Od zawsze czytanie jest jedną z najpopularniejszych rozrywek jakie znamy.
Im wcześniej zaczynamy korzystać z możliwości jakie dają nam książki, tym bardziej sięganie po nie jest dla nas czymś naturalnym. Dlatego niezwykle ważne jest aby od początku naszej życiowej drogi towarzyszyła nam na co dzień.
Tak naprawdę wszystko zależy od nas – rodziców. Jeżeli od samego początku przyzwyczaimy naszych najmniejszych domowników, że czytanie to naturalna cześć każdego dnia – tak właśnie będą to odbierać. Dlatego też warto tę myśl zakorzeniać przy każdej możliwej okazji. Jak to robić? Sposobów jest kilka:
Chyba nie jest tajemnicą, że najlepiej przygodę dziecka z czytaniem rozpocząć będąc ich osobistym audiobookiem. Co mamy na myśli? Oczywiście głośne czytanie! Na początku niech będą to historie, które mają dużo elementów dźwiękonaśladowczych. Im starsza pociecha tym bardziej skomplikowane lektury wybierajmy. Zapewne zaczynamy od czytanek do poduszki. Warto jednak na tym nie poprzestać. Z każdym miesiącem poświęcajmy tej czynności więcej czasu. Wybierajmy porę dnia kiedy sięgamy po książkę i przyzwyczajmy małego domownika do tej myśli. Nie spostrzeżecie nawet kiedy wasz potomek sam będzie ciągnął Was za rękaw, aby szybko przedstawić mu o czym jest następny rozdział ostatniej powieści. Gwarantujemy - poźniej będziecie łapać dzieciaki na tym, iż podczas zabawy same przewracają kolejne kartki książek, aby odkryć czekającą w nich magię i tajemnicę.
Wiele osób często się zastanawia jak to jest, że dziecko chętnie sięga po książkę? Jak rodzicowi udało się zrobić to, że lektura staje się ważniejsza od komputera bądź tableta? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla naszych pociech to my jesteśmy najważniejsi. Gdy obserwują nas podczas tej szlachetnej czynności z ogromną przyjemnością później same sięgają do odpowiedniej półki. Działa to niemal tak samo jak przymierzanie szpilek mamy lub wypróbowanie jej szminki. Dzięki temu mamy doskonałą sposobność aby wypracować w dzieciach odpowiednie nawyki.
Kiedy wiemy już jak animować czas aby zachęcać najmłodszych do czytania, pozostaje najbardziej istotne pytanie: co czytać? Która lektura jest najlepsza do kształtowania wyobraźni? Przecież nie każdy tytuł jest odpowiedni dla danego wieku. Więc od czego zacząć? Co podać później, aby ukształtować właściwe zainteresowania i wypracować u dziecka jego własny gust czytalniczy? Instytut Książki pędzi z gotową odpowiedzią.
To tytuł jednej z najgłośniejszych akcji promujących czytelnictwo w Polsce. Najlepiej piszą o niej jej autorzy:
"Kampania rozpoczęła się w 2017 roku, a jej pierwszy etap powstał z myślą o najmłodszej grupie wiekowej – noworodkach. Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.
W ramach tej edycji w szpitalach zostało rozdanych prawie milion wyprawek. W akcji Instytutu Książki biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję Wyprawek Czytelniczych na swoich oddziałach.
Książka „Pierwsze wiersze dla….” to wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Wyprawka zawiera również broszurę ukazującą nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.
Więcej o działaniach można przeczytać tutaj.
Kolejny etap kampanii kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Akcja zachęca rodziców do odwiedzania bibliotek z dziećmi i codziennego czytania książek. Każdy maluch w wieku przedszkolnym, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W wyprawce dzieci znajdą „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowane pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, spełniające najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Więcej o akcji kierowanej do przedszkolaków można przeczytać tutaj.
Obecnie trwająca odsłona kampanii wspiera dzieci rozpoczynające naukę w szkołach i stawiające pierwsze kroki w nauce samodzielnego czytania. W całym kraju pierwszoklasiści otrzymają dedykowaną Wyprawkę Czytelniczą od Instytutu Książki.
Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu do przyjemności czerpanej z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
W ramach wyprawki dzieci otrzymają książkę „Pierwsze abecadło”. To antologia tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisanych przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie. lustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą.
Więcej o tym etapie kampanii można przeczytać tutaj.