Warszawa

Święta Wielkanocne schowane w książkach

Święta Wielkanocne schowane w książkach

Wielkanoc to w tradycji chrześcijańskiej najważniejsze święta w roku. Wielka tajemnica zmartwychwstania Jezusa to niełatwy temat dla autorów książek dla dzieci. Zapewnie dlatego, w przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia, odczuwamy tu mały niedosyt. Przeszukując jednak wnikliwie biblioteczne i księgarskie półki znaleźliśmy dla Was kilka książek, które pomogą przygotować się do obchodzenia świąt Wielkiej Nocy i odkryć ich tajemnic.

 


O jajkach…

 

Wielkanoc bywa nazywana „jajecznym świętem”, ponieważ dominującym motywem dekoracji są właśnie jajka. Jajko jest symbolem życia, w tym życia odradzającego się. Ozdobione nazywamy, w zależności od użytej techniki, pisankami (powstają poprzez pisanie roztopionym woskiem po jajku, a następnie zanurzenie go w barwniku), kraszankami (uzyskamy je barwiąc jajka - głównie z wykorzystaniem barwników naturalnych), drapankami (są efektem drapania ostrym narzędziem po wcześniej zabarwionej skorupce).
Przed dekorowaniem jajek, przed ich ugotowaniem i włożeniem do wielkanocnego koszyka oraz przed wykorzystaniem ich do świątecznych wypieków warto wiedzieć czym jajka są, jak są zbudowane i czy jajka powinniśmy łączyć tylko z ptakami.

 

Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

Eliza Piotrowska

Asia Gwis (Ilustr.)

  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia

  • wiek odbiorców: 6-14 lat

 

 

 

Duża, pięknie ilustrowana oraz bogata w informacje. Czytając ją przekonacie się, że jajka to nie tylko kury (choć dowiecie się jak jajka powstają), jak są zbudowane oraz jakie inne zwierzęta wykluwają się z jaj. Publikacja wydawnictwa Nasza Księgarnia to również kopalnia wiedzy o znaczeniu jajek, ich historycznych odniesieniach, znaczeniu w kulturze, a także architekturze. Znajdziecie w niej również ciekawe (i co ważne!) proste eksperymenty z jajkami, które bez problemu możecie przeprowadzić w domu.

 

 

Jajko

Britta Teckentrup

  • Wydawnictwo: Agora

  • wiek odbiorców: 9-14 lat

 

 

Ta książka z przepięknymi ilustracjami, w krótkich tekstach przedstawi Wam jajko jako jedno z najlepiej zaprojektowanych tworów natury. Czy wiecie, że jajko nie pęknie, jeśli zgnieciecie je w dłoni lub jeśli położycie na nim ciężką książkę? Dowiedzie się również, że jajka fascynowały od zawsze od badaczy przyrody do kolekcjonerów i znawców sztuki.


 

I o świątecznych zwyczajach…

 

Święta to nie tylko jajka i ich malowanie. W naszej polskiej tradycji mamy wiele ciekawych tradycji. Warto je znać i pielęgnować. Warto również sięgnąć po książki, które przybliżą nam tradycje z innych krajów. 

 

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści
Renata Piątkowska
Artur Nowicki (Ilustr.)

  • Wydawnictwo BIS

  • Wiek odbiorców: 7-12 lat 

 

 

Jeśli wiemy już wszystko o jajkach to czas poznać również inne zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy, ale nie tylko. Zawsze warto wiedzieć skąd i dlaczego wzięła się jakaś tradycja. Ponadto książkę tę można polecać w zasadzie „w ciemno”, bo jeśli napisała ją Renata Piątkowska, to będzie ona wartościową lekturą.

 

Lotta. Trzy opowiadania
Astrid Lindgren
Ilon Wikland (Ilustr.)

  • Wydawnictwo Zakamarki

  • Wiek odbiorców: 3-10 lat

 

 

Dzięki wydawnictwu Zakamarki możemy zajrzeć do domu Lotty, która przebiera się za wielkanocną czarownicę. Czy znacie tę tradycję? A może do Was też przychodzi wielkanocny zajączek z prezentami? Zachęcamy do przeczytania przygód Lotty. Bo z bohaterką z ulicy Awanturników nigdy się nie nudzicie.


 

Coś dla ducha

 

Święta to czas dla rodziny, czas dla nas samych, chwila na odpoczynek od codzienności. Nie można jednak zapominać o ich duchowym wymiarze.

 

Wielkanocne idą święta
ks. Jan Twardowski

  • wydawnictwo Święty Wojciech 

  • dla czytelników w każdym wieku

 

 

Wiersze, rymowanki, przykłady i opowieści księdza Jana Twardowskiego przypomną nam, co jest w świętowaniu najważniejsze - odniesienie do wielkiej miłości o tym i pamięć o tym, by po świętach być jeszcze lepszymi niż przed nimi.

 


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć