Warszawa

Biblioterapeuci zalecają.... w grudniu.

Biblioterapeuci zalecają.... w grudniu.

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie, wyd. Books Sp. z o.o. sp. k, Poznań 2018


Bardzo ciepłe, sympatyczne opowiadania z motywem bożonarodzeniowym, wprowadzające dzieci (5+) w tradycje świąt, również te anglosaskie. Opowiadania promują równocześnie wartości takie jak miłość, szacunek, wiara. Warto sięgnąć po te opowiadania w przedświątecznym okresie, by porozmawiać z dziećmi o magii Świąt Bożego Narodzenia, ale i tradycjach, które warto przy ich okazji pielęgnować.

 

Esteve Pujol, Pons Pujol, Wielka księga emocji, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017


Pozycja, która dostarcza dzieciom (4+) wiedzy nie tylko o emocjach, m.in. takich jak radość, gniew, strach, czy smutek, ale też wyjaśnia, czym są emocje oraz jak można sobie z nimi radzić, bądź dzielić się nimi z innymi. Na zakończenie każdej z opowieści (łącznie jest ich 20) znajdziemy krótkie wyjaśnienie każdej z emocji i wskazówki, co może być najważniejsze w radzeniu sobie z nią. Jest to książka, którą zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogą wykorzystać do rozmów z dziećmi nie tylko o samych emocjach, ale odpowiedzialności decyzji, asertywności, czy przebaczaniu.

 

W świecie emocji i uczuć,  Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2019


Książka jest zbiorem wierszyków i ćwiczeń kształtujących umiejętność rozpoznawania i nazywania stanów emocjonalnych przez dzieci (5+).  Krótkie wierszyki, pod którymi znajdziemy pięć pytań prowokujących do dyskusji na temat emocji są doskonałą pomocą dla rodziców i wychowawców. Dodatkowym elementem są zdjęcia oraz obrazki, postaci wyrażających emocje oraz wskazówki dla nauczyciela i rodzica, co powinien robić podczas omawiania kolejnych emocji.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć