aa
aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... w listopadzie

Biblioterapeuci zalecają... w listopadzie

Tradycyjnie już w każdym miesiącu prezentujemy książki "pomagające" w rozmaitych życiowych sytuacjach. W listopadzie mamy dla Was publikacje, które poruszają tematykę uzależnień (dla starszych czytelników, nastolatków), o pięknie powstawania nowego życia a także o uczuciach, z jakimi muszą mierzyć się przedszkolaki. 

 

Zapraszamy na biblioterapeutyczne zestawienie listopada. 

 

Dana Łukasińska, Krzysztof Ostrowski, Narko, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015

Ważna pozycja dla  młodzieży (+14), wydana w formie komiksu, a poruszająca tematykę uzależnień. Autorzy w kilku opowiadaniach przedstawiają historie młodych ludzi uzależnionych od substancji psychoaktywnych, alkoholu, narkotyków. W bardzo obrazowy, czasami mocny sposób opisują konsekwencje uzależnień dla organizmu.
Książka doskonale nadająca się dla wychowawców, omawiających profilaktykę uzależnień, ?a także terapeutów pracujących z młodzieżą uzależnioną i zagrożoną uzależnieniami.

 

Marta Maruszczak, O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Książka przeznaczona dla dzieci młodszych (+3), w bardzo przystępny sposób tłumacząca maluchom trudny temat narodzin dziecka. Autorka przybliża problem, opowiadając historię rodziny Meli. Książka podzielona jest na rozdziały, które są równocześnie odpowiedzią na trudne pytania, niejednokrotnie zadawane mamie, czy tacie (np. skąd się biorą dzieci, czy dziecku jest dobrze w brzuchu mamy, dlaczego trzeba być dorosłym, żeby mieć dzieci?). Pozycja doskonale nadająca się dla każdego rodzica, który nie boi się rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy.

 

Agnieszka Stążka-Gawrysiak, Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2019

 

Książka jest zbiorem opowiadań, zawierających historie, które mogą się przytrafić każdemu przedszkolakowi (+5) – marudzie, złośnikowi, nieśmiałkowi. Są to zabawne, a równocześnie pouczające historie, nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców, podpowiadające tym ostatnim, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Książka zawiera też porady dla rodziców.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)