Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... w sierpniu

Biblioterapeuci zalecają... w sierpniu

Nie ma wakacji do wartych przeczytania książek. Wakacji nie mają też nasi niestrudzeni biblioterapeuci, którzy jak w każdym miesiącu kolejne ciekawe zestawienie.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

1/3
1/3
Dominika Smoleń, Bieg do gwiazd, Wydawnictwo Szara Godzina, 2018

Książka, która jest dedykowana  - jak zaznacza sama autorka - wszystkim, którzy znaleźli się na samym dnie, a przede wszystkim nastolatkom (12+), którym diagnoza „cukrzyca” zawaliła cały świat. To historia dziewczyny, która uczy się żyć z tą chorobą, której początkowo kompletnie nie akceptuje, którą wręcz uważa za wyrok śmierci. Czy Ada zmieni swój stosunek do choroby i życia z nią, a jeżeli tak, co to spowoduje, o tym zarówno nastolatkowie dotknięci przewlekłą chorobą, jak i ich rodzice mogą dowiedzieć się z „Biegu do gwiazd”.

2/3
2/3
Carol Gray, Nowe historyjki społeczne, Wydawnictwo Harmonia Universalis, 2014

Książka to zbiór 150 historyjek, które uczą dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i ich rówieśników bardzo ważnych umiejętności społecznych. Historyjki poświęcone są więc zmianom, błędom, uczuciom, czy umiejętnościom interpersonalnym, ale i otoczeniu dziecka – domowi, szkole, czy w ogóle Ziemi. W bardzo prosty sposób, w krótkiej formie tłumaczą relacje, czy sytuacje, z którymi każdy kilkulatek (5+) może się spotkać na co dzień.

3/3
3/3
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak, Bajeczne mikstury czyli bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne, Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2014

Książka, jak sam tytuł wskazuje jest zbiorem bajek terapeutycznych, głównie dla starszych przedszkolaków (5+) i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Można tu odnaleźć teksty dla dzieci, które czeka wielka zmiana, nowe obowiązki, które są smutne, złe, przestraszone, zmęczone, nie lubią się dzielić, czy kłamią. Tak naprawdę są to sympatyczne bajki dla każdego dziecka, któremu rodzic, czy wychowawca może je przeczytać, a przy okazji, wspierając się dołączonymi do tekstów pytaniami, porozmawiać z dzieckiem o ważnych sprawach.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć