Warszawa

Biblioterapeuci zalecają.... w styczniu 2020

Biblioterapeuci zalecają.... w styczniu 2020

Styczeń w propozycjach biblioterapeutycznych to czas Jana Pawła II (rok 2020 będzie jego rokiem) oraz dziadków - z okazji dnia babci i dziadka. 

 

Zapraszamy na kolejne inspirujące zestawienie. 

 

Jan W. Góra,  Jan Paweł II, Media Rodzina, Poznań 2008

 

Pozycja z serii „Nazywam się…” ważna z pewnością w roku 2020 ogłoszonym rokiem Jana Pawła II, przybliżająca sylwetkę Papieża dzieciom w młodszym wieku szkolnym (+8). Książeczka zawiera wiele faktów z dzieciństwa małego Karola oraz anegdotek, które mogą się spodobać najmłodszym. Warto je przybliżyć dzieciom na lekcjach religii, ale tez godzinach wychowawczych, poświęconych wartościom.

 

 

Joanna Krzyżanek, Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem, Wydawnictwo Diecezjalne, Sandomierz 2005

 

 

Książeczka przybliżająca najmłodszym (+5) sylwetkę Jana Pawła II w krótkich opowiadaniach, ujmujących życie Papieża chronologicznie, począwszy od jego najmłodszych lat, aż do momentu, gdy Karol Wojtyła został Papieżem. Doskonała lektura dla przedszkolaków, których zarówno rodzice, jak i wychowawcy (szczególnie w przedszkolach katolickich) mogą za jej pomocą zapoznać z sylwetką Świętego.

 

Zofia Stanecka, Świat według dziadka, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów, Poznań 2013

 

Zbiór opowiadań o Rysiu i jego dziadku, uczący najmłodszych (+5) szacunku do osób starszych. Warto ten temat poruszyć np. przy okazji Dni Dziadka i Babci. Książka oswaja dziecko ze starością, niepełnosprawnością, pokazuje, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni, uczy pielęgnować więzi rodzinne. Lekturę warto polecić rodzicom, szczególnie tym, którzy funkcjonują w rodzinach wielopokoleniowych oraz wychowawcom w przedszkolach i młodszych klasach.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć