Biblioterapię można określić jako "pomocną dłoń", która przeprowadza dzieci oraz ich rodziców, wychowawców czy opiekunów przez trudne sytuacje czy trudne tematy, z jakimi muszą się zmierzyć najmłodsi.
W październiku przedstawiamy trzy kolejne książki, które staną się pomocne w rozpoznawaniu własnych emocji, akceptacji samego siebie oraz zetknięcia z choroba czy śmiercią.
Isabelle Filliozat, Virginie Limousin, Moje emocje. Akceptuję, co czuję, wyd. Egmont
Książka jest zbiorem ponad 100 ciekawych ćwiczeń i gier dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ułatwiających adresatom rozpoznawać i nazywać emocje. Jest to doskonały materiał dla nauczycieli i wychowawców, którzy poszczególne ćwiczenia mogą powielić i stworzyć w ten sposób karty pracy dla całego zespołu. Na końcu książki znajdziemy także wskazówki dla nauczycieli, w jaki sposób towarzyszyć dzieciom w rozpoznawaniu świata emocji.
Isabelle Filliozat, Violene Riefolo, Chantal Rojzman, Pewność siebie. Akceptuję, co czuję, wyd. Egmont
Druga z serii książeczek “akceptuję siebie”, o podobnej konstrukcji, jak „Moje emocje”, skierowana także do uczniów klas młodszych szkoły podstawowej. Jest to również zbiór ćwiczeń, gier, loteryjek, tym razem umacniających w dzieciach poczucie własnej wartości. Materiały da się wykorzystać zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej, co jest z pewnością jest największą zaletą tej książki.
Małgorzata Fopka-Kowalczyk, Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, cierpieniu i śmierci. Opowiadania i bajki, wyd. Difin
Bardzo cenna pozycja na naszym rynku wydawniczym, ułatwiająca głównie rodzicom dzieci przedszkolnych (5+) rozmowy na trudne tematy choroby i śmierci bliskich osób. Teksty dla dzieci poprzedzone są teorią na temat rozwoju emocjonalnego dziecka oraz problemu choroby i śmierci ?w życiu dziecka, a zakończone komentarzem, podpowiadającym dorosłym sposób rozmowy ?z dzieckiem na te trudne tematy.
Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.