła książki w równie prosty i szybki sposób uczy kolejnych nut gamy C-dur: Ewy, Franka, Grzesia, Anki i Henia (c, d, e, f, g, a, h, c). Historia tych bohaterów zaciekawia najmłodszych i pozwala im zacząć grać z nut proste utwory muzyczne (w jednej oktawie, w skali C-dur).

 

„Bajka o Piosence i Nutkach” oparta jest na autorskiej metodzie edukacji muzycznej (Metoda Lidii Bajkowskiej), która sprowadza się do trzech kroków: świadomej percepcji (nauki słuchania utworów poprzez cztery kontrasty muzyczne), świadomego grania (z nut), świadomego tworzenia (czyli komponowania przez dzieci pierwszych utworów lub melodii). Książka także jest jednym z największych polskich bestsellerów (ponad 600.000 sprzedanych egzemplarzy); była podręcznikiem Ministerstwa Edukacji dla klas I-III (w latach 1992-2000) oraz od trzech dekad wykorzystywana jest przez liczne szkoły muzyczne w całym kraju.

 

Do tej pory tytuł ukazał się tylko w jednym języku obcym (angielskim/amerykańskim) dzięki wsparciu Ministra Kultury. Jednak premiera tego wydania miała miejsce tuż przez wybuchem pandemii Covid-19, dlatego uzyskanie przez książkę szerszej popularności w USA wymaga większej stabilizacji na tamtejszym rynku przedszkolnym i szkolnym. Od 2020 r. przygotowywana jest premiera „Bajki…” w j. koreańskim, co nastąpi na przełomie 2021 i 2022 r. Obecność w Korei Płd. tej perły polskiej literatury dziecięcej i jednocześnie doskonałego podręcznika muzycznego będzie miało szczególny wpływ na promocję Polski i polskiej kultury. Z Koreą Płd. wiążą nas bardzo silne więzi gospodarczo-biznesowe, jednak współpraca kulturalna wciąż obarczona jest ograniczeniami (np. choć Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi na świecie sieć dwudziestu pięciu Instytutów Polskich, to brak takiej placówki właśnie w Korei Płd.). Planowana edycja „Bajki…” w języku koreańskim ma szansę stworzyć nowe „szklaki” promocji polskiej kultury w tym państwie, którego przecież wrażliwość muzyczna oraz zamiłowanie do twórczości Fryderyka Chopina są jedynymi z największych w Azji.

 

W projekt opracowania koreańskiej wersji książki zaangażowała się Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. „Edukacja kulturalna pozwala promować ważne, uniwersalne wartości. Na szczególną uwagę zasługuje edukacja najmłodszych, która jest jednym z priorytetów naszej Fundacji.”. – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR. – „Cieszymy się, że poprzez realizację projektu możemy włączyć się w szerzenie wiedzy o muzyce, a jednocześnie promować stworzone w Polsce uznane publikacje dydaktyczne.”.

 

Polski wydawca książek L. Bajkowskiej, Fundacja Edukacja z Wartościami również zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby dzieci w Korei Płd. pokochały edukację muzyczną dzięki polskiej bajce.

 

Więcej o książce można dowiedzieć się na stronie www.bajkowska.org.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć