Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... we wrześniu

Biblioterapeuci zalecają... we wrześniu

Radość, złość, smutek, rozgoryczenie czy ciekawość... czasem od emocji aż kipi, jak w garnku z gotującą się wodą. Jak je rozpoznawać, jak z nich korzystać czy też jak czasem sobie z nimi radzić (kiedy są niepożądane)?

 

Pomocą w trudnej drodze uczenia się emocji mogą stać się książki zebrane w biblioterapeutycznych rekomendacjach. 

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

1/3
1/3
Leo Bormans, Szczęście, Poznań, Papilon, 2014

Pięknie wydana książka o szczęściu, czyli 10 ptasich historii dla starszych przedszkolaków (6+) i uczniów klas pierwszych. Podpowiadają one sposoby poszukiwania szczęścia w celach, relacjach, otwartości, byciu sobą, obdarowywaniu innych, wyrażaniu emocji, trosce ?o kondycję, chęci do nauki, czy wytrwałości. Opowieści prowokujące do rozmowy z dzieckiem zarówno rodzica, jak i wychowawcę.

2/3
2/3
Susanna Isern, Uczuciometr inspektora krokodyla, Warszawa, Wydawnictwo Juka, 2018

Kolejna książka o uczuciach: radości, smutku, złości, strachu, zazdrości, zawiści, zaskoczeniu, wstydzie, wstręcie i miłości, która pozwoli małemu czytelnikowi (4+) rozpoznać, zmierzyć ?i kontrolować swoje uczucia. Temu służą opowiadania o inspektorze, ale również ćwiczenia, które proponuje dzieciom autorka – psycholog i matka trójki dzieci.

3/3
3/3
Elżbieta Zubrzycka, Za zasłoną złości, Sopot, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2018

Książka – poradnik dla małych (9+) i dużych, którzy mogą się zastanowić nad tym, co wiedzą i myślą o złości, jak wygląda złość, co złość wyprawia z człowiekiem, kiedy się ona pojawia, jak przebiega proces złości i wreszcie, jak złości można się oduczyć. Cenne wskazówki autorki – psychologa, które przydadzą się każdemu z nas.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć