Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... w lipcu

Biblioterapeuci zalecają... w lipcu

Choć trwają wakacje nie należy zapominać o wartościowych książkach. Biblioterapeuci w naszym stałym cyklu przedstawiają kolejne trzy tytuły, które warto przeczytać.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

1/3
1/3
Elena Favilli, Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, wyd. Debit

Zbiór 100 krótkich, ale bardzo interesujących historii niezwykłych kobiet – artystek, aktywistek, sportsmenek i wielu innych, które dzięki swojemu talentowi, ale przede wszystkim pracy, uporowi, determinacji osiągnęły w życiu sukces. Książka dla wszystkich młodych dziewcząt (10+), które marzą ?o wielkich karierach, nie zawsze mając siłę i chęci na realizację swoich planów. Warto podsunąć tę lekturę także tym (niekoniecznie dziewczętom), którzy nie wierzą w siebie, są zniechęceni czy sfrustrowani swoimi pierwszymi porażkami.

2/3
2/3
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Praktyczny pan, wyd. Bajka

Książka dla dzieci (6+), ale i ich rodziców, która w cudowny sposób wyjaśnia, czym jest miłość do drugiej osoby i na czym ona naprawdę polega. To nie tylko bycie obok, ale bycie z kimś. Praktyczny pan przekonuje się o tym, kupując sobie kota, którego chce hodować „praktycznie”. Okazuje się, że to nie wystarcza. Co potrzebne jest jeszcze kotu? Dlaczego więzi interpersonalne to nie „praktyczna” hodowla o tym może się przekonać zarówno dziecięcy, jak i dorosły odbiorca tej lektury.

3/3
3/3
Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko, Grzeczna niegrzeczność czyli sposób na nadymki-drażliwce, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Jedna z książek serii „Łączybajki dla Małych i Dużych”. Już sam tytuł serii wyjaśnia, że to opowieść, dzięki której dzieci i dorośli mogą się lepiej dogadać, wspólnie znajdując rozwiązanie trudnej sytuacji.  Książka obok bajki psychoedukacyjnej, poświęconej zasadom zachowania, ale i asertywności, zawiera ćwiczenia, które pozwolą wejść dziecku (6+) w świat uczuć, poznać je i zrozumieć. Lektura nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale i wychowawców oraz terapeutów.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć